Budapešť - Podruhé od loňské anexe Krymu si Vladimir Putin užívá bilaterální návštěvy v členské zemi Evropské unie a NATO.
Českým kritikům Ruska se jistě ulevilo, že po Vídni, kde byl v červnu, nepřijíždí do Prahy, ale do Budapešti.
Maďarský premiér Viktor Orbán patří mezi nejvstřícnější politiky vůči Putinovi. Snaží se mírnit protiruské sankce a ohání se pragmatismem: jestliže je Maďarsko závislé na ruské ropě a plynu, musí s ním mít dobré vztahy.
V předvečer návštěvy demonstrovaly proti příjezdu ruského prezidenta jen stovky lidí.
Zpravodaj Slovenského rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek Aktuálně.cz řekl, že většina Maďarů nevidí v Orbánově pragmatismu a snaze o dobré vztahy s Putinem nic špatného.
Analogii současné ruské politiky na Ukrajině se sovětským zásahem v Maďarsku v roce 1956 vnímá málokdo.
"Rok 1956 skutečně nikoho nezajímá a nikdo si s tím současné dění na Ukrajině nespojuje. Maďaři mají především starosti o svoji stopadesátitisícovou menšinu na Ukrajině. To je jejich priorita. Naléhají na vládu v Kyjevě, aby ukrajinské Maďary nepovolávala na frontu na východ Ukrajiny. Nebo alespoň ne ve větší míře, než je jejich zastoupení v ukrajinské populaci," říká Papucsek.
Orbán výtky odráží tím, že Maďarsko potřebuje především dobré vztahy s Německem a Ruskem. Německo je jeho největší obchodní partner, z Ruska dováží 85 procent své spotřeby ropy a plynu.
"On to říká narovinu. S Putinem chce jednat, protože od něj kupuje plyn a je na něm závislý. Hotovo, tečka. Přitom ale Orbán manévruje tak, aby nenarušil evropskou jednotu," vysvětluje Papucsek.
Opozice používá proti premiérovi vazby na Rusko jako zbraň. Socialisté tvrdí, že na úterním jednání nebudou ani tak podepsány smlouvy mezi Maďarskem a Ruskem, ale privátní obchod mezi Orbánem a Putinem (socialisté ovšem v minulosti sami prováděli politiku ekonomicky hodně orientovanou na Moskvu - pozn. red.).
"Návštěva je selháním maďarské diplomacie. Schůzka se koná pouze kvůli Putinovu zájmu, aby dokázal, že prorazil evropský bojkot své osoby," uvedl v prohlášení bývalý premiér a nyní lídr opoziční Demokratické koalice Ferenc Gyurcsány.
Velké spory provázejí dostavbu maďarské jaderné elektrárny Paks. Orbánova vláda ji bez výběrového řízení přiklepla ruskému Rosatomu.
"Podle nedávného průzkumu veřejného mínění Maďaři tuto dostavbu odmítají. Ale ne kvůli Rusku, spíše proto, že jsou pro alternativní zdroje energie," říká Čech David Prokop, který v Budapešti už několik let žije a pracuje.
Potvrzuje, že v současném Maďarsku není cítit žádný silný odpor proti Rusku nebo úvahy o posobnosti roku 1956 se současným děním na Ukrajině.
"Co vidím a slyším, tak Maďary v souvislosti Ukrajinou nejvíc zajímá osud maďarské menšiny. A to, jestli krajany povolávají do ukrajinské armády, aby bojovali. Opozice používá jako kladivo na Orbána, jak na přelomu osmdesátých a devadesátých let prosazoval co nejrychlejší odsun sovětských vojsk z Maďarska a nyní dělá z Budapešti bránu pro Rusy do Evropy. Ale většina obyčejných Maďarů to myslím takto nevnímá," řekl Aktuálně.cz David Prokop.
Orbán s Putinem mají podepsat další ekonomické dohody. Podle Putinova poradce Jurije Ušakova chce Kreml Maďarsko zapojit do svého projektu plynovodu přes Černé moře a Turecko do Evropy. Tímto potrubím chce Rusko nahradit loni zrušené potrubí South Stream, které vedle řady jiných zemí počítalo rovněž s Maďarskem jako tranzitní zemí.