Alpy

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK

Pro Češku se muselo vydat 23 rakouských záchranářů, její skupina neodhadla náročnost túry

Rakouští záchranáři podnikli v noci na čtvrtek rozsáhlou akci na hornorakouské hoře Krippenstein kvůli kolapsu 28leté ženy, která byla součástí české skupiny alpinistů. Do akce na horu vysokou 2100 metrů vyrazilo 23 záchranářů. Žena, která nekomunikovala, musela být snesena níže k ošetření lékařem pohotovostní služby a následně byla převezena do nemocnice. Turistka byla součástí čtyřčlenné skupiny přátel z Česka, napsala agentura APA.

Skupina vyjela na horu lanovkou ve středu před polednem. Následně se chtěli vydat na túru přes náhorní plošinu s navazujícím sestupem do lokality Koppenwinkelalm. Alpinisté znalí místních poměrů odhadli jejich záměr na celodenní túru. Když byla skupina na cestě deset hodin, žena se zhroutila. S okolím nekomunikovala a přátelé volali tísňovou linku.

Skupina pak ale nebyla telefonicky k dosažení. Záchranná služba Obertraun na místo vyslala svůj tým a díky světelným signálům dokázala hledané lokalizovat. Vyproštění s pomocí vrtulníku s lanem nebylo možné kvůli tmě a poloze místa neštěstí. Na místo se vydal předvoj záchranářů a vzhledem k obtížnosti akce si už během výstupu vyžádal podporu horské služby ze sousedního Hallstattu. Když záchranáři dorazili k ženě, byl její celkový stav velmi vážný. Proto byli dodatečně přivoláni dva horští lékaři.

Zároveň začal transport s pomocí horských nosítek. Kvůli strmému terénu bylo po většinu cesty nutné jištění lanem. Po čtyřech hodinách došli záchranáři s pacientkou na horskou louku Koppenwinkelalm, kde se Češky ujal lékař. Podle první diagnózy žena utrpěla "nejasné neurologické poranění", pravděpodobně související s úpalem a přetížením organismu. Po poskytnutí první pomoci byla žena převezena do nemocnice. Dohromady se na záchraně ženy podílely tři desítky záchranářů a lékařů.

Zdroj: ČTK

Při lyžování v rakouských Alpách se těžce zranila Češka, srazila se se snowboardistou

Sedmačtyřicetiletá žena z Česka utrpěla v sobotu v lyžařském středisku Katschberg/Aineck v rakouské spolkové zemi Salcbursko těžké zranění po srážce se snowboardistou. Informuje o tom agentura APA. Muž, který podle ní kolizi způsobil, ujel.

Internetový portál regionews.at uvedl, že zraněnou lyžařku záchranáři převezli do nemocnice v městečku Tamsweg.

APA napsala, že v sobotu panovalo v horách v Salcbursku krásné počasí, které na sjezdovky přilákalo velké množství milovníků zimních sportů a v areálech se stalo vícero úrazů, z toho několik těžkých.

Pokračovat