Londýn: Není pochyb, že ve vraždě Litviněnka má prsty Moskva

ČTK ČTK
31. 7. 2015 13:32
Bývalý ruský agent byl v roce 2006 ve Velké Británii otráven izotopem radioaktivního polonia. Celá závěrečná zpráva k právě ukončenému britskému vyšetřování bude zveřejněna až ke konci roku.
Alexandr Litviněnko v nemocnici krátce před svou smrtí.
Alexandr Litviněnko v nemocnici krátce před svou smrtí. | Foto: Reuters

Londýn - Rusko bylo bezpochyby zapleteno do vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který byl v roce 2006 v Londýně otráven izotopem radioaktivního polonia.

Uvedl to právník Richard Horwell k závěrům vyšetřování, které v pátek skončilo. Celá závěrečná zpráva má být ale podle agentury Reuters zveřejněna až ke konci roku.

"Důkazy ukazují, že jediným věrohodným vysvětlením je, že ruský stát byl nějakou formou zapleten do Litviněnkovy vraždy," řekl Horwell k britskému vyšetřování, jehož závěry zjevně dál naruší vztahy mezi Londýnem a Moskvou.

Litviněnko obvinil ruského prezidenta

Podle Britů kritik Kremlu Litviněnko zemřel na otravu týdny poté, co při schůzce v hotelu Millennium s ruskými agenty Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovým vypil zelený čaj smíchaný s poloniem 210.

Umírající Litviněnko v nemocnici obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nařídil jeho vraždu. Kreml to vždy popíral.

"Lugovoj a Kovtun neposkytli žádnou věrohodnou odpověď na vědecké důkazy a stopy polonia, které za sebou zanechali," zdůraznil Horwell. Poznamenal, že ani jeden z agentů neměl osobní důvod zabít ruského exulanta.

Naopak ruský stát měl podle něj bezpochyby k zabití svého bývalého agenta důvodů mnoho. A to především kvůli tomu, že utekl do Británie a krátce před smrtí získal britské občanství, že obviňoval Kreml z korupce, že sympatizoval s čečenskými separatisty a že tvrdil, že Putin je pedofil, podotkl Horwell.

Poloniová stopa

Vyšetřovatelé našli stopy polonia na mnoha místech, kde oba ruští agenti tehdy v Londýně pobývali, včetně různých kanceláří, hotelů, letadel i na fotbalovém stadionu Arsenalu.

Podle Horwella agenti přenášením radioaktivní látky po městě ohrozili, a v některých případech nejspíš i poškodili zdraví obyvatel. Advokát Litviněnkovy vdovy Mariny podle Reuters řekl, že lze hovořit o ruském "jaderném útoku v ulicích Londýna". Moskva podle něj celá léta v Litviněnkově případě brzdila vyšetřování a manipulovala s fakty.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal poté britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Jeho případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy