Libyjci v ulicích, Kaddáfího policie do nich střílí

Martin Novák Martin Novák
18. 2. 2011 9:14
Demonstrace proti režimu, inspirované Egyptem, nazvala opozice Dnem hněvu
Demonstrace začaly v úterý večer ve městě Benghází (foceno mobilním telefonem).
Demonstrace začaly v úterý večer ve městě Benghází (foceno mobilním telefonem). | Foto: Reuters

* Nepokoje na severovýchodě Libye pokračují třetím dnem * Mrtvých jsou více než dvě desítky, podle zpráv z místa policie střílí do demonstrantů * Díky ropě mají Libyjci vyšší životní úroveň než Egypťané

Tripolis - Libyjští odpůrci režimu Muammara Kaddáfího nevzdávají své protesty ani po čtvrtku vyhlášeném Dnem hněvu. Do ulic Benghází vyšly v pátek ráno znovu tisíce lidí, aby demonstrovaly proti diktátorovi, který vládne v severoafrické zemi už 42 let. Nejdéle ze všech arabských vůdců.

Protesty se rozšířily hned do několika měst a podle opozice při střetech s policií zemřelo více než 20 lidí. Organizace Human Rights Watch uvedla, že podle jejích zdrojů uvnitř Libye bezpečnostní složky zabily minimálně 24 protestujících.

Podle zpravodaje BBC se demonstranti střetli s policisty, kteří proti nim použili střelné zbraně. Ve městě Bajdá si lidé přinesli do ulic stany, aby mohli v protestech pokračovat bez přerušení.

Obyvatel Benghází, který byl v kontaktu s lidmi ve městě Bajdá, agentuře Reuters sdělil, že střety demonstrantů s policií pokračují. "Policisté ztrácejí nervy, je tu velké množství zabitých," citoval svědka Reuters.

V Benghází a Bajdá se v pátek konají pohřby zemřelých, což může podnítit ještě masovější protesty.

Pryč s Kaddáfím

Ve městě Zantán lidé pochodovali s nápisy "Pryč s Kaddáfím!".

Zpravodaj agentury AP hlásil, že v centru Tripolisu naopak demonstrovaly stovky lidí na provládním shromáždění. Zablokovaly dopravu v některých částech města.

Vojáci už ve středu stříleli do tisícovek demonstrantů ve městech Benghází a Bajdá na severovýchodě země. A ve čtvrtek tam nepokoje vypukly znovu.

"Libyjci překonali dlouholetou bariéru strachu. Tohle je nový začátek," citovala AP libyjského opozičního aktivistu v exilu Faíze Džibríla.

Desítky lidí policie zatkla, v Bajdá podle exilové Národní fronty pro záchranu Libye zemřelo dvacet lidí a místní nemocnice nezvládaly nápor zraněných. Jiné zdroje ovšem hovoří jen o čtyřech mrtvých.

Muammar Kaddáfí s Husním Mubarakem na archivním snímku.
Muammar Kaddáfí s Husním Mubarakem na archivním snímku. | Foto: Reuters

Bašta odpůrců Kaddáfího

Východní část Libye je baštou odpůrců Kaddáfího a dlouhodobě si stěžuje na diskriminaci a malý příjem peněz ze státního rozpočtu.

K protestům na internetu a Facebooku vyzývali hlavně Libyjci žijící v zahraničí. Mnoho kritiků režimu v průběhu let emigrovalo. Často jde o bývalé Kaddáfího spolupracovníky, kteří upadli v nemilost nebo se s ním rozešli ve zlém.

Libye leží mezi dvěma státy, jejichž prezidenti od začátku roku během bouřlivých revolt padli. Mezi Tuniskem na západě a Egyptem na východě.

I v Libyi prý nespokojenost roste. "Korupce dost ovlivňuje život lidí v Libyi a stěžují si více než dříve. Každý vám potvrdí, že před nějakými dvaceti lety tady vše fungovalo lépe," řekl agentuře Reuters libyjský ekonom, který si přál zůstat v anonymitě.

Znalci arabského světa nicméně neočekávají, že by se události v Libyi vyvíjely tak dramaticky jako u sousedů.

Foto: Aktuálně.cz

Kaddáfí disponuje loajálnějším a k tvrdším represím odhodlanějším aparátem, než měli po ruce Bin Alí v Tunisku nebo Mubarak v Egyptě. Základ režimu tvoří příslušníci Kaddáfí kmene a jeho spojenci, takže v kritické situaci by zřejmě diktátora všemi dostupnými prostředky bránili.

Libye má také největší ropné zásoby z celé Afriky, po ukončení mezinárodního embarga se do země vrátily západní těžařské společnosti jako jsou BP, Shell nebo Eni.

Příjmy z ropy umožňují dotování cen mnoha druhů zboží a tím i zachovat pro většinu Libyjců vyšší životní úroveň, než mají Egypťané nebo rovněž protestující Jemenci (Libye má jen necelých sedm milionů obyvatel).

Kaddáfímu bude za rok sedmdesát let a zatím nenaznačil, že by se chtěl s mocí rozloučit. Není vyloučeno, že připravuje pozici pro svého syna Saífa Isláma.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy