Maďaři odporem vůči uprchlíkům dráždí Evropu. Málokdo ale chápe proč

Martin Ehl Martin Ehl
14. 9. 2016 7:49
Budapešť se brání lucemburskému nápadu vyloučit Maďarsko z Evropské unie. Země se připravuje na referendum, které má 2. října podle přání vlády odmítnout povinné kvóty na rozdělení uprchlíků. Premiér Viktor Orbán si chce hlasováním pojistit moc na další rok, ale k referendu nemusí přijít potřebný počet voličů. Analýza.
Maďarští vojáci v Röszke, u hranic se Srbskem.
Maďarští vojáci v Röszke, u hranic se Srbskem. | Foto: Reuters

Budapešť – Západní politici opět ukázali, že nerozumějí maďarské domácí politice, která se připravuje na svůj letošní vrchol – referendum vyhlášené a zorganizované vládou na 2. října, které by mělo podle názoru vlády odmítnout unijní kvóty na rozdělení uprchlíků.

Nejnovější důkaz podal v úterý lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, který navrhl Maďarsko vyloučit z Evropské unie za jeho politiku stavění plotů proti uprchlíkům či změny v soudnictví.

Pro vládu Viktora Orbána je přitom hlasování krajně důležitou domácí událostí, která má především potvrdit popularitu vládní strany Fidesz mezi voliči a připravit je na volby, které se mají konat za rok a půl.

Premiér se vyhlášením hlasování snaží odpoutat pozornost od potíží s dodržováním právního státu, na které poukazuje levicová opozice, i od stále rostoucí popularity krajně pravicové strany Jobbik, která je druhou nejsilnější politickou silou v zemi a může Orbánovi odlákat hlasy.

Do referenda bez kompromisu

Evropa nad maďarským případem sice skřípe zuby, ale vyjádřeními podobnými těm Jeana Asselborna jen dává Orbánovi a jeho ministrům klacek v důležitém domácím politickém sporu. A zároveň blokuje možnost, že by někdy v budoucnu Budapešť mohla třeba v rámci vnitrounijních koalic svůj postoj upravit.

To je důležité hlavně před pátečním neformálním summitem EU v Bratislavě, kde se bude řešit budoucnost Evropské unie po odchodu Velké Británie.

"Do referenda Maďarsko neumožní žádný kompromis ohledně uprchlíků – a po něm se bude odvolávat na mandát, který dostane. Ten ale může interpretovat, jak si zamane," řekl Daniel Bártha, politolog a ředitel think-tanku CEID.

Zdánlivě všemocná vláda Viktora Orbána totiž nyní zjišťuje, že s referendem vsadila na poněkud nejistou kartu, na což ji upozorňují i místní komentátoři.

Lapálie s hlasováním

Podle posledních průzkumů zhruba dvě třetiny Maďarů odmítají, že by země měla jakoukoli povinnost pomoci uprchlíkům. Zároveň si ale podobný počet Maďarů myslí, že systém povinných kvót v Evropě stejně nebude zaveden. Tedy že referendum je jen politická akce vlády.

Podle maďarského zákona o referendu musí být hlasování platné, pokud se ho zúčastní nejméně 50 % oprávněných voličů. A v tom je potíž, které nyní vláda čelí: pokud se jich tolik nedostaví, tak vláda bude moci těžko vyhlásit slavné vítězství, i kdyby podle očekávání drtivá většina hlasujících byla proti kvótám.

"Když se většina k hlasování nedostaví, tak je obě opoziční levicové strany budou považovat za své stoupence a budou tvrdit, že většina Maďarů nesdílí názor vlády,“ píše například provládní komentátor Zoltán Kiszelly na blogu Mozgáster. Opozice, která se také vyslovila proti povinným kvótám, proto vede kampaň proti účasti v referendu.

Kiszelly i jeho další pravicoví kolegové si myslí, že v případě úspěšného referenda bude mít Fidesz nejen téměř jisté vítězství ve volbách v roce 2018, ale i lepší pozici v EU, kde roste vliv populistických euroskeptiků. Maďaři i další odpůrci kvót kdekoli v Evropské unii budou mít navíc v ruce velmi silný argument, pokud by se Brusel i přesto rozhodl povinné kvóty prosazovat: že přeci nelze jít proti demokraticky vyjádřené vůli členského státu.

Pokud ale Orbán prohraje – tedy referendum nebude platné – tak si rok a půl před volbami vyrobil problém, který bude muset v příštích měsících "přebít“ nějakým dalším nápadem z dílny pravicového populismu. A lze předpokládat, že by to bylo něco, co se v EU nebude příliš líbit.

Proto je současná domácí kampaň, kterou Orbánova vláda vede pod heslem "Jen Maďaři mají právo rozhodnout, s kým si přejí žít", tak intenzivní a reakce na jakoukoli kritiku z Evropské unie tak hlasitá. V Maďarsku jde o to, kdo bude u moci v příštích letech.

 

Právě se děje

Další zprávy