Podepsáno. Maďarský Temelín dostaví Rusové

Martin Novák Martin Novák
14. 1. 2014 15:25
Viktor Orbán se v Moskvě dohodl s Vladimirem Putinem. Tendr se nekonal.
Orbán v Putinově rezidenci v Novo Ogarjovu.
Orbán v Putinově rezidenci v Novo Ogarjovu. | Foto: Reuters

Moskva - Maďarsko má jedinou jadernou elektrárnu a bude ji rozšiřovat. Na rozdíl od českého Temelína je jasné, že v Paksu, 120 kilometrů jižně od Budapešti, získají kontrakt Rusové.

Maďarský premiér Viktor Orbán se v úterý setkal v Moskvě s Vladimirem Putinem. Podepsali dohodu o tom, že nové bloky v Paksu postaví a zaplatí ruská společnost Rosatom.

Po dokončení dvou plánovaných bloků stoupne podíl energie, vyráběné z jádra, ze současných čtyřiceti na šedesát procent.

Rozšíření "maďarského Temelína" má stát 4 biliony forintů (více než 365 miliard korun), napsal týdeník Budapest Business Journal.

Orbán je velkým zastáncem jádra, protože podle něj nelze jinak dlouhodobě udržet snesitelné ceny energií pro spotřebitele. Zároveň prosazuje energetickou spolupráci s Ruskem.

V prosinci podepsal se šéfem Gazpromu Alexejem Millerem dohodu o výstavbě maďarského úseku plynovodu South Stream (začne se stavět v lednu 2015).

Ovšem když byl v opozici, socialistického premiéra Ference Gyurcsányho kritizoval za nadbíhání Rusku.

Ruská ropa kryje maďarskou spotřebu z osmdesáti procent a ruský zemní plyn z pětasedmdesáti procent.

Výstavbu nových elektráren přitom Maďarsko neplánuje. V Paksu jsou čtyři reaktory sovětského typu VVER-440/V213, první reaktor je v provozu od roku 1982.

Orbánova strana Fidesz má v maďarském parlamentu většinu, takže se nemusí ohlížet na názory opozice. Protestuje jen malá opoziční formace Politika může být jiná (LMP), která požaduje vypsání tendru a širokou veřejnou diskusi před podpisem jakékoliv smlouvy.

"Rozhoduje se o energetické budoucnosti Maďarska na příštích šedesát let," uvedla ve svém prohlášení strana, která má ale jen sedm poslanců v 386členném parlamentu.

"Ačkoliv použití ruské technologie může být při rozšíření elektrárny oprávněné, není důvod, aby vláda tak spěchala a tento gigantický projekt někomu přidělila bez tendru. Kromě problémů s transparentností nemůže být zvolenou cestou garantováno, že maďarští daňoví poplatníci a odběratelé energií budou financovat ten nejvýhodnější projekt," napsal server portfolio.hu.

Orbánova vláda původně slibovala, že vypíše tendr, kterého se zúčastní čtyři až pět zájemců. To se však nestalo.

O dostavbu Temelína mají zájem česko-ruské konsorcium MIR 1200 a americko-japonský Westinghouse. Francouzská Areva si stěžuje na své vyloučení z výběrového řízení u Evropské komise.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl na začátku roku týdeníku Ekonom, že smlouva s vítězným uchazečem o dostavbu Temelína by mohla být podepsána v první polovině roku 2015.

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek je ale toho názoru, že rozhodnutí o dostavbě Temelína bude lepší odložit na později.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy