Velká dohoda Trumpa s Putinem může být zničující. Bezpečnost Evropy je v ohrožení, varuje Lucas

Martin Novák Martin Novák
14. 2. 2017 11:26
Evropa je v nebezpečné situaci, politika Donalda Trumpa je těžko předvídatelná. Americký prezident se může chtít dohodnout s Vladimirem Putinem za každou cenu. Trumpova kritika Evropské unie přitom nahrává populistům, nikoliv skutečným přátelům USA. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká britský komentátor a novinář týdeníku Economist Edward Lucas, autor úspěšné a známé knihy Nová studená válka. Už v roce 2008 v ní upozorňoval, že Západ podceňuje ambice ruského prezidenta Vladimira Putina.
Donald Trump a Vladimir Putin. Spojenci? Uvidíme.
Donald Trump a Vladimir Putin. Spojenci? Uvidíme. | Foto: Aktuálně.cz

A.cz: Trump má za sebou první tři týdny v úřadě. Je důvod se domnívat, že nastaly horší časy pro země střední a východní Evropy?

Musíme doufat v to nejlepší, ale připravit se na nejhorší. V lepším případě ti zkušenější představitelé Trumpovy administrativy, jako jsou ministr obrany generál James Mattis, ministr zahraničí Rex Tillerson nebo vedení CIA, budou mít navrch nad divočejšími elementy, jakými jsou prezidentův hlavní poradce Steve Bannon nebo poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn (ten v úterý rezignoval poté, co přiznal, že ještě před inaugurací Trumpa hovořil s ruským velvyslancem v USA o uvolnění protiruských sankcí - pozn. red.).

Taková vláda by mohla představovat tradiční republikánskou administrativu jako z doby prezidenta George W. Bushe.

To by bylo dobré vyústění, ale nemůžeme si být jisti, že vývoj půjde tímto směrem.

Hrozí tedy Evropě nebezpečí?

Současná situace je velmi nebezpečná pro evropskou bezpečnost. Z Bílého domu zaznívají výroky, které podporují ruského prezidenta Vladimira Putina a lidi, jako jsou maďarský premiér Viktor Orbán, a proputinovské politiky v Evropě vůbec. Oslabuje se vůle udržet sankce proti Rusku a naopak sílí tlak na uzavírání dohod s Putinem. Protože z takových prohlášení Bílého domu vyplývá, že Spojené státy nestojí pevně za dosavadní politikou vůči Rusku.

Nebezpečím číslo dvě je chybná kalkulace. Rusko může něco zkusit v Černém moři, v Pobaltí či jinde a zatím nezkušená Trumpova administrativa může reagovat buď přehnaně a zažehnout válku, nebo naopak nereagovat vůbec, což by zničilo důvěryhodnost NATO.

Třetím nebezpečím je, že Trump bude zoufale hledat nějaký zahraničněpolitický úspěch a najde ho v nějaké velké dohodě s Putinem. Například bude souhlasit s tím, že se NATO nebude dále rozšiřovat nebo že Polsko a pobaltské republiky budou demilitarizovány. To by bylo pro tyto státy demoralizující a pro americkou kredibilitu v Evropě zničující.

A.cz: Můžeme tedy čekat, že Trump v zájmu dohody s Ruskem obětuje Krym a Donbas?

Trump v sobě chová ideu úspěšného vztahu s Putinem. O ruském prezidentovi vlastně mnoho neví, ale líbí se mu, protože má rád vítězné, úspěšné typy. V Putinovi vidí člověka, který Rusko udělal úspěšným a silnějším. To je špatný úsudek, ale Trump tomu věří.

Krym nebo Donbas jsou mu jedno. Ani ho příliš nezajímá budoucnost Ukrajiny. To je rozdíl oproti předchozí administrativě Baracka Obamy, která považovala Ukrajinu za velmi důležitou zemi, která by v exsovětském prostoru mohla být modelem úspěšného státu, protiváhou vůči ruskému imperialismu.

V praxi si myslím, že pro Trumpa bude problém uznat ruskou anexi Krymu. V americkém Kongresu jsou všichni demokraté, ale i mnoho republikánů proti. Domnívám se však, že Trump bude tlačit Ukrajinu k takové dohodě, která bude výhodná pro Rusko a obtížně přijatelná pro ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

A.cz: Jak závažný dopad na Evropu mohou mít Trumpovy výroky o tom, že z Evropské unie po Velké Británii, která si loni v referendu zvolila tzv. Brexit, odejdou i další státy? Prezident Trump i jeho kandidát na velvyslance při EU Ted Malloch se k Unii vyjadřují kriticky.

Trumpovy názory a názory jeho kandidáta na velvyslance při EU jsou politováníhodné a ukazují šokující neznalost toho, co Evropská unie představuje. Podporují antiamerikanismus v Evropě. Například v Německu, kterému záleží na Evropské unii, ale pro které se nyní Amerika zdá být větším problémem než Rusko. Podporují nejhorší populisty, jako jsou Geert Wilders v Nizozemsku nebo Alternativa pro Německo (AfD).

Tito lidé přitom nejsou proameričtí. Když se podíváte, kteří politici nejvíce oceňují americkou mimořádnost a důležitost, jsou to levostředové a pravostředové síly. Lidé jako Angela Merkelová. Ti jsou největšími přáteli Spojených států. To ale Trump nechápe.

A.cz: Pokusí se Rusko ovlivnit letošní prezidentské volby ve Francii a parlamentní volby v Německu?

Už se to děje. Rusko financuje kampaň Národní Fronty Le Penové. Ruská propaganda v Německu prosazuje antiimigrantské nálady. Známý je příklad vymyšleného znásilnění dívky Lisy ruského původu migranty v Německu.

Myslím si, že v těchto zemích budeme svědky selektivního zveřejňování e-mailů, které budou potenciálně poškozovat některé politiky a strany. To bude ruská taktika před volbami ve všech důležitých evropských zemích.

A.cz: Má ale taková propaganda v Německu šanci uspět?

Bude samozřejmě velmi těžké dostat do vlády Alternativu pro Německo (AfD). Mohou dostat nějakých dvanáct až patnáct procent, podle mne ale dostanou nakonec spíše méně než více. Navíc žádná strana by s nimi nešla do koalice.

Edward Lucas byl v letech 1998 až 2002 zpravodajem Economistu v Moskvě.
Edward Lucas byl v letech 1998 až 2002 zpravodajem Economistu v Moskvě. | Foto: Aktuálně.cz

Nejpravděpodobnějším výsledkem německých voleb bude znovu velká koalice křesťanských a sociálních demokratů. Otázkou je jen, která z těchto stran bude mít navrch. Pokud by vyhrála sociální demokracie, kancléřem bude Martin Schulz, ten nesdílí s Angelou Merkelovou takovou potřebu tlačit na Rusko.

Možností je i koalice sociálních demokratů, Zelených a strany Die Linke. To by byl velmi dobrý výsledek pro Moskvu, protože Zelení a Die Linke jsou pro dobré vztahy s Ruskem. Komu ve střední a východní Evropě záleží, aby se vliv Ruska nerozšířil, měl by držet palce Angele Merkelové.

A.cz: Existují názory, že ruští hackeři jsou řízení Kremlem, ale ne všichni jsou pod jeho úplnou kontrolou. Nyní jsme svědky zatčení dvou pracovníků ruské Federální bezpečností služby (FSB), kteří se zabývali kyberzločinem. Zadržen byl také vedoucí oddělení vyšetřování počítačových zločinů u ruského výrobce antivirového softwaru. Má Putin situaci pod kontrolou?

V Rusku není tak jasná a zřetelná hranice, zda děláte pro vládu či nikoliv. Není tam tak zřetelná hranice mezi extremisty, kriminálními skupinami a těmi, kteří dělají pro vládu. Jsou tam hackeři, kteří se dopouštějí internetových podvodů a rovněž mohou něco dělat v zájmu vlády.

Každopádně jedna věc je jasná. Pokud ruské vedení nesouhlasí s tím, co děláte, dostanete se do problémů. Nemůžete dělat nic bez tichého souhlasu shora.

Co se týká zatýkání v FSB, mohou to být lidé, kteří se Spojenými státy spolupracovali na vyšetřování kyberzločinů. Z hlediska amerických tajných služeb může jít o odhalení a ohrožení zdrojů, což je znepokojující.

A.cz: Bavíme se o tom, jak Rusko ovlivňuje politickou situaci jinde. Může se Putin sám dostat doma do problémů? Třeba se svém druhém funkčním prezidentském období po roce 2018?

Putin nevede Rusko úspěšně, protože infrastruktura se nelepší a ekonomika je závislá na ropě a plynu. Navíc Rusko nemá ve světě opravdové přátele, což je smutný výsledek šestnácti let Putina u moci. Na druhé straně má režim prostředky, jak čelit problémům. Může si půjčovat peníze, může těžit ze zájmů zahraničních investorů, ze spolupráce s Čínou.

Ruská veřejnost podle mne není spokojená s tím, jak je země vedená v praktickém každodenním smyslu slova, ale přesto opozice není pro Putina hrozbou. Je to něco, co ho irituje, ale ne hrozba.

Některá tvrzení režimu mají stále podporu mezi Rusy. Že je země ohrožena ze zahraničí, že lidé musí být vlastenci a přinášet vlasti oběti. V dlouhodobé perspektivě čekají Rusko problémy, ale v nejbližších letech má Putin stále s čím hrát.

Vojáky, kteří bojují na straně separatistů platí Rusko, nikdo vám to ale napřímo neřekne, říká slovenský novinář Tomáš Forró. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy