Kuba podepsala úmluvy OSN o lidských právech

gaz
29. 2. 2008 12:12
Trvalo jí to 30 let
Nový kubánský prezident Raúl Castro
Nový kubánský prezident Raúl Castro | Foto: Reuters

Washington - Kuba podepsala dvě mezinárodní úmluvy OSN o lidských právech, ke kterým se odmítala připojit více než 30 let. K některým z článků smluv však ihned vyjádřila námitky.

Mezinárodní úmluva o občanských a politických právech (ICCPR) zakazuje například mučení a nehumánní jednání a zapovídá omezování svobody shromažďování a vyjadřování.

Mezinárodní úmluva o hospodářských, sociálních a kulturních právech (ICESCR) pak mimo jiné zabezpečuje právo vybrat si svobodně povolání, nezávislé odbory a nárok na sociální zabezpečení.

Obě smlouvy vešly v platnost roku 1976 a Kuba se k nim odmítala připojit údajně proto, že byly nástroji imperialismu v rukou Spojených států.

Kuba: Politika USA neuspěla

Situace se podle kubánské vlády změnila poté, co byla v polovině minulého roku Komise OSN pro lidská práva (UNCHR) nahrazena Výborem OSN pro lidská práva (UNHRC), ve kterém je zastoupena i Kuba.

"Nespravedlivé směrnice proti Kubě, vnucené brutálním tlakem a vydíráním Spojených států, byly jasně poraženy," citovala agentura Reuters kubánského ministra zahraničí Felipe Péreze Roqueho, který ve Washingtonu obě úmluvy podepsal.

Roque však ihned dodal, že Kuba předala Spojeným národům oznámení o "výhradách k některým článkům v těchto mezinárodních smlouvách". Tyto články v prosinci Fidel Castro označil za imperialistické.

Reálný dopad?

"Kubánská vláda vysílá jasný signál své vůle posílit spolupráci s mechanismy podporujícími a chránícími lidská práva," zhodnotila čtvrteční dění kubánská tisková agentura Prensa Libre.

Otázkou je, jaký vliv bude mít dnešní podpis na reálnou situaci v zemi, která nedodržuje ani články vlastní ústavy. Na Kubě se nyní podle odhadů nachází 200 politických vězňů.

Země nicméně slíbila od roku 2009 otevřít dveře mezinárodním humanitárním inspekcím.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 54 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy