Rus viněný z vraždy Litviněnka bude prý vypovídat přes video

ČTK ČTK
15. 6. 2015 20:18
Bývalý agent KGB Kovtun vyjádřil ochotu spolupracovat s vyšetřovateli v Británii po letech mlčení letos v březnu.
Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun (vpravo). Tři týdny po setkání s nimi Litviněnko zemřel.
Andrej Lugovoj a Dmitrij Kovtun (vpravo). Tři týdny po setkání s nimi Litviněnko zemřel. | Foto: Reuters

Londýn - Jeden z hlavních podezřelých v případu vraždy bývalého agenta ruské tajné služby KGB Alexandra Litviněnka bude prý v rámci probíhajícího vyšetřování vypovídat. S odvoláním na pondělní prohlášení britského soudce Roberta Owena o tom informovala agentura Reuters. Dmitrij Kovtun, který obvinění vůči sobě odmítá, podá prý výpověď prostřednictvím videomostu z Ruska.

Bývalý agent KGB Kovtun vyjádřil ochotu spolupracovat s vyšetřovateli v Británii po letech mlčení letos v březnu. Později přišel s tvrzením, že se Litviněnko, který zemřel v roce 2006 v Londýně na otravu, mohl nedopatřením otrávit sám.

Den Kovtunova výslechu podle Owena ještě nebyl stanoven, britská média ale spekulují o konci července.

Podle dosavadního vyšetřování byl Litviněnko otráven izotopem radioaktivního polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při jeho setkání právě s ruským agentem Kovtunem a jeho kolegou Andrejem Lugovým v Londýně v listopadu 2006. Zemřel tři týdny po schůzce.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou a vztahy obou zemí komplikuje dodnes. Současné vyšetřování případu započalo letos v lednu poté, co vláda schválila žádost Litviněnkovy vdovy, a trvat by mělo do konce letošního roku. První neveřejné vyšetřování před devíti lety se nemohlo zabývat utajovanými důkazy spojenými s možnou rolí Ruska při zabití agenta.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy