Rus viněný z vraždy Litviněnka bude prý vypovídat přes video

ČTK ČTK
15. 6. 2015 20:18
Bývalý agent KGB Kovtun vyjádřil ochotu spolupracovat s vyšetřovateli v Británii po letech mlčení letos v březnu.
Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun (vpravo). Tři týdny po setkání s nimi Litviněnko zemřel.
Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun (vpravo). Tři týdny po setkání s nimi Litviněnko zemřel. | Foto: Reuters

Londýn - Jeden z hlavních podezřelých v případu vraždy bývalého agenta ruské tajné služby KGB Alexandra Litviněnka bude prý v rámci probíhajícího vyšetřování vypovídat. S odvoláním na pondělní prohlášení britského soudce Roberta Owena o tom informovala agentura Reuters. Dmitrij Kovtun, který obvinění vůči sobě odmítá, podá prý výpověď prostřednictvím videomostu z Ruska.

Bývalý agent KGB Kovtun vyjádřil ochotu spolupracovat s vyšetřovateli v Británii po letech mlčení letos v březnu. Později přišel s tvrzením, že se Litviněnko, který zemřel v roce 2006 v Londýně na otravu, mohl nedopatřením otrávit sám.

Den Kovtunova výslechu podle Owena ještě nebyl stanoven, britská média ale spekulují o konci července.

Podle dosavadního vyšetřování byl Litviněnko otráven izotopem radioaktivního polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při jeho setkání právě s ruským agentem Kovtunem a jeho kolegou Andrejem Lugovým v Londýně v listopadu 2006. Zemřel tři týdny po schůzce.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou a vztahy obou zemí komplikuje dodnes. Současné vyšetřování případu započalo letos v lednu poté, co vláda schválila žádost Litviněnkovy vdovy, a trvat by mělo do konce letošního roku. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se nemohlo zabývat utajovanými důkazy spojenými s možnou rolí Ruska při zabití agenta.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy