Na Kubě je klid. Opozice čeká na Raúlovy kroky

Roman Gazdík
20. 2. 2008 16:41
Budoucí prezident je zastáncem čínské cesty. VIDEO
Od příští neděle kubánský prezident: Raúl Castro
Od příští neděle kubánský prezident: Raúl Castro | Foto: Reuters

Havana - Fidel Castro v pondělí ohlásil svůj odchod z čela státu, pro normální Kubánce se však nic nemění. Oznámení o konci jedné éry je především symbolické.

Jeho šestasedmdesátiletý bratr Raúl je totiž de facto u moci již od té doby, co Fidel před dvěma lety podstoupil operaci trávicího traktu.

Raúl Castro je nyní prakticky jediným kandidátem na nového kubánského prezidenta, který bude zvolen v neděli.

Podle "kubánského Havla" Oswaldo Payá Sardiňase však Kubánci po Fidelově odstoupení přesto pocítili naději.

Přijdou změny?

"Není to tím, že bychom jeho následovníkovi věřili více než Fidelu Castrovi, ale protože to mezi lidmi vře," prozradil CNN vůdce disidentů, který je zastáncem nenásilného přechodu od komunismu k demokracii.

"Chceme, aby šlo vše hladce, pokojně, vláda ale nemůže lidem upírat právo na jejich vlastní prostor," dodal.

"Jde o definitivní konsolidaci moci Raúla Castra. Je to známkou toho, že změny, které si tak přejeme, by mohly nastat," citovala agentura AFP opozičního ekonoma Oscara Espinosu Chepeho.

Raúl: u moci již dva roky

Že by Raúl dobrovolně přehodil výhybku směrem k demokracii, nečekají ani ti největší optimisté. Otázkou nicméně je, jestli může jeden z původních účastníků Fidelova vylodění na Playa las Coloradas roku 1956 započíst proces dalšího kubánského ekonomického přerodu - tentokrát směrem ke kapitalismu.

Raúl je sice zastáncem čínského modelu "kapitalistického socialismu" a hovoří o nutnosti kritizovat nedostatky kubánské cesty, na druhou stranu je příliš starý a jeho proslovy o "strukturálních změnách" a "velkých rozhodnutích" mlhavé.

Raúl je u moci již dva roky a pro zlepšení ekonomické situace, demokracie na ostrově a práva vězňů neučinil nic.

Embargo USA zůstane

Ekonomicky Kubě nyní nehodlají pomoci ani Spojené státy: náměstek ministryně zahraničí John Negroponte v pondělí zopakoval, že USA svoje ekonomické embargo, které kubánskou ekonomiku dusí od počátku šedesátých let, zrušit nehodlají.

Přesto je zde určitá naděje. Raúlovou dvojkou se podle všeho stane o generaci mladší Carlos Lage. Tedy architekt ekonomických změn na počátku devadesátých let, kdy se na Kubě otevřely alespoň omezené možnosti soukromého podnikání - například v restauratérství a pohostinství.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy