Pašeráci mě vyhodili z člunu, plaval jsem zpátky do Turecka. Uprchlíci líčí cestu přes moře

Michal Pavlásek
Aktualizováno 22. 9. 2015 11:08
Michal Pavlásek prošel s uprchlíky balkánskou trasu, po níž běženci míří do Evropy. Z Řecka se s různými skupinami lidí dostal až do Maďarska. Aktuálně.cz zveřejní jeho cestovní deník. Prolog přinášíme už dnes: Syřané, které na Balkáně potkal, líčí, co mají za sebou v momentě, kdy dorazí do první země v Evropě - Řecka.
Rozbitá loď u pobřeží Řecka.
Rozbitá loď u pobřeží Řecka. | Foto: Reuters

Turecké pobřeží - Ali je ze syrského Aleppa. Do Turecka utekl před třemi lety - přesně v den, kdy dosáhl plnoletosti.

Zůstat tam ale nechtěl. Vůči Syřanům mají Turci podobný vztah jako Češi k Romům. Přestože ovládá čtyři jazyky včetně turečtiny, rozhodl se odjet dál, do Evropy.

"Sehnat pašeráka v tureckých přístavech je snadné jako koupit chleba," vysvětluje Syřan, jak jeho pouť do Řecka začala. Internetové sociální sítě navíc podle něj nabízejí dokonalý přehled o tamní situaci – na koho se obrátit, na koho si dát pozor.

Balkánskou trasou uprchlíků. Deník z cesty

ikona - Balkánskou trasou uprchlíků

Michal Pavlásek prošel s uprchlíky balkánskou trasu, po níž běženci míří do Evropy. Z Řecka se s různými skupinami lidí dostal až do Maďarska. Aktuálně.cz přináší jeho cestovní deník.

Prolog: Pašeráci mě vyhodili z člunu, plaval jsem zpátky do Turecka. Uprchlíci líčí cestu přes moře

První díl: Řecký přechod s drátem je místo uprostřed ničeho, sem Evropan nepřijde

Druhý díl: Běžence schovali v kempu. Nádraží osiřelo, prodejci jsou bez práce

Třetí díl: To, že je nevidíme, ještě neznamená, že tu nejsou

Čtvrtý díl: V autobusu si nejsme rovni. Běženci musí dozadu, Evropan k nim nesmí

Uprchlíci navíc mají i informace od známých či rodinných příslušníků, kteří cestu absolvovali před nimi. Nebo čerpají z už zmiňovaných několika facebookových skupin, které slouží k minimalizaci rizik a nástrah.

Strach z "desperados"

Nebezpečné jsou hlavně organizované skupiny zločinců. Utečenci je nazývají "desperados". Ti po vyplutí člunu na loď zaútočí a uprchlíky oberou o peníze pod výhružkou zničení plavidla. Lidem ve člunu pak často nezbývá nic, než se modlit.

Potíž je v tom, že trasa po moři z Turecka do Řecka a poté přes Makedonii do Srbska a Maďarska je mezi běženci čím dál populárnější. I když světem nedávno otřásla fotografie vyplaveného těla tříletého Ajlana Kurdího, na téhle cestě umírá méně lidí než na trase z Libye přes Středozemní moře.

Vratké kocábky přitom mají ke skutečným lodím daleko (sám jsem měl možnost si některé z nich prohlédnout). Za normálních okolností jsou určené jen několika osobám, přepravují jich ale několikanásobek, čímž se už tak nebezpečná cesta z tureckého pobřeží Malé Asie stává ruskou ruletou.

Syrský uprchlík po překonání Egejského moře
Syrský uprchlík po překonání Egejského moře | Foto: Reuters

1200 dolarů na osobu

Učitel angličtiny Abdul z Kobani ze Sýrie utekl před měsícem i se svojí ženou a dvěma dětmi. Přes své známé dostal tip na pašeráka, který byl ale domluvený s "desperados", muži maskovanými v černých kuklách.

Pasažérům hrozili potopením lodi. Lidé však zaplatit odmítli. Následně byli přinuceni z lodi vyskočit a doplavat zpět k tureckým břehům.

Pro toho, kdo měl přesně propočítané peníze na celou cestu (ze Sýrie až do západní Evropy je třeba mít několik tisíc dolarů na osobu), tak jejich sen dostat se do Evropy skončil.

Nejnižší cena za transport na některý z řeckých ostrovů z přístavů Bodrum, Izmir či Didim je 1200 dolarů na osobu. Pokud cestuje vícečlenná rodina, jde o velkou část jmění, které nastřádali a dali dohromady nejčastěji prodejem veškerého svého majetku.

S nadějemi do Belgie

Abdula tato zkušenost vedla k tomu, že další pokus již s rodinou neabsolvuje. "Nechci riskovat jejich životy. Ten svůj pro ně obětovat musím," tvrdí.

Aby Abdul a jeho rodina neskončili stejně jako Abdalláh, otec Ajlana Kurdího, rodinu nechal v Turecku. A doufá, že se mu podaří dostat do Belgie.

Azylové řízení je tam podle něj rychlejší, než je tomu v jiných zemích. A existuje šance, že pokud azyl získá, se svými blízkými se během následujících měsíců snad opět sejde.

První, co musel cestou do Belgie zvládnout, je dostat se z krizí zmítaného Řecka.

Autor pracuje v Etnologickém ústavu Akademie věd ČR.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 36 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 54 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy