Fidelův bratr Raúl definitivně převzal vládu nad Kubou

Red Zah
25. 2. 2008 8:08
Přijdou ekonomické reformy? Raúl obdivuje Čínu
Nový kubánský prezident Raúl Castro
Nový kubánský prezident Raúl Castro | Foto: Reuters

Havana - Kubánský parlament zvolil nového prezidenta. Stal se jím podle očekávání současný první viceprezident a ministr obrany Raúl Castro. Jeho zástupcem byl potvrzen Jose Ramon Machado Ventura. Informovala o tom agentura Reuters.

Ve funkci Raúl nahradil svého jednaosmdesátiletého bratra Fidela, který na Kubě vládl od ledna 1959, kdy svrhl diktaturu Fulgencia Batisty. Fidel, který se oficiálně stal prezidentem roku 1976, rezignoval ze zdravotních důvodů.

Raúl de facto vládl již od července 2006, kdy se jeho bratr podrobil operaci trávicího traktu.

Jeden veterán nahrazen druhým

V dopise, který před několika dny publikovala oficiální kubánská média, Fidel oznámil, že je čas, aby předal žezlo revoluce mladším.

K těm však šestasedmdesátiletý Raúl nepatří. Vždy sice zůstával ve stínu svého staršího bratra, od začátku revoluce se však podílel na řízení země.

Společně s Argentincem Ernestem Che Guevarou patřil k několika málo Fidelových druhů, kteří přežili vylodění jachty Granma, na které revolucionáři roku 1956 na Kubu připluli z Mexika. Pak začali společně podnikat akce proti Batistovu režimu. 

Ekonomické oživení?

Kuba nyní očekává, kterým směrěm se Raúlova vláda vydá. Na rozdíl od svého bratra je považován za ekonomického pragmatika, který obdivuje čínskou cestu uvolnění soukromého podnikání.

Že by v zemi zmítané nedostatkem základních potravin, spotřebních věcí i výpadky proudu mohlo nastat alespoň mírné ekonomické oživení, ovšem příliš nenapovídá jméno Raúlovy dvojky.

Jose Ramon Machado Ventura patří k zastáncům tvrdé stranické linie.  

614členný kubánský parlament se dnes sešel vůbec poprvé po volbách, které se v zemi uskutečnily na konci ledna. O každé z křesel se tehdy ucházel pouze jeden kandidát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy