* Na východě země se k povstalcům přidala policie * Počet mrtvých jde do desítek * Kaddáfí zatím mlčí
Tripolis - Protesty proti režimu Muammara Kaddáfího v Libyi, které začaly v úterý, nabývají na síle.
Na severovýchodě země, kde byla vždy silná opozice proti Kaddáfímu, se lidé bouří na mnoha místech.
Podle zpráv, které Libyjci posílají prostřednictvím sociálních síti Facebook a Twitter, se ve městě Bajdá policie přidala ke vzbouřencům.
Povstalci rozbili přistávací plochu místního letiště, aby režim nemohl letecky vyslat posily na potlačení nepokojů. Podle zpráv exilové opozice povstalci získali kontrolu nad částí města, ale armáda se je snaží vytlačit.
Dnes demonstrují proti Kaddáfímu ve druhém největším libyjském městě Benghází desetitisíce lidí, kde zněla střelba už celou noc na pátek. Některé čtvrti podle zpráv v síti Twitter kontrolují vzbouřenci.
Nemocnice v Benghází potvrdila nejméně patnáct mrtvých. Příbuzní obětí údajně před nemocniční budovou napadli a zničili šest stojících policejních automobilů.
Nepokoje a protesty jsou hlášeny také ze západních částí Libye. Několik lidí zahynulo ve městech Zentán, Ridžbán a Gerján.
Na internetu se objevují fotografie lidí, pochodujících s nápisy proti Kaddáfímu, stejně tak jako vypálených policejních stanic, místních úřadů a automobilů.
Vláda zakázala zahraničním novinářům opouštět Tripolis, takže nemají možnost informace ověřit. Vláda blokue vysílání televie Al-Džazíra a v některých částech země nefunguje internet.
Oponenti režimu na Twiteru a Facebooku slibují ještě mohutnější protesty v dalších dnech.
Exilová opozice svolala přes internet na včerejšek "Den hněvu," a na facebookové stránce Chalas! (Dost!) vyzvala Libyjce, aby vyšli do ulic dát najevo touhu po změnách.
Klid je zatím jen v metropoli Tripolisu, kde se naopak shromáždili provládní demonstranti.
Kaddáfí, který Libyi vládne diktátorsky od vojenského převratu v roce 1969, se zatím k protestům nevyjádřil.
Dříve však při nepokojích v Tunisku a Egyptě podpořil oba padlé prezidenty. Jak Zin Abidína bin Alího v Tunisku, tak Husního Mubaraka v Egyptě.
Znalci arabského světa dosud neočekávali , že by se události v Libyi vyvíjely tak dramaticky jako u sousedů.
Kaddáfí disponuje loajálnějším a k tvrdším represím odhodlanějším aparátem, než měli po ruce Bin Alí v Tunisku nebo Mubarak v Egyptě.
Základ režimu tvoří příslušníci tří kmenů, loajálních ke Kaddáfímu. Jde o jeho vlastní kmen Kaddáfa a dále kmeny Magharha a Warfala. V kritické situaci by zřejmě diktátora všemi dostupnými prostředky bránili.
Klíčové posty v armádě, všech bezpečnostních složkách a zpravodajských službách mají Kaddáfího blízcí příbuzní nebo prověření loajální spojenci. V tom se Libye podobá iráku za časů Saddáma Husajna.
"Násilí, kterého jsme byli svědky v Egyptě, může být jen jen zlomkem ve srovnání s tím, co se může stát v Libyi," tvrdí libyjský exulant Ahmad Adarrat, který organizuje protesty přes Facebook.
Kaddáfí přestál v minulosti několik pokusů o převrat. Dva v sedmdesátých letech a jeden v polovině devadesátých let.
Teď čelí vážné výzvě od vlastního obyvatelstva. Příjmy z ropy sice většině Libyjcům zajistily lepší životní úroveň než Egypťanům, i v Libyi je ale problémem nezaměstnanost a přebujelá státní byrokracie.
Libyjský režim byl dlouho v Evropě a Spojených státech na "černé listině" kvůli podpoře teroristických skupin a podílu jeho agentů na výbuchu letadla Panam nad skotským Lockerbie v roce 1988.
V posledních šesti letech se ale vztahy zlepšily, i přes kritizovaný soudní proces s bulharskými zdravotními sestrami, obviněnými ze šíření viru HIV v Libyi. Kaddáfí začal opět jezdit do Evropy a západní ropné společnosti dostaly v Libyi nové kontrakty.