Mezi USA a Maďary to vře. Orbán prý leze Putinovi do postele

Martin Novák Martin Novák
4. 12. 2014 16:24
Bezprecedentní událost: americký diplomat byl povolán na ministerstvo zahraničí v Budapešti. Orbán je neofašista, řekl McCain.
Viktor Orbán a Vladimir Putin.
Viktor Orbán a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Budapešť - Americký senátor John McCain necítí povinnost svazovat se diplomatickými ohledy při hodnocení zahraničních politiků.

V minulosti to dokázal už několikrát.

Severokorejského vůdce Kim Čong-una například označil za klauna a blbce. U Miloše Zemana byl mírnější a nedávno řekl, že ho proruské postoje českého prezidenta udivují.

V případě maďarského premiéra Viktora Orbána znovu přitvrdil. V senátní debatě o výběru nové americké velvyslankyně v Maďarsku ho nazval neofašistickým diktátorem, který "leze do postele s Vladimirem Putinem."

John McCain pro ostrá slova nechodí daleko.
John McCain pro ostrá slova nechodí daleko. | Foto: Reuters

Agentura Reuters se pro jistotu obrátila na McCainovu kancelář s dotazem, zda měl senátor skutečně na mysli předsedu maďarské vlády. Dostalo se jí ujištění, že ano.

Americko-maďarské vztahy tak dostaly další ránu. V době oslav a připomínek pětadvacátého výročí pádu komunismu.

Odehrála se bezprecedentní věc. Chargé d'affaires USA v Budapešti André Goodfriend se musel dostavit na maďarské ministerstvo zahraničí, kde mu byla vyjádřena nelibost maďarské vlády nad senátorovými výroky.

Bezprecedentní proto, že v postkomunistických zemích, které se staly členy NATO, rozpory s Washingtonem nikdy nedojdou až do fáze, kdy je povolán velvyslanec na nepříjemný pohovor.

Vážný rozkol začal v říjnu, když Spojené státy zakázaly vstup na své území několika vysokým maďarským státním úředníkům, blízkým Orbánovi, kvůli podezření z korupce. Mezi nimi figuruje i šéfka daňového úřadu.

Demonstrace proti Orbánovi 25. listopadu v Budapešti.
Demonstrace proti Orbánovi 25. listopadu v Budapešti. | Foto: Reuters

Pak chargé d'affaires André Goodfriend veřejně kritizoval Orbána za proruskou politiku. Za vyjádření k Ukrajině, za podporu plynovodu South Stream, za svěření zakázky na dostavbu jaderné elektrárny Paks ruským firmám v neprůhledném výběrovém řízení.

Putin, jako by to chtěl potvrdit ve svém projevu v polovině listopadu, Orbána pochválil.

"Sdílíme přístup maďarského vedení, který je zaměřen na konstruktivní dialog a na společnou realizaci plánovaných velkých investičních projektů," řekl ruský prezident.

Maďarského premiéra dlouhodobě kritizuje i Evropská unie. Za návrhy zákonů, které zpochybňují demokracii a také za podporu plynovodu South Stream (od tohoto projektu Putin tento týden oficiálně odstoupil, což pro Orbána nepochybně musí být hodně studená sprcha po měsících, kdy přes odpor Bruselu stavbu vášnivě obhajoval).

Narůstající propast mezi Maďarskem a jeho spojenci v Evropské unii a NATO už začíná znepokojovat i Maďary, kteří donedávna Orbána volili.

Tvrdí to agentura na výzkum veřejného mínění Tárki, podle níž klesla podpora Orbánovy strany Maďarský občanský svaz (Fidesz) na pětadvacet procent. Ještě v dubnu přitom Fidesz volby vyhrál se ziskem 44 procent hlasů.

Naopak podle agentury prudce stoupl počet lidí, kteří nejsou rozhodnutí, koho by dnes volili. Na 44 procent.

Sám Orbán se hájí v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt. S Putinem prý nemá nadstandardní vztahy a několikrát byl jejich hovor nepříjemný.

Trval však na svém dřívějším názoru, že sankce Evropské unie proti Rusku jsou škodlivé a nic nevyřeší.

 

Právě se děje

Další zprávy