Krvácející Trump a letící střela. Fotografové popsali, jak vznikly ikonické snímky

Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 7. 2024 14:32
Pokus o atentát na Donalda Trumpa definují dva ikonické snímky. Jeden zachytil letící střelu, která exprezidenta poranila na uchu. Druhý, také hojně sdílený, Trumpa zvěčnil se vztyčenou pěstí a odhodlaným výrazem na tváři, zatímco mu po ní stékala krev. Jejich autoři popsali, jak fotografie vznikly.
Pokus o atentát na Donalda Trumpa.
Pokus o atentát na Donalda Trumpa. | Foto: ČTK / AP / Evan Vucci

Do prostoru před pódium, na němž v sobotu řečnil Donald Trump, měl přístup jen omezený počet fotografů a kameramanů. O víkendu to byli čtyři, všichni pracující pro velká americká nebo mezinárodní média. Mezi nimi i Doug Mills, fotoreportér listu The New York Times, který politické události fotí přes 40 let.

Fotografovi, který je držitelem prestižní Pulitzerovy ceny, se podařilo zachytit střelu letící za hlavou bývalého prezidenta.

"Snažil jsem se ho vyfotit mezi vlajkou a pódiem," popisuje Mills pro stanici CNN. "On se pak chytil za ucho a uslyšel jsem rány," dodává s tím, že chvíli trvalo, než mu došlo, že zvuk nepocházel z motorky nebo z jiného stroje. Co se děje, si fotograf uvědomil až v okamžiku, kdy se Trump skácel k zemi a lidé kolem začali křičet. "Pomyslel jsem si: pane bože, je postřelený," uvádí. 

Přestože Trumpova ochranka křičela na dav účastníků předvolebního mítinku, ať jdou k zemi, adrenalin mu nedal a místo své bezpečnosti myslel Mills hlavně na zdokumentování dramatu. "Neudělal jsem tu nejbezpečnější věc, protože jsem běžel k pódiu," přiznává. "Moje první reakce byla běžet na stranu stage a vyfotit ho, jak leží na zemi. Když jsem se tam dostal, byl už exprezident naprosto zakrytý agenty tajné služby," popisuje. 

I poté, co Trump odjel do nemocnice, byla situace napjatá. Mills proto neměl příliš času si jednotlivé fotografie prohlížet a všechny je poslal fotoeditorce, která se jimi probírala a zveřejňovala je. "Máš snímek, který zachycuje střelu za jeho hlavou," volala mu následně. 

Šance, že se někomu něco takového povede, je velmi nepravděpodobná, hodnotí Michael Harrigan, bývalý agent FBI, který měl na starosti střelecký výcvik. Mills měl ale nastavený přístroj na extrémně rychlou závěrku a pořídil tak třicet snímků za vteřinu. Trajektorie střely je vidět na jediné fotce. 

"Většina fotografů používá k focení střely v letu extrémně rychlé fotoaparáty, které nejsou určeny k běžnému focení," vysvětluje Harrigan pro New York Times. "I když víte, že střela letí, je téměř nemožné ji vyfotit," připomíná. 

Pěst a vlajka 

Druhý ikonický snímek pořídil také držitel Pulitzerovy ceny Evan Vucci, který fotí prezidenty od roku 2020. Na jeho fotografii má Donald Trump zdvihnutou pěst nad hlavou a odhodlaný výraz, zatímco ho ochranka odvádí z pódia. V pozadí vlaje americká vlajka.

Pokus o atentát na Donalda Trumpa.
Pokus o atentát na Donalda Trumpa. | Foto: ČTK / AP / Evan Vucci

"Moje práce je hlavně o předvídání," vysvětluje Vucci pro britský list The Guardian, jak se mu podařilo fotografii pořídit. Muž pracující pro agenturu AP díky zkušenostem z Afghánistánu a Iráku ihned poznal, že jde o střelbu, chtěl proto vyfotit Trumpa, jak leží na zemi. Kvůli množství agentů tajné služby, kteří ho kryli vlastními těly, se mu to ale nepovedlo. Začal proto přemýšlet nad jiným snímkem, který chtěl pořídit, až budou agenti odvádět Trumpa z pódia. Postavil se proto na správné místo a čekal.

Viděl modré nebe, vlajku a Trumpa, který se snažil vymanit z lidského štítu. Vypadalo to, že "si snažil vybojovat cestu ven", líčí Vucci. 

Tak vznikl snímek, který podle odborníků snese srovnání s fotografií z konce druhé světové války, na které americký voják vztyčuje vlajku po vyhrané bitvě nad Japonskem.

"Není pochyb o tom, že Evanova fotografie bude tou hlavní z pokusu o atentát," domnívá se Patrick Witty, který pracoval jako bývalý fotoeditor několika amerických novin a časopisů. "V jediném snímku zachycuje řadu detailů a škálu emocí - vzdorovitě zdviženou pěst, krev, agenty snažící se dostat Trumpa z pódia a hlavně vlajku. To je to, co ten snímek povyšuje," hodnotí pro AP

K fotografii se vyjádřil i samotný Trump. "Mnoho lidí říká, že je to nejikoničtější snímek, jaký kdy viděli. Mají pravdu a já jsem nezemřel. Obvykle musíte zemřít, abyste měli ikonickou fotku," řekl v nedělním rozhovoru pro list New York Post. 

Video: Na Trumpově předvolebním mítinku se střílelo (14. 7. 2024)

Na Trumpově předvolebním mítinku se střílelo. Exprezident má poraněné ucho, dva lidé zemřeli | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy