Dokážou pomoci a mají je i nemocnice v Česku. Projděte si léky na covid-19

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
25. 3. 2021 19:41
Stoprocentně spolehlivou léčbu nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV2, zatím svět nezná. Lékaři a výzkumníci ale zkouší různá antivirotika i speciální protilátky, které by mohly nemocným ulevit. Většinu preparátů ještě čeká dlouhý výzkum a testování, u některých jako třeba remdesiviru nebo bamlanivimabu jsou výsledky nadějné. Přinášíme přehled nejčastěji zmiňovaných léčiv.
Aspirin vyrábí například německá farmaceutická firma Bayer.
Aspirin vyrábí například německá farmaceutická firma Bayer. | Foto: Reuters

Poslední a překvapivý: obyčejný aspirin

Jen před několika dny přišli vědci s dalším zjištěním. Popsali, že chránit plíce, snížit pravděpodobnost nutnosti plicní ventilace a omezit další zdravotní rizika mohou i menší dávky obyčejného aspirinu, acylpyrinu nebo anopyrinu - léků na bolest a snížení horečky. Nasazují se také jako prevence infarktu. Vědci z Izraele uvedli, že preventivně nasazený lék může zafungovat proti zánětu, který by covid-19 mohl způsobit. Experti z americké Univerzity George Washingtona si zase všímají, že může pomoci předejít vzniku krevních sraženin, které nemoc často provází. V obou případech se ovšem nejedná o data z klinické studie, jen o předběžná pozorování.

Úspěch s lékem, který se používal už během pandemie španělské chřipky v první polovině 20. století, zaznamenal také Martin Balík, lékař z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Máme docela pěkná data, podle kterých může až o polovinu snížit (hrozbu) překlopení do závažné formy koronaviru svým protizánětlivým a protisrážlivým efektem v dávce třeba jedné tablety denně," uvedl. Podle něj by tento postup byl lepší než užívání ivermektinu.

 

Právě se děje

Další zprávy