Policie udělala zátah na nelegální převaděče uprchlíků, zadržela čtyři lidi

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2015 18:02
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zadržel na základě eurozatykače tři muže a jednu ženu české státní příslušnosti, kteří údajně byli hlavními organizátory nelegálního převozu migrantů z Albánie, Sýrie, Makedonie a Kosova do Británie. Mezinárodní organizované skupině hrozí v Belgii pět až 20 let vězení. Jako řidiče nákladních vozů s migranty prý najímala sociálně slabé Čechy a Slováky. O předání zadržené čtveřice belgické justici budou rozhodovat Městský soud v Praze a Krajský soud v Ústí nad Labem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Praha - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadržel na základě eurozatykače tři muže a jednu ženu české státní příslušnosti, kteří údajně byli hlavními organizátory nelegálního převozu migrantů z Albánie, Sýrie, Makedonie a Kosova do Británie.

Mezinárodní organizované skupině převozy údajně vynesly přes 13 milionů korun, jako řidiče nákladních vozů s migranty údajně najímala sociálně slabé Čechy a Slováky. V Belgii jí hrozí pět až 20 let vězení. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Na rozkrytí mezinárodní organizované skupiny pracoval vyšetřovací tým ČR, Velké Británie, Belgie a Německa. Na odhalení a zadokumentování trestné činnosti měla podle Hantáka dominantní podíl právě česká strana zastoupená ÚOOZ. Útvar se prý informací o možném zapojení českých občanů do gangu převaděčů začal zabývat už loni v říjnu.

"Do současné doby bylo členy společného vyšetřovacího týmu zadokumentováno celkem 19 převozů nelegálních migrantů, bylo identifikováno 18 řidičů, fakticky bylo převezeno více než 100 nelegálních migrantů a výnos z trestné činnosti za uskutečněné převozy je odhadován na cca 500 000 eur (13,5 milionu korun)," uvedl Hanták.

Zadrženým Čechům je od 43 do 53 let. O jejich předání belgické justici budou rozhodovat Městský soud v Praze a Krajský soud v Ústí nad Labem.

Při úterní akci koordinované Europolem provedli čeští policisté tři domovní prohlídky a jednu prohlídku jiných prostor, při kterých zajistili finanční hotovost v řádech statisíců korun či výpočetní techniku. Vyslechli téměř dvě desítky lidí.

Podle nově zveřejněných statistik zadržela česká policie od letošního ledna do konce října 117 převaděčů, přičemž loni jich bylo pouze devět. Mezi zadrženými jsou však hlavně řidiči vozů, kteří při tranzitní nelegální migraci převáželi především občany Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Iráku a Kosova. Nelegálních migrantů odhalila česká policie za prvních deset měsíců roku celkem 7697, tedy o 3773 více než ve srovnatelném období loňského roku.

Český trestní zákoník postihuje jednak organizování nedovoleného překročení státních hranic, jednak umožnění nebo pomoc s takovým překročením hranice či s následnou přepravou přes území ČR. Za tento trestný čin v Česku hrozí v základní sazbě až dva roky odnětí svobody nebo zákaz činnosti. Pašeráci lidí ale mohou dostat až 12 let vězení a přijít o veškerý majetek, a to například tehdy, když způsobí něčí smrt či těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy