Jděte hlasovat o kvótách, nebo vás uprchlíci připraví o peníze, vyzývá maďarské Romy starosta

Martin Novák Martin Novák
22. 9. 2016 6:26
Po celé zemi jsou billboardy varující před zkázou Maďarska a Evropy. Například ve formě otázek a odpovědí, jako jsou následující dvě: "Věděli jste? Od začátku imigrační krize zemřelo v Evropě přes 300 lidí při teroristických útocích." Nebo "Věděli jste? Jen z Libye chce přijít do Evropy milion imigrantů."
Maďarská ostrana plotu proti uprchlíkům na srbské hranici.
Maďarská ostrana plotu proti uprchlíkům na srbské hranici. | Foto: Reuters

Budapešť – Většina Maďarů příští neděli 2. října při hlasování v referendu odmítne uprchlické kvóty. To je jasné.

Co však jasné není, je účast v referendu. Aby bylo platné, musí k němu přijít alespoň polovina oprávněných voličů.

Tím si premiér Viktor Orbán – tvrdý kritik přijímání muslimských běženců – nemůže být tak jistý. Ukazují to poslední průzkumy.

Neplatnost referenda by pro premiéra byla velkým neúspěchem. Jeho strana Fidesz (Maďarská občanská unie) proto napíná všechny síly, aby padesátiprocentní hranice účasti padla.

Po celé zemi jsou billboardy varující před zkázou Maďarska a Evropy vůbec. Například ve formě otázek a odpovědí, jako jsou následující dvě:

"Věděli jste? Od začátku imigrační krize zemřelo v Evropě přes 300 lidí při teroristických útocích." Nebo "Věděli jste? Jen z Libye chce přijít do Evropy milion imigrantů."

Starosta ve městě Jászberény šedesát kilometrů od Budapešti dokonce vyzval romskou komunitu, aby ve vlastním zájmu hlasovala proti kvótám. Tamás Szabó uvedl, že migranti zatíží státní rozpočet, a na Romy tak zbude méně peněz.

V podobném duchu před časem vystoupil i Viktor Orbán. Maďarsko podle něj už vlastně dávno své migranty má. Romy. Ale že s tím je srozuměno.

V zemi žije odhadem půl až tři čtvrtě milionu Romů, nejvíce na severovýchodě.

Fidesz v referendu podporuje extrémně pravicová, nacionalistická a protiromská strana Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko). Její předseda Gábor Vona ale prohlásil, že Orbán musí odstoupit, pokud bude referendum kvůli nízké účasti neplatné.


Opoziční socialisté s referendem nesouhlasí a vyzývají k jeho bojkotu, nicméně jejich předseda Gyula Molnár je také proti kvótám.

Kabinet počítá s tím, že hlasování s výsledkem "ano" bude jasným vzkazem do Bruselu a Berlína, že kvóty na přerozdělování uprchlíků Maďarsko nikdy nepřijme.

I přes loni postavený plot a zátarasy na hranicích se Srbskem a Chorvatskem ale běženci stále Maďarskem procházejí. Byť v mnohem menší míře než loni.

Rakousko, přes které míří dál, začalo stavět vlastní plot na maďarské hranici. S tím Budapešť nesouhlasí a odmítá také požadavek Vídně, aby ty, kteří neuspějí se žádostí o azyl v Rakousku, přijímala zpět.

 

Právě se děje

Další zprávy