Navalnyj je v cele s patnácti lidmi a trpí bolestmi, spoluvězni mají tuberkulózu

Martin Novák Martin Novák
6. 4. 2021 19:03
Vedení přísně střežené trestanecké kolonie v ruském městě Pokrov umístilo opozičníka Alexeje Navalného do vězeňské nemocnice, kde mu personál provedl test na koronavirus. S odvoláním na své zdroje to napsal deník Izvestija.
Fotografie z průmyslové kamery Pokrovské věznice, na které je vidět Alexej Navalnyj (v rozhovoru s mužem v uniformě).
Fotografie z průmyslové kamery Pokrovské věznice, na které je vidět Alexej Navalnyj (v rozhovoru s mužem v uniformě). | Foto: Reuters

Opoziční předák a kritik ruského prezidenta Vladimira Putina od minulého týdne drží hladovku v táboře vzdáleném zhruba sto kilometrů východně od Moskvy. Navalnyj tvrdí, že má vysokou teplotu, bolí ho záda a necítí nohy.

Hladovkou zahájenou 31. března se chce domoci toho, aby vedení věznice umožnilo vstup do budovy jeho lékařům. "Od začátku svého pobytu v pokrovské věznici zhubl třináct kilogramů," cituje rozhlasová stanice Rádio Svoboda Navalného obhájkyni Olgu Michajlovovou. Do věznice nastoupil 2. února.

Vězeňská správa tvrdí, že zdravotní stav momentálně nejznámějšího ruského vězně je dobrý a žádnou mimořádnou péči nepotřebuje. Navalnyj dostal na bolest zad lék ibuprofen, uvedl jeden z jeho spolupracovníků z Fondu boje proti korupci.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj si má na základě rozhodnutí soudu o vině za korupci a rozkrádání odsedět za mřížemi dva roky a pět měsíců. Trest se týká údajné zpronevěry 26 milionů rublů z ruské pobočky kosmetické firmy Yves Rocher.

Věznice známá striktním režimem, kde si Navalnyj trest odpykává, se nachází v takzvané Pokrovské kolonii, která byla do 90. let léčebnou pro alkoholiky a drogově závislé. Před měsícem ostraha dostala 32 nových průmyslových kamer na sledování vězňů.

Sám Navalnyj komunikuje se světem přes sociální síť Instagram, kterou může používat. V pondělí napsal, že tři z vězňů onemocněli tuberkulózou. "Když se dívám na talíře, na které nám dávají jídlo, tak se dost divím, že tady ještě není virus eboly," uvedl opozičník na svém Instagramu.

Novináře prokremelských televizí zároveň obvinil ze lži za reportáže, v nichž líčí věznici v Pokrovu jako moderní. "Všechny zpravodaje putinovských televizních kanálů zvu, aby v naší takzvaně ideální věznici strávili noc, když na sousední posteli vězeň kašle. Ať si lehnou vedle mne," napsal Navalnyj.

Putinův kritik si také stěžuje na to, že ho dozorci nenechají pořádně vyspat a budí ho až osmkrát za noc. Sdílí jednu celu s patnácti vězni.

"Ležím s biblí, protože to je jediná kniha, kterou jsem směl za tři týdny dostat," uvedl Navalnyj. Spoluvězni se mu prý raději vyhýbají. "Říkají mi: Nezlob se, Lešo, ale bojíme se. Tohle je Vladimirská oblast. Život tady má menší cenu než krabička cigaret," napsal Putinův kritik. Vladimirská oblast je název ruského regionu podle jeho hlavního města Vladimir.

V úterý správa věznice posílila bezpečnostní opatření před budovou, protože Navalného příznivci tam svolali protestní shromáždění. Policisté zablokovali přístup k bráně a na parkoviště. Do věznice dorazila v úterý lékařka a Navalného podporovatelka Anastasia Vasiljevová. Policie ji zatkla. 

Video: Pro Putina je Navalnyj nepřítel

Dalo se čekat, že Navalnyj bude zatčen, jiná cesta není, může sedět ve vězení několik let. Jen jeden člověk může rozhodnout o jeho osudu - Putin. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno za 1 minutu

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy