Jak se bránit pilotům-sebevrahům? Vědci zkouší první odpověď

Martin Novák Martin Novák
9. 4. 2015 13:40
Systém Auto-GCAS používá americká armáda. V současné podobě by ale zřejmě záměrnému nárazu nezabránil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Když selže člověk, sebelepší technika nepomůže, shodují se piloti a letečtí odborníci po tragédii airbusu společnosti Germanwings.

Americký časopis Newsweek ale s odvoláním na experty v oblasti vojenského letectví píše, že situaci, v níž pilot záměrně se strojem havaruje, předejít lze. Byť je to otázka vzdálené budoucnosti, složitého vývoje a velké sumy peněz.

Armádní letouny F16 disponují systémem nazvaným The Automatic Ground Collision Avoidance System (Auto-GCAS). V případě, že hrozí náraz stroje do země a pilot nereaguje, zapne se automatický ovladač, který letoun "vyvede" do bezpečí.

Na výzkumu a výrobě se podílel Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) s firmou Lockheed Martin.

Podle Newsweeku Auto-GCAS zachránil před nehodou pilota americké stíhačky v listopadu při náletu na pozice Islámského státu v Sýrii, ačkoliv nejsou známy podrobnosti tohoto případu.

Airbus A320 společnosti Germanwings navedl pilot Andres Lubitz s velkou pravděpodobností záměrně do horského svahu ve francouzských Alpách 24. března. Zahynulo všech 150 lidí na palubě.

Vyšetřovatelé zjistili z černých skříněk, že sedmadvacetiletý pilot do kabiny nepustil kapitána a při klesání letadla zrychloval. Z prohlídky jeho domu vyplynulo, že měl psychické problémy a v minulosti sebevražedné sklony.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Expert na bezpečnost letadel a ředitel firmy Yates Consulting Chris Yatel týdeníku řekl, že tato technologie může být namontována i do civilních letadel, ale "potrvá to věčnost a den".

"Vzhledem k existenci bezpilotních letounů se domnívám, že tato technologie má určité opodstatnění a může fungovat. Ale nevěřím, že v dohledné budoucnosti se stane součástí civilní letecké dopravy. Jako se může zbláznit pilot, může se zbláznit i dispečer na zemi, který má na starosti třeba dvanáct letadel. Lidstvo nedospělo do stadia, kdy lze tomuto zcela předejít," řekl Aktuálně.cz bezpečností inspektor z Úřadu pro civilní letectví v Praze Václav Vašek.

Server The Aviationist zpochybňuje názor, že systém Auto-GCAS by mohl airbus na lince Barcelona - Düsseldorf zachránit. Pilot, kterému jde o zničení letadla, má podle serveru možnost systém vyřadit z provozu. Zatím neexistuje verze, za které by to bylo vyloučené.

Jinými slovy: člověk – pilot  bude mít vždy poslední slovo.

Kvůli případným technickým problémům budou mít piloti dopravních letadel zřejmě vždy možnost manuálně jakýkoliv systém deaktivovat, uvádí odborný server.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy