reklama
 
 

Rus viněný z vraždy Litviněnka bude prý vypovídat přes video

15. 6. 2015 20:18
Bývalý agent KGB Kovtun vyjádřil ochotu spolupracovat s vyšetřovateli v Británii po letech mlčení letos v březnu.

Londýn - Jeden z hlavních podezřelých v případu vraždy bývalého agenta ruské tajné služby KGB Alexandra Litviněnka bude prý v rámci probíhajícího vyšetřování vypovídat. S odvoláním na pondělní prohlášení britského soudce Roberta Owena o tom informovala agentura Reuters. Dmitrij Kovtun, který obvinění vůči sobě odmítá, podá prý výpověď prostřednictvím videomostu z Ruska.

Bývalý agent KGB Kovtun vyjádřil ochotu spolupracovat s vyšetřovateli v Británii po letech mlčení letos v březnu. Později přišel s tvrzením, že se Litviněnko, který zemřel v roce 2006 v Londýně na otravu, mohl nedopatřením otrávit sám.

Den Kovtunova výslechu podle Owena ještě nebyl stanoven, britská média ale spekulují o konci července.

Podle dosavadního vyšetřování byl Litviněnko otráven izotopem radioaktivního polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při jeho setkání právě s ruským agentem Kovtunem a jeho kolegou Andrejem Lugovým v Londýně v listopadu 2006. Zemřel tři týdny po schůzce.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou a vztahy obou zemí komplikuje dodnes. Současné vyšetřování případu započalo letos v lednu poté, co vláda schválila žádost Litviněnkovy vdovy, a trvat by mělo do konce letošního roku. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se nemohlo zabývat utajovanými důkazy spojenými s možnou rolí Ruska při zabití agenta.

autor: ČTK | 15. 6. 2015 20:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama