Rus viněný z vraždy Litviněnka chce s Brity spolupracovat

ČTK ČTK
19. 3. 2015 21:30
Litviněnko byl otráven izotopem radioaktivního polonia, který byl podle všeho v čaji podaném při jeho setkání s ruskými agenty.
Ruští agenti Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun.
Ruští agenti Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun. | Foto: Reuters

Londýn - Rus, kterého Britové řadí k hlavním podezřelým v kauze bývalého agenta ruské tajné služby KGB Alexandra Litviněnka, jenž v roce 2006 zemřel v Londýně na otravu, se po letech mlčení prý rozhodl spolupracovat s britskými vyšetřovateli. Podle zpravodajské stanice BBC to ve čtvrtek oznámil člen vyšetřovacího týmu Robin Tam.

Podle dosavadního vyšetřování byl Litviněnko otráven izotopem radioaktivního polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při jeho setkání s ruskými agenty Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovým. Důstojník britských protiteroristických sil Craig Mascall nedávno vyšetřovatelům řekl, že oba agenty žijící v Rusku stále britská policie podezřívá z vraždy.

Muž, který se představil jako Dmitrij Kovtun, nyní navázal kontakt s britskými vyšetřovateli a řekl, že jim chce poskytnout jistý důkaz, řekl advokát Robin Tam k případu, který léta komplikuje vztahy mezi Británií a Ruskem. Není podle něj ale zatím jasné, o jaký důkaz se má jednat a kdy a jak ho Rus chce poskytnout vyšetřovatelům v čele se soudcem Robertem Owenem.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Na podzim 2006 se sešel se dvěma ruskými agenty a tři týdny poté zemřel.

Od ledna vede Británie veřejné vyšetřování Litviněnkovy smrti, což loni na žádost agentovy vdovy schválila britská vláda. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se nemohlo zabývat utajovanými důkazy spojenými s možnou rolí Ruska při zabití agenta, a právě tyto informace jsou podle vdovy po Litviněnkovi, Mariny Litviněnkové, klíčové k odhalení pravdy. Litviněnková věří, že za smrtí jejího muže stojí Moskva, která to ale popírá.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy