Írán propustil čtyři vězně s americkým občanstvím. Na svobodě je i odsouzený novinář

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2016 20:55
Írán v rámci výměny vězňů propustil na svobodu čtyři íránsko-americké občany, mezi nimi také zpravodaje listu The Washington Post odsouzeného v zemi za špionáž. Žádné další americké občany už Írán zřejmě nezadržuje. Američané recipročně propustili sedm zadržených Íránců a stáhli obvinění proti dalším čtrnácti. Vstřícný krok udělal Teherán patrně ve snaze zmírnit sankce uvalené na zemi kvůli íránskému jadernému programu.
Íránský prezident Hasan Rúhání.
Íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Teherán - Írán oznámil, že propustil na svobodu čtyři íránsko-americké občany. Jedním z nich je zpravodaj amerického listu The Washington Post v Íránu Jason Rezaian. Rezaian byl loni v říjnu shledán vinným ze špionáže a odsouzen do vězení.

"Můžeme potvrdit, že Írán propustil z vězení čtyři Američany držené v Íránu: Amira Hekmatiho, Saeeda Abediniho, Jasona Rezaiana a Nosratollaha Khosraviho-Roodsariho," uvedl nejmenovaný americký zdroj. "My jsme nabídli milost sedmi Íráncům, kteří byli odsouzení nebo s nimi v USA probíhal proces," dodal s tím, že byla stažena obvinění proti dalším 14 Íráncům.

Čtyři propuštění vězni z Íránu jsou nyní na cestě do Švýcarska, odkud se přesunou k lékařskému ošetření na americké základně v Německu, uvedla zpravodajská stanice BBC.

Propuštěný Saeed Abedini byl v roce 2012 uvězněn kvůli údajnému šíření křesťanství, za což dostal osm let. Bývalý voják Hekmati byl zadržen v roce 2011 a později odsouzen za špionáž. Bližší podrobnosti o Khosravim agentury neuvádějí, u novinářského zpravodaje Rezaiana zase není známá výše trestu. Podle AP je v Íránu zadržován ještě americký podnikatel Siamad Namazi. Zatkli ho loni v říjnu, když ze svého sídla v Dubaji přicestoval na návštěvu příbuzných do Teheránu.

Uvolnění sankcí

Jak poznamenaly světové tiskové agentury, krok Teheránu je nejspíš další snahou Íránců získat si přízeň Západu, aby mohly být zrušeny mezinárodní sankce zavedené kvůli spornému íránskému jadernému programu.

Zpráva o propuštění vězňů se objevila ve stejný den, kdy íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že ještě v sobotu vydá Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) svou závěrečnou zprávu o plnění loňské dohody o íránském jaderném programy a sankce proti Teheránu pak budou uvolněny. Džavád je nyní ve Vídni, kde o íránských jaderných aktivitách jedná s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym. MAAE zatím vydání zprávy nepotvrdila.

Írán dohodu o omezení svého jaderného programu uzavřel loni v červenci se šesti velmocemi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo). Zavázal se k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku. Írán po uvolnění sankcí mimo jiné získá přístup ke 100 miliardám dolarů z ropných příjmů, které jsou blokovány v bankách v zahraničí.

Dohoda o íránském jaderném programu je krokem k větší bezpečnosti ve světě, říká novinářka Golnaz Esfandiari. Také podle ní pomůže k větší spolupráci Západu s Íránem v boji proti Islámskému státu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy