Libyjský disident: Korán a demokracie se vylučují

Martin Novák Martin Novák
5. 6. 2007 0:00
"Život v Libyi se podobá Orwellově Farmě zvířat"
Mohamed Eljahmi přijel do Prahy na konferenci Demokracie a bezpečnost.
Mohamed Eljahmi přijel do Prahy na konferenci Demokracie a bezpečnost. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pořadatelé konference "Demokracie a bezpečnost: základní hodnoty a odpovědná politika", na které dnes vystoupí v pražském Černínském paláci také americký prezident George Bush, záměrně pozvali i několik disidentů a odpůrců diktatur na Blízkém východě.

Jedním z nich je i Libyjec Mohamed Eljahmi. Kritik libyjského vůdce Muammara Kaddáfího musel z rodné země uprchnout, už několik let žije ve Spojených státech.

Patří k nejznámějším osobnostem libyjské opozice, která je v exilu roztroušena po mnoha zemích světa. Jeho brath Fathí je v Libyi politickým vězněm. Drží ho na samotce, od loňského srpna o něm příbuzní nemají žádné zprávy. 

"Jen doufáme, že je naživu," řekl Mohamed Eljahmi Aktuálně.cz během rozhovoru v pražském hotelu Savoy.

  

Kaddáfího éra hned tak neskončí

Aktuálně.cz: Pane Eljahmi, Muammar Kaddáfí vládne Libyi už téměř čtyřicet let, od roku 1969. Vidíte nějaké náznaky toho, že by tato éra mohla skončit ?

Mohamed Eljahmi: Nemyslím si to. Je stále stejným, tvrdým diktátorem. Má pořád pevně v rukou  veškeré instituce, nutné pro chod diktatury. Stále je relativně mladý (65 let - pozn. red.). Nevidím žádnou sílu, která by ho v blízké budoucnosti odstavila od moci.

Aktuálně.cz: V posledních letech se zlepšily vztahy mezi Libyí a západním světem, hlavně s Velkou Británií a Spojenými státy. Ekonomické embargo OSN je minulostí. Změnil se život většiny Libyjců k lepšímu?

Mohamed Eljahmi: Ani bych neřekl. V Libyi stále panuje systém, který bych nazval orwellovským. Je podobný tomu, který George Orwell vykreslil ve své knize Farma zvířat. Po lidech se hlavně chce, aby byli loajální k režimu. Deset až dvacet procent Libyjců pracuje pro tajnou policii a podílí se na sledování a špehování ostatních obyvatel. Tajná policie je všemocná. Nepotismus a korupce narostly v zemi do obrovských rozměrů. Režim se sbližováním se Západem snaží jen zavřít dveře za svými minulými zločiny, nad teroristickými činy.

Muammar Kaddáfí vězní bratra Mohameda Eljahmiho.
Muammar Kaddáfí vězní bratra Mohameda Eljahmiho. | Foto: Reuters

Svět málo tlačí na propuštění Bulharek

Aktuálně.cz: Domníváte se, že režim nakonec přece jen propustí pětici bulharských sester zadržovaných už šest let a odsouzených k smrti?

Mohamed Eljahmi: Doufám v to, ale jistý si tím nejsem. Jsou nevinné, celý ten proces je založený na lži. Kaddáfí je používá jako nátlak pro jednání. Chce je vyměnit za teroristu, který byl odsouzen na doživotí za výbuch letadla nad Lockerbie. Svět by měl více tlačit na Kaddáfího, aby sestry propustil. Už si vytrpěly dost.

Aktuálně.cz: V posledních letech se jako o nástupci Muammara Kaddáfího hovoří o jeo synu Saífovi Islámovi. Ten se prý nebrání reformám a změnám, je více orientovaný na Západ než jeho otec. Může jeho sílící vliv  pro Libyi znamenat obrat k lepšímu?

Mohamed Eljahmi: Nespojuji se Saífem Islámem naděje na pozitivní změny. Moc se neliší od svého otce. Má velký vliv, vede různé nadace a charitativní organizace, ale nikdo neví, odkud berou peníze. Vydává je za nevládní organizace, ale je to celé absolutně netransparentní. Saíf Islám patří, řekl bych, do líhně nových blízkovýchodních diktátorů, kteří jsou syny otců-diktátorů a stavějí na odiv image technokratů. Stejný jako Saíf  Islám je například Bašár Asad v Sýrii nebo mladý Gamál Mubarak v Egyptě. Saíf Islám možná vypadá a hovoří kulturněji než jeho otec Muammar, dobře se obléká, ale obsah zůstává stejný.

LIBYE NA AKTUÁLNĚ.CZ

  • Libye: Země plná nakupujících maniaků ?

Kaddáfí se považuje za nového proroka 

Aktuálně.cz:  Z Libye prosákly zprávy, že Kaddáfímu dělá těžkou hlavu islamistická opozice. Že došlo dokonce k povstání nebo těžkým bojům u Benghází na východě země. Sám Kaddáfí se vyjadřuje kriticky na adresu Usámy bin Ládina a Al-Káidy... 

Mohamed Eljahmi: Ano, je to pravda. Islamisté na něj spáchali v Benghází atentát, pokusili se ho zavraždit. Kaddáfí tam teď uplatňuje kolektivní trest, což je v Libyi běžné. Když nějaký jedinec nebo skupina lidí z určitého města nebo regionu něco takového provede, pomsta postihne celé město a jeho obyvatele. Režim tam přestal dávat peníze na infrastrukturu, do škol nebo na zdravotní péči. Kaddáfí využil incidentu a začal se prezentovat jako antiislamista, což ale není pravda. Islamistickou rétoriku a ideologii naopak využívá pro své potřeby. Samozřejmě je jiný než Usáma bin Ládin. Ten mluví jako teolog a cituje proroka Mohameda. Kaddáfí  si myslí, že je něčím jako reinkarnací Mohameda, cítí se sám jako nový prorok.

Aktuálně.cz:  Na Západě někteří lidé říkají, že je riskatní nebo dokonce nemožné zavádět demokracii v islámských zemích. Argumentují případy Alžírska a Iráku, kde byly pluralitní volby, ale vše skončilo obrovským krveprolitím. Jaký je Váš názor? Je reálné, aby se Libye stala demokratickou zemí ? Anebo může existovat specifikum, jakási islámská demokracie ?

Mohamed Eljahmi.
Mohamed Eljahmi. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Islámská demokracie neexistuje

Mohamed Eljahmi: Pokud se týká Libye, mnoho lidí, kteří se snažili prosadit demokratické ideje, bylo zabito, uvězněno nebo přinuceno opustit zemi. Bohužel programy těchto lidí nikdy nedostaly šanci se prosadit. Arabskému světu chybí vůle ke koexistenci lidí různých názorů, převažuje potřeba dominovat. Kdo za to může? Autokraté jako Kaddáfí a také teokraté. Potrvá to zřejmě ještě hodně dlouho, než se změny podaří prosadit. Ale může za to i Západ, který dával přednost v mnoha zemích stabilitě před svobodou a dopadlo to špatně. Vedlo to například k 11.září. Potřebujeme prorazit bariéry. Bariéry, které mezi lidmi na Blízkém východě a lidmi z jiných oblastí a kultur vystavěli autokraté, jako je Kaddáfí.

Ke konceptům takzvané islámské demokracie jsem skeptický. Demokracie může vzkvétat jen v sekulárním státě, kde je víra soukromou věcí obyvatel. Nemůžete mít demokratické zřízení a zároveň jako ústavu Korán. To se vylučuje. Zákony země musejí být sekulární a umožňovat svobodu náboženského vyznání.

 

Právě se děje

před 13 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy