Navalnému hrozí selhání ledvin, jeho zdravotní stav je jasně kritický, varují lékaři

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 4. 2021 7:42
Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.
Foto: Reuters

"Jeho zdravotní stav je jasně kritický," uvedla Alexandra Zacharová, mluvčí lékařských odborů, které ruské úřady považují za součást opozice. Podle mluvčí výsledky testů, které získaly Navalného právníci, ukázaly, že ledviny vězněného politika jsou blízko selhání. "To by pak vedlo k dalším závažným komplikacím a nakonec možná k srdečnímu selhání," dodala.

Nebezpečí vážných zdravotních komplikací potvrdila i Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová, informovala agentura AFP. Podle ní testy ukázaly vysokou hladinu draslíku v krvi předáka opozice.

"Pacient s takovou úrovní draslíku musí být hospitalizován na intenzivní péči, protože kdykoliv může nastat smrtelná srdeční arytmie," uvedl kardiolog Jaroslav Ašichmin. S nutností hospitalizace souhlasí i další lékaři, kteří se starali o Navalného zdraví.

V pátek Navalnyj uvedl, že mu vedení vězení pohrozilo zavedením umělé výživy, pokud nepřeruší svůj protest.

Navalnyj byl v únoru odsouzen k dvěma a půl letem odnětí svobody za zpronevěru, panuje ale přesvědčení, že je to záminka s cílem dostat opozičníka za mříže. Vůdce ruské opozice, který si stěžuje na silné bolesti zad a nohy, zahájil koncem března hladovku na protest proti tomu, že mu není umožněna odpovídající lékařská péče.

Vedení vězení tvrdí, že Navalnému nabídlo odpovídající zdravotnickou péči. Podle vedení Navalnyj ale trvá na to, že musí být léčen mimo zařízení. To ale orgány odmítají.

V pátek 80 světových osobností včetně spisovatelů Joanne K. Rowlingové či Salmana Rushdieho adresovalo dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ve kterém vyzývají, aby Navalnyj dostal odpovídající ošetření.

"Je to naprosto nespravedlivé, naprosto nevhodné," řekl v sobotu americký prezident Biden na dotaz novinářů ohledně osudu Navalného.

 

Právě se děje

Další zprávy