Krejčíř začne vyjednávat s jihoafrickými vyšetřovateli. Chce se vrátit domů

ČTK ČTK
21. 7. 2016 15:22
Po dlouholetých procesech je pravděpodobné, že Radovan Krejčíř začne jednat s jihoafrickými vyšetřovateli. To by mohlo urychlit jeho návrat do České republiky. Krejčíř je v zahraničí obviněn z několika zločinů včetně vraždy libanonského podnikatele.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Johannesburg - Radovan Krejčíř nejspíš v pátek po letech vyšetřování a soudů v Jihoafrické republice (JAR) začne vyjednávat o svém přiznání. Informoval o tom jihoafrický server IOL.

Jakou dohodu by mohl získat, zatím není jasné. Je možné, že chce urychlit procesy v JAR, které blokují českou žádost o jeho vydání do rodné země. Krejčíř je v Jihoafrické republice souzen v případu vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.

Krejčíř se ve středu objevil před soudem v Johannesburgu. Tam bylo oznámeno, že se snaží najít si nového právníka. Jeho předchozí advokát Cliff Alexander skončil, protože za své služby nedostal zaplaceno. Veškeré soudní výdaje pravděpodobně hradí Krejčířova rodina v České republice, v posledních týdnech ale k žádným platbám nedošlo. Krejčířův majetek v JAR byl zabaven.

Při středečním soudním slyšením Krejčíř uvedl, že již téměř dokončil vyjednávání s novým advokátem, kterým by měl být Eric Bryer. Soud má v této kauze pokračovat v pondělí.

Čtyři zdroje blízké vyšetřování mezitím jihoafrickému serveru IOL sdělily, že Krejčíř požádal o schůzku s vyšetřovali. Na té chce prodiskutovat přiznání viny v několika trestních stíháních. Krejčíř také stáhl svou žádost o to, aby v JAR získal status uprchlíka. U jiného jihoafrického soudu přitom i ve čtvrtek pokračovalo jednání ohledně žádosti České republiky o Krejčířovo vydání.

Kvůli Krejčířově žádosti o uprchlický status se dosud protahovalo extradiční řízení. Jak ale poznamenal server IOL, i kdyby Česká republika před soudy v JAR uspěla, pokud jde o Krejčířovo vydání, Krejčířův návrat by museli schválit ještě ministři spravedlnosti obou zemí.

Další z překážek vydání může být velké množství případů, ve kterých je Krejčíř souzen či vyšetřován. Pokud by přiznal vinu ve všech, tento problém by vyřešil a vše by se urychlilo, jak poznamenal jihoafrický server. Podnikatel by si poté mohl veškeré tresty vynesené v JAR odpykat v Česku.

Pouze jeden z Krejčířových případů v JAR zatím dospěl k verdiktu. V něm podnikatel dostal 35 let vězení za únos a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu.

V Česku byl Krejčíř mezitím odsouzen k 15 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik, snahu o vytunelování státního podniku Čepro, přípravu vraždy celníka a další trestné činy.

Čech Radovan Krejčíř byl v Johannesburgu odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy