Dokážou pomoci a mají je i nemocnice v Česku. Projděte si léky na covid-19

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
25. 3. 2021 19:41
Stoprocentně spolehlivou léčbu nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV2, zatím svět nezná. Lékaři a výzkumníci ale zkouší různá antivirotika i speciální protilátky, které by mohly nemocným ulevit. Většinu preparátů ještě čeká dlouhý výzkum a testování, u některých jako třeba remdesiviru nebo bamlanivimabu jsou výsledky nadějné. Přinášíme přehled nejčastěji zmiňovaných léčiv.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO | Foto: Reuters

Zmařená naděje: hydroxychlorochin

Jeden z prvních léků, který po propuknutí pandemie zaujal vědce, bylo antimalarikum hydroxychlorochin. "Byla tam obrovská očekávání. Tak, jak ta naděje přišla, ale i relativně brzy skončila," konstatovala například ředitelka SÚKL Irena Storová. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v polovině června po necelých třech měsících stáhl povolení pro mimořádné použití léku s tím, že neléčí, a naopak může mít velmi škodlivé vedlejší účinky pro srdce a další orgány.

Americká média popsala, že lék byl v zemi schválen spíš na základě silného politického tlaku než vědeckých poznatků. S testováním posléze skončila i Světová zdravotnická organizace (WHO). Například v Brazílii ale lék bral prezident Jair Bolsonaro, který ho doporučoval i ostatním.

 

Právě se děje

Další zprávy