Na Kubě je klid. Opozice čeká na Raúlovy kroky

Roman Gazdík
20. 2. 2008 16:41
Budoucí prezident je zastáncem čínské cesty. VIDEO
Od příští neděle kubánský prezident: Raúl Castro
Od příští neděle kubánský prezident: Raúl Castro | Foto: Reuters

Havana - Fidel Castro v pondělí ohlásil svůj odchod z čela státu, pro normální Kubánce se však nic nemění. Oznámení o konci jedné éry je především symbolické.

Jeho šestasedmdesátiletý bratr Raúl je totiž de facto u moci již od té doby, co Fidel před dvěma lety podstoupil operaci trávicího traktu.

Raúl Castro je nyní prakticky jediným kandidátem na nového kubánského prezidenta, který bude zvolen v neděli.

Podle "kubánského Havla" Oswaldo Payá Sardiňase však Kubánci po Fidelově odstoupení přesto pocítili naději.

Přijdou změny?

"Není to tím, že bychom jeho následovníkovi věřili více než Fidelu Castrovi, ale protože to mezi lidmi vře," prozradil CNN vůdce disidentů, který je zastáncem nenásilného přechodu od komunismu k demokracii.

"Chceme, aby šlo vše hladce, pokojně, vláda ale nemůže lidem upírat právo na jejich vlastní prostor," dodal.

"Jde o definitivní konsolidaci moci Raúla Castra. Je to známkou toho, že změny, které si tak přejeme, by mohly nastat," citovala agentura AFP opozičního ekonoma Oscara Espinosu Chepeho.

Raúl: u moci již dva roky

Že by Raúl dobrovolně přehodil výhybku směrem k demokracii, nečekají ani ti největší optimisté. Otázkou nicméně je, jestli může jeden z původních účastníků Fidelova vylodění na Playa las Coloradas roku 1956 započíst proces dalšího kubánského ekonomického přerodu - tentokrát směrem ke kapitalismu.

Raúl je sice zastáncem čínského modelu "kapitalistického socialismu" a hovoří o nutnosti kritizovat nedostatky kubánské cesty, na druhou stranu je příliš starý a jeho proslovy o "strukturálních změnách" a "velkých rozhodnutích" mlhavé.

Raúl je u moci již dva roky a pro zlepšení ekonomické situace, demokracie na ostrově a práva vězňů neučinil nic.

Embargo USA zůstane

Ekonomicky Kubě nyní nehodlají pomoci ani Spojené státy: náměstek ministryně zahraničí John Negroponte v pondělí zopakoval, že USA svoje ekonomické embargo, které kubánskou ekonomiku dusí od počátku šedesátých let, zrušit nehodlají.

Přesto je zde určitá naděje. Raúlovou dvojkou se podle všeho stane o generaci mladší Carlos Lage. Tedy architekt ekonomických změn na počátku devadesátých let, kdy se na Kubě otevřely alespoň omezené možnosti soukromého podnikání - například v restauratérství a pohostinství.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy