Castrův odchod: Přijde demokracie, doufá svět

Roman Gazdík
19. 2. 2008 14:55
Mluvte s opozicí a propusťte vězně, vyzývá zahraničí
Změní se něco, když jeden obraz nahradí druhý?
Změní se něco, když jeden obraz nahradí druhý? | Foto: Reuters

Praha - El Jefe Máximo (nejvyšší vůdce), El Commandante (velitel) nebo prozaicky El Seňor (Pán): tak říkají Kubánci nyní už bývalému vůdci ostrova svobody. Jeho dopis kubánským médiím, ve kterém oznámil, že odstupuje z čela státu, vyvolává mnohé otazníky.

Změní se na řízení země něco? Dojde k nějakým reformám?

Jasné je zatím to, že odchod prezidenta, který na Kubě vládl téměř padesát let, přivítali západní politici.

Mezi nimi americký prezident George Bush ve svém projevu z Rwandy, kde je nyní na státní návštěvě. Podle Bushe jde o počátek kubánského přechodu k demokracii.

USA dle Bushe pomohou

"Věřím, že odchod Fidela Castra je začátek demokratického procesu," citovala prezidenta agentura Reuters.

Nejprve je podle Bushe nutné osvobodit politické vězně a pak postupovat ke svobodným volbám.

A ještě jednou s přítelém Chávezem. Na snímku ze srpna 2005 oba muži žertují, když se jim navzájem propletli medailony na šerpách.
A ještě jednou s přítelém Chávezem. Na snímku ze srpna 2005 oba muži žertují, když se jim navzájem propletli medailony na šerpách. | Foto: Reuters

"Nakonec by tato změna měla vyústit ve svobodné a řádné volby, a myslím tím svobodné a řádné," dodal Bush." A my pomůžeme. Spojené státy Kubě pomohou nalézt štěstí, které s sebou svoboda přináší."

Vztah Spojených států a Havany je chladný od té doby, co Castro v lednu 1959 převzal na ostrově moc. Brzy na to USA na Kubu uvalily hospodářské embargo, které bylo později, během úřadování prezidenta Billa Clintona, ještě posíleno.

ČR: navažte dialog s opozicí

Ke Castrově rozhodnutí se už oficiálně vyjádřila i Česká republika, která je v rámci Evropské unie považována za jednoho z největších kritiků kubánského režimu.

"Ačkoliv jde vlastně jen o formální potvrzení daného stavu věcí, Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjadřuje naději, že tímto krokem Kuba nastoupí cestu k nutným reformám politického i hospodářského systému, který by vyvedl tuto krásnou zemi z ustrnutí posledních dlouhých let," stojí v prohlášení Černínského paláce.

"Budoucí vývoj by měl směřovat k propuštění všech politických vězňů, zahájení dialogu s politickou opozicí a uskutečnění svobodných voleb," můžeme se tam dočíst dále.

Španělsko, Francie a Británie

Španělsko je naopak v EU považováno za prokubánského koně. I Madrid však Castrovo odstoupení přivítal. 

Podle ministryně pro iberoamerické záležitosti Trinidad Jiménezové jde o záležitost "velkého dosahu".

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici RNE Jimenézová prohlásila, že nyní přišel okamžik, kdy na Kubě započne "reformní proces, o kterém on sám (Fidel) mluvil a který by se nyní mohl začít uskutečňovat".

Mluvčí parlamentu Gustavo de Arístegui odstoupení přivítal a zdůraznil, že je nutné, aby kubánská vláda nyní "začala jednat s opozicí, disidenty a politickými vězni".

K volání po demokracii se připojila i Francie a Británie.

"Nemůžeme než podporovat, aby se skrze toto odstoupení otevřela nová cesta a aby bylo na Kubě více demokracie," prohlásil ministr pro evropské záležitosti Jean-Pierre Jouvet.

"Je to možnost učinit pokrok směrem k mírovému přechodu k pluralitní demokracii," zaznělo z kanceláře britského premiéra Gordona Browna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 2 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy