Íránci propustili po několika hodinách deset amerických námořníků. Lodím selhala navigace

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 1. 2016 12:11
Írán zadržoval deset amerických námořníků a dva čluny ozbrojených sil Spojených států, které vpluly do íránských výsostných vod. Námořníkům selhaly navigační přístroje, což Íránci podle dostupných informací zřejmě uznali.
Archivní foto amerického námořnictva v Perském zálivu.
Archivní foto amerického námořnictva v Perském zálivu. | Foto: Reuters

Washington/Teherán - Íránské revoluční gardy propustily na svobodu deset amerických námořníků, zadržených v úterý na dvou člunech v íránských vodách. Posádku tvořilo devět mužů a žena.

Američané byli vyslýchání a Íránci po prohlídce člunů označili za pravdivé americké tvrzení, že se námořníkům porouchala navigace.

 Americká média uvedla, že ministr zahraničí USA John Kerry se do věci okamžitě po zatčení posádky vložil a kontaktoval telefonicky svého íránského kolegu Muhammada Zarífa.

Námořníci opustili Írán ve člunech a přestoupili na americké plavidlo, patřící do uskupení okolo letadlové lodi Harry Truman.

Čluny pronikly dva kilometry do íránských vod.

"Ztratili jsme kontakt s dvěma malými námořními plavidly, plujícími z Kuvajtu do Bahrajnu," řekl v úterý večer nejmenovaný americký představitel. Dodal, že Írán ještě v noci informoval Spojené státy, že námořníci jsou v bezpečí a že jim "brzy dovolí pokračovat v cestě".

I přes uzavření dohody o íránském jaderném programu zůstávají vztahy mezi Washingtonem a Teheránem napjaté, jak svědčí americké videozáznamy o údajné provokativní íránské palbě, které v sobotu zveřejnilo americké námořnictvo. Diplomatické vztahy, přerušené v roce 1980, navázány stále nejsou.

V roce 2007 Íránci několik dní zadržovali příslušníky britského námořnictva. Při propuštění se s nimi osobně loučil tehdejší prezident Mahmúd Ahmadínežád.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy