Fidelův bratr Raúl definitivně převzal vládu nad Kubou

Red Zah
25. 2. 2008 8:08
Přijdou ekonomické reformy? Raúl obdivuje Čínu
Nový kubánský prezident Raúl Castro
Nový kubánský prezident Raúl Castro | Foto: Reuters

Havana - Kubánský parlament zvolil nového prezidenta. Stal se jím podle očekávání současný první viceprezident a ministr obrany Raúl Castro. Jeho zástupcem byl potvrzen Jose Ramon Machado Ventura. Informovala o tom agentura Reuters.

Ve funkci Raúl nahradil svého jednaosmdesátiletého bratra Fidela, který na Kubě vládl od ledna 1959, kdy svrhl diktaturu Fulgencia Batisty. Fidel, který se oficiálně stal prezidentem roku 1976, rezignoval ze zdravotních důvodů.

Raúl de facto vládl již od července 2006, kdy se jeho bratr podrobil operaci trávicího traktu.

Jeden veterán nahrazen druhým

V dopise, který před několika dny publikovala oficiální kubánská média, Fidel oznámil, že je čas, aby předal žezlo revoluce mladším.

K těm však šestasedmdesátiletý Raúl nepatří. Vždy sice zůstával ve stínu svého staršího bratra, od začátku revoluce se však podílel na řízení země.

Společně s Argentincem Ernestem Che Guevarou patřil k několika málo Fidelových druhů, kteří přežili vylodění jachty Granma, na které revolucionáři roku 1956 na Kubu připluli z Mexika. Pak začali společně podnikat akce proti Batistovu režimu. 

Ekonomické oživení?

Kuba nyní očekává, kterým směrěm se Raúlova vláda vydá. Na rozdíl od svého bratra je považován za ekonomického pragmatika, který obdivuje čínskou cestu uvolnění soukromého podnikání.

Že by v zemi zmítané nedostatkem základních potravin, spotřebních věcí i výpadky proudu mohlo nastat alespoň mírné ekonomické oživení, ovšem příliš nenapovídá jméno Raúlovy dvojky.

Jose Ramon Machado Ventura patří k zastáncům tvrdé stranické linie.  

614členný kubánský parlament se dnes sešel vůbec poprvé po volbách, které se v zemi uskutečnily na konci ledna. O každé z křesel se tehdy ucházel pouze jeden kandidát.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy