Navalnyj je v cele s patnácti lidmi a trpí bolestmi, spoluvězni mají tuberkulózu

Martin Novák Martin Novák
6. 4. 2021 19:03
Vedení přísně střežené trestanecké kolonie v ruském městě Pokrov umístilo opozičníka Alexeje Navalného do vězeňské nemocnice, kde mu personál provedl test na koronavirus. S odvoláním na své zdroje to napsal deník Izvestija.
Fotografie z průmyslové kamery Pokrovské věznice, na které je vidět Alexej Navalnyj (v rozhovoru s mužem v uniformě).
Fotografie z průmyslové kamery Pokrovské věznice, na které je vidět Alexej Navalnyj (v rozhovoru s mužem v uniformě). | Foto: Reuters

Opoziční předák a kritik ruského prezidenta Vladimira Putina od minulého týdne drží hladovku v táboře vzdáleném zhruba sto kilometrů východně od Moskvy. Navalnyj tvrdí, že má vysokou teplotu, bolí ho záda a necítí nohy.

Hladovkou zahájenou 31. března se chce domoci toho, aby vedení věznice umožnilo vstup do budovy jeho lékařům. "Od začátku svého pobytu v pokrovské věznici zhubl třináct kilogramů," cituje rozhlasová stanice Rádio Svoboda Navalného obhájkyni Olgu Michajlovovou. Do věznice nastoupil 2. února.

Vězeňská správa tvrdí, že zdravotní stav momentálně nejznámějšího ruského vězně je dobrý a žádnou mimořádnou péči nepotřebuje. Navalnyj dostal na bolest zad lék ibuprofen, uvedl jeden z jeho spolupracovníků z Fondu boje proti korupci.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj si má na základě rozhodnutí soudu o vině za korupci a rozkrádání odsedět za mřížemi dva roky a pět měsíců. Trest se týká údajné zpronevěry 26 milionů rublů z ruské pobočky kosmetické firmy Yves Rocher.

Věznice známá striktním režimem, kde si Navalnyj trest odpykává, se nachází v takzvané Pokrovské kolonii, která byla do 90. let léčebnou pro alkoholiky a drogově závislé. Před měsícem ostraha dostala 32 nových průmyslových kamer na sledování vězňů.

Sám Navalnyj komunikuje se světem přes sociální síť Instagram, kterou může používat. V pondělí napsal, že tři z vězňů onemocněli tuberkulózou. "Když se dívám na talíře, na které nám dávají jídlo, tak se dost divím, že tady ještě není virus eboly," uvedl opozičník na svém Instagramu.

Novináře prokremelských televizí zároveň obvinil ze lži za reportáže, v nichž líčí věznici v Pokrovu jako moderní. "Všechny zpravodaje putinovských televizních kanálů zvu, aby v naší takzvaně ideální věznici strávili noc, když na sousední posteli vězeň kašle. Ať si lehnou vedle mne," napsal Navalnyj.

Putinův kritik si také stěžuje na to, že ho dozorci nenechají pořádně vyspat a budí ho až osmkrát za noc. Sdílí jednu celu s patnácti vězni.

"Ležím s biblí, protože to je jediná kniha, kterou jsem směl za tři týdny dostat," uvedl Navalnyj. Spoluvězni se mu prý raději vyhýbají. "Říkají mi: Nezlob se, Lešo, ale bojíme se. Tohle je Vladimirská oblast. Život tady má menší cenu než krabička cigaret," napsal Putinův kritik. Vladimirská oblast je název ruského regionu podle jeho hlavního města Vladimir.

V úterý správa věznice posílila bezpečnostní opatření před budovou, protože Navalného příznivci tam svolali protestní shromáždění. Policisté zablokovali přístup k bráně a na parkoviště. Do věznice dorazila v úterý lékařka a Navalného podporovatelka Anastasia Vasiljevová. Policie ji zatkla. 

Video: Pro Putina je Navalnyj nepřítel

Dalo se čekat, že Navalnyj bude zatčen, jiná cesta není, může sedět ve vězení několik let. Jen jeden člověk může rozhodnout o jeho osudu - Putin. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 23 minutami

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy