Demonstranti požadovali, aby nejvyšší soud zastavil sčítání hlasů z úterních prezidentských voleb, protože je považují za zmanipulované. Ke srážkám s policií došlo před sídlem ústřední volební komise.
Podle posledních výsledků má jeho protikandidátka Ellen-Johnsonová-Sirleafová náskok, který už Weah nestáhne. Po sečtení 90 procent hlasů získala takřka šedesát procent, zatímco Weah má pouze čtyřicet procent hlasů.
Weah už označil volby za zfalšované. Bývalá fotbalová hvězda AC Milán prohlásila, že má důkazy o machinaci s volebními výsledky. Weah se rozhodl zaslat stížnost na volební podvody Organizaci spojených národů a zahraničním pozorovatelům, kteří na průběh hlasování dohlíželi. Vyzval zároveň své stoupence ke klidu.
Liberijská volební komise dnes oznámila, že po sečtení třetiny hlasů získal Weah pouze čtyřicet procent, zatímco jeho soupeřka Ellen-Johnsonová-Sirleafová šedesát procent hlasů.
Úterní volby tak zřejmě nenaplní naděje Liberijců. Ti doufali, že - ať už vyhraje kdokoli - pomůže zahojit rány, které země utrpěla během brutální občanské války.
V hlavní městě Monrovii stále naleznete připomínky války. Zničené ulice s opuštěnými bloky věžáků, které obývají jen sqatteři, zůstávají připomínkou čtrnáct let trvajícího konfliktu. Ten skončil mírovou dohodou, která přinutila emigrovat prezidenta Charlese Taylora do exilu v Nigérii.
"Doufám, že tyto volby přinesou lepší budoucnost," řekl Samuel B. Kerkulah před luteránským kostelem v Monrovii, kde bylo za války zmasakrováno 600 lidí.
Železná lady, či Fotbalista roku 1996
Bývalý útočník AC Milán Weah, devětatřicetiletý politický nováček, vyhrál první kolo 11. října s 28 procenty proti Ellen Johnson-Sirleafové, absolventce Harvardu, která získala jen 20 procent. Bývalá ekonomka Světové banky, 66letá babička se může stát první prezidentkou v Africe.
Někteří analytici si však kladou otázku, jestli Weah, kterého vyhodili ze střední školy a prožil dětství v monrovijském slumu, má předpoklady pro to být prezidentem.
"Ellen by byla nejlepší prezidentka. Politika není fotbal," řekl James Johnson. "Má dobré renomé a je uznávaná i mimo Libérii," dodává.
Pro mnoho chudých Liberijců kariéra "Krále George" ztělesňuje cestu k prosperitě, kterou by rádi ve své zemi viděli. Argumentují, že Weah je neposkvrněný politickou zodpovědností za válku, ve které zemřelo kolem čtvrt milionu lidí.
Mladí volí Weaha
Republika, založená osvobozenými americkými otroky roku 1847, je nejstarší v Africe a dlouho byla prosperující zemí bez konfliktů. Ovšem jen do doby, než bývalým otrokům došla trpělivost s elitářskou a zkorumpovanou vládou.
"Za 150 let jsme nezaznamenali žádný pokrok," říká čtyřicetiletá Janette Brown na Weahově mítinku. "Měli bychom být bohatá země, ale kam všechny ty peníze jdou? Je tady korupce."
Weah by rád dal lidem vymoženosti jako elektrický proud nebo tekoucí vodu. To mu zajišťuje přízeň hlavně mladých voličů. V Libérii je 60 procent lidí mladších než 29 let.