Lubitz měl problémy už v letecké škole a selhal v některých testech, zjistila americká agentura

ČTK ČTK
30. 8. 2016 19:28
Andreas Lubitz, německý pilot, který loni v březnu záměrně havaroval s letadlem, měl problémy v letecké škole. V některých testech selhal a měl problém se soustředěním. V den havárie měl od lékaře napsanou neschopenku, tu doma roztrhal a šel do práce. Před nehodou si měl podle vyšetřovatelů hledat na internetu informace o zabezpečení dveří kokpitu a o sebevraždách.
Andreas Lubitz.
Andreas Lubitz. | Foto: ČTK

Washington - Německý pilot Andreas Lubitz, který loni záměrně navedl letadlo společnosti Germanwings se 150 osobami na palubě do skalního masivu, měl problémy už v letecké škole a selhal v některých testech. Napsala to americká tisková agentura AP. I přes potíže však letecká škola v Arizoně nakonec vystavila Lubitzovi pilotní licenci, což mu umožnilo nastoupit k německým aerolinkám.

Instruktoři z letecké školy řekli americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), že Lubitz měl nedostatečné znalosti o procedurách, které je třeba provádět v době letu. Problémy měl i se soustředěním, stávalo se mu, že nedokázal současně sledovat, co se děje okolo letadla a co ukazují palubní přístroje. Selhal také v jednom ze 67 cvičných letů, které ve škole podstoupil.

Lubitz měl původně nastoupit do pilotní školy v Arizoně v roce 2009, kvůli problémům s depresemi ale zahájil výcvik až o rok později. I přes problémy školu dokončil a získal pilotní licenci. AP uvedla, že výcvik v letecké škole v Arizoně nedokáže zvládnout jen jedno až dvě procenta uchazečů.

Německý pilot v březnu 2015 úmyslně navedl airbus nízkonákladových aerolinek Germanwings na lince z Barcelony do Düsseldorfu do skalního masivu ve francouzských Alpách. Na palubě byl jako druhý pilot, využil ale skutečnosti, že kapitán odešel na toaletu, a v kokpitu se zabarikádoval.

Němečtí vyšetřovatelé zjistili, že Lubitz měl na den nehody vypsanou neschopenku od lékaře, kterou ale doma roztrhal. Před osudným letem si také sedmadvacetiletý pilot hledal na internetu informace o sebevraždách a o zabezpečení dveří kokpitu.

 

Právě se děje

Další zprávy