Pašeráci mě vyhodili z člunu, plaval jsem zpátky do Turecka. Uprchlíci líčí cestu přes moře

Michal Pavlásek
Aktualizováno 22. 9. 2015 11:08
Michal Pavlásek prošel s uprchlíky balkánskou trasu, po níž běženci míří do Evropy. Z Řecka se s různými skupinami lidí dostal až do Maďarska. Aktuálně.cz zveřejní jeho cestovní deník. Prolog přinášíme už dnes: Syřané, které na Balkáně potkal, líčí, co mají za sebou v momentě, kdy dorazí do první země v Evropě - Řecka.
Rozbitá loď u pobřeží Řecka.
Rozbitá loď u pobřeží Řecka. | Foto: Reuters

Turecké pobřeží - Ali je ze syrského Aleppa. Do Turecka utekl před třemi lety - přesně v den, kdy dosáhl plnoletosti.

Zůstat tam ale nechtěl. Vůči Syřanům mají Turci podobný vztah jako Češi k Romům. Přestože ovládá čtyři jazyky včetně turečtiny, rozhodl se odjet dál, do Evropy.

"Sehnat pašeráka v tureckých přístavech je snadné jako koupit chleba," vysvětluje Syřan, jak jeho pouť do Řecka začala. Internetové sociální sítě navíc podle něj nabízejí dokonalý přehled o tamní situaci – na koho se obrátit, na koho si dát pozor.

Balkánskou trasou uprchlíků. Deník z cesty

ikona - Balkánskou trasou uprchlíků

Michal Pavlásek prošel s uprchlíky balkánskou trasu, po níž běženci míří do Evropy. Z Řecka se s různými skupinami lidí dostal až do Maďarska. Aktuálně.cz přináší jeho cestovní deník.

Prolog: Pašeráci mě vyhodili z člunu, plaval jsem zpátky do Turecka. Uprchlíci líčí cestu přes moře

První díl: Řecký přechod s drátem je místo uprostřed ničeho, sem Evropan nepřijde

Druhý díl: Běžence schovali v kempu. Nádraží osiřelo, prodejci jsou bez práce

Třetí díl: To, že je nevidíme, ještě neznamená, že tu nejsou

Čtvrtý díl: V autobusu si nejsme rovni. Běženci musí dozadu, Evropan k nim nesmí

Uprchlíci navíc mají i informace od známých či rodinných příslušníků, kteří cestu absolvovali před nimi. Nebo čerpají z už zmiňovaných několika facebookových skupin, které slouží k minimalizaci rizik a nástrah.

Strach z "desperados"

Nebezpečné jsou hlavně organizované skupiny zločinců. Utečenci je nazývají "desperados". Ti po vyplutí člunu na loď zaútočí a uprchlíky oberou o peníze pod výhružkou zničení plavidla. Lidem ve člunu pak často nezbývá nic, než se modlit.

Potíž je v tom, že trasa po moři z Turecka do Řecka a poté přes Makedonii do Srbska a Maďarska je mezi běženci čím dál populárnější. I když světem nedávno otřásla fotografie vyplaveného těla tříletého Ajlana Kurdího, na téhle cestě umírá méně lidí než na trase z Libye přes Středozemní moře.

Vratké kocábky přitom mají ke skutečným lodím daleko (sám jsem měl možnost si některé z nich prohlédnout). Za normálních okolností jsou určené jen několika osobám, přepravují jich ale několikanásobek, čímž se už tak nebezpečná cesta z tureckého pobřeží Malé Asie stává ruskou ruletou.

Syrský uprchlík po překonání Egejského moře
Syrský uprchlík po překonání Egejského moře | Foto: Reuters

1200 dolarů na osobu

Učitel angličtiny Abdul z Kobani ze Sýrie utekl před měsícem i se svojí ženou a dvěma dětmi. Přes své známé dostal tip na pašeráka, který byl ale domluvený s "desperados", muži maskovanými v černých kuklách.

Pasažérům hrozili potopením lodi. Lidé však zaplatit odmítli. Následně byli přinuceni z lodi vyskočit a doplavat zpět k tureckým břehům.

Pro toho, kdo měl přesně propočítané peníze na celou cestu (ze Sýrie až do západní Evropy je třeba mít několik tisíc dolarů na osobu), tak jejich sen dostat se do Evropy skončil.

Nejnižší cena za transport na některý z řeckých ostrovů z přístavů Bodrum, Izmir či Didim je 1200 dolarů na osobu. Pokud cestuje vícečlenná rodina, jde o velkou část jmění, které nastřádali a dali dohromady nejčastěji prodejem veškerého svého majetku.

S nadějemi do Belgie

Abdula tato zkušenost vedla k tomu, že další pokus již s rodinou neabsolvuje. "Nechci riskovat jejich životy. Ten svůj pro ně obětovat musím," tvrdí.

Aby Abdul a jeho rodina neskončili stejně jako Abdalláh, otec Ajlana Kurdího, rodinu nechal v Turecku. A doufá, že se mu podaří dostat do Belgie.

Azylové řízení je tam podle něj rychlejší, než je tomu v jiných zemích. A existuje šance, že pokud azyl získá, se svými blízkými se během následujících měsíců snad opět sejde.

První, co musel cestou do Belgie zvládnout, je dostat se z krizí zmítaného Řecka.

Autor pracuje v Etnologickém ústavu Akademie věd ČR.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy