Britští vyšetřovatelé: Litviněnkovu vraždu si objednalo Rusko, Putin ji zřejmě schválil

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 21. 1. 2016 12:14
Ve Velké Británii byla zveřejněna dlouho očekávaná zpráva o vyšetřování smrti Alexandra Litviněnka. Vyšetřovatelé tvrdí, že vražda někdejšího ruského agenta byla "jednoznačně provedena na objednávku ruského státu". A pravděpodobně ji schválil prezident Vladimir Putin. Očekává se, že materiál zhorší už tak napjaté vztahy mezi Moskvou a Londýnem. Rusko odmítá nejen samotnou zprávu, ale i diskuzi o vydání dvojice mužů podezřelých z vraždy - Andreje Lugového a Dmitrije Kovtuna.
Alexander Litviněnko na snímku z května 2002.
Alexander Litviněnko na snímku z května 2002. | Foto: ČTK

Londýn – Vraždu Alexandra Litviněnka v Londýně pravděpodobně schválil ruský prezident Vladimir Putin. Ve své závěrečné zprávě o smrti bývalého agenta ruské Federální a bezpečnostní služby (FSB) to tvrdí britští vyšetřovatelé.

Zpráva dále konstatuje, že vražda byla jednoznačně provedena na objednávku ruského státu a operaci podle všeho řídil tehdejší šéf FSB Nikolaj Patrušev.

"Putin a jeho administrativa měli motiv k usmrcení Litviněnka," konstatují vyšetřovatelé.

Šedesát svědků

Soudce Robert Owen, který vyšetřování vedl, vyslechl během půl roku přes šedesát svědků. Zveřejnění zprávy předcházela schůzka šéfů britských zpravodajských služeb, které se zúčastnil i premiér David Cameron.

Litviněnko zemřel 13. listopadu 2006. Lékaři po jeho hospitalizaci dlouho nemohli přijít na to, co mu je. Až krátce před smrtí objevili, že byl otráven radioaktivním poloniem. Nebylo už v jejich silách zachránit mu život.

Vdova po Litviněnkovi Marina v projevu po zveřejnění zprávy závěry přivítala. "Jsem ráda, že slova mého manžela, který na smrtelné posteli obvinil pana Putina, potvrdil britský soud,“ uvedla. Vyzvala k sankcím proti lidem z Putinova okolí, včetně zákazu cestování do Velké Británie. Ten by podle ní měl platit i pro ruského prezidenta.

Litviněnko byl důstojníkem FSB, nástupkyně sovětské KGB, uprchl do Londýna v roce 2000 a vydával svědectví, která se týkala propojení ruských politiků s organizovaným zločinem. Týkalo se to zejména takzvané ruské mafie působící ve Španělsku.

Alexandr Litviněnko v nemocnici.
Alexandr Litviněnko v nemocnici. | Foto: Reuters

Měl také informace o západoevropských firmách propojených s Kremlem.

Policisté vypátrali, že jed mu byl podán 1. listopadu 2006 v zeleném čaji v baru londýnského hotelu Millennium. Ten stojí na náměstí Grosvenor Square, vedle amerického velvyslanectví.

Jeden z podezřelých má poslaneckou imunitu

Z vraždy na politickou objednávku Britové podezřívají dva příslušníky FSB Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugového. V hotelu Millennium měli s Litviněnkem schůzku a seděli s ním u stolu.

Stopy po poloniu vyšetřovatelé nalezli v Kovtunově hotelovém pokoji. Lugovoj v první reakci označil britskou zprávu za absurdní, napsala agentura Interfax.

Moskva vinu obou mužů odmítá a vůbec nezvažuje jejich vydání do Velké Británie. Lugovoj získal poslaneckou imunitu, když se stal poslancem Státní dumy za Liberálně-demokratickou stranu nacionalisty Vladimira Žirinovského.

Rusko zprávu podle očekávání odmítlo. Podle mluvčí Mariji Zacharovové bylo vyšetřování neprůhledné a zpráva je zaujatá, zpolitizovaná a kazí vztahy obou zemí. "Litujeme, že čistě trestněprávní případ byl zpolitizován a zkalil celkové ovzduší dvoustranných vztahů," řekla novinářům podle agentury RIA Novosti.

Bývalý britský velvyslanec v Moskvě Tony Brenton řekl stanici BBC, že vraždu pravděpodobně nařídil někdo na „vysokých místech,“ ale sotva bude možné určit, kdo to byl.

"Takový čin, který hrozí konfliktem s vlivnou zemí, musí být schválen nahoře," uvedl Brenton.

Lze očekávat, že zpráva nadále vyostří vztahy mezi Londýnem a Moskvou, zhoršené právě před deseti lety po smrti Litviněnka. Británie rovněž odmítá ruskou anexi Krymu a nelíbí se jí ruské bombardování syrských povstalců, kteří nepatří k teroristické organizaci Islámský stát.

"Veškerá kritika a obviňování mířící na Rusko se Vladimira Putina dotýkají osobně. Bude reagovat podrážděně a rozhodně nepřijde nějaké zlepšení rusko-britských vztahů," řekl agentuře Reuters analytik Igor Sutjagin z londýnského Royal United Service Institute.

 

Právě se děje

Další zprávy