Krejčíř si odsedí 35 let. Před dlouhým vězením ho nezachránily ani zdravotní problémy

Jihoafrický soudce Colin Lamont poslal Radovana Krejčíře na 35 let do vězení. Uprchlého Čecha tak potrestal za pokus o vraždu, únos a obchodování s drogami. O vině soud rozhodl už loni. Krejčíř jakoukoliv vinu odmítá, podle něj jde o spiknutí, na němž mají velký podíl média. Okamžitě po vynesení rozsudku oznámil, že se odvolá a požádá o propuštění na kauci.
Radovan Krejčíř poslouchá u soudu vynesení rozsudku.
Radovan Krejčíř poslouchá u soudu vynesení rozsudku. | Foto: Repro eCNA.com

Johannesburg - Pětatřicet roků vězení. Radovan Krejčíř si po měsících čekání vyslechl v Jihoafrické republice výši trestu za pokus o vraždu a únos bratra drogového dealera, který měl podle prokuratury zmizet s 25 kilogramy Krejčířova pervitinu.

Krejčíř, který okamžitě po vynesení rozsudku oznámil, že se odvolá a požádá o propuštění na kauci, dostal hned několik trestů: 25 let za pokus o obchod s drogami; za únos a pokus o vraždu po 15 letech. Deset let z těchto trestů si nicméně odsedí souběžně s prvním. Dohromady by tedy měl za mřížemi strávit 35 let.

Se stejným trestem jako Krejčíř od soudu odešel "obžalovaný číslo 2" Desai Luphondo. Zbylí čtyři - Samuel Maropeng, George Nthoroane, Jan Lefu Mofokeng a Siboniso Miya - dostali po 15 letech za mřížemi. Do výše trestu se všem započítá i doba, kterou dosud strávili ve vazbě.

Důkazy prokázaly, že Čech byl Boss

"Krejčíř je vysoce inteligentní a byl úspěšným podnikatelem," četl z rozsudku soudce Colin Lamont. Připomněl, že v JAR pobývá od roku 2007 - a nikdy tu nepracoval -, i jeho zdravotní problémy - záchvaty úzkosti, deprese a rakovinu močového měchýře. Obžalovaný podle něj má i ve vězení přístup k lékařské a psychologické péči.

"Důkazy prokázaly, že obviněný číslo 1 (Krejčíř - pozn. red.) byl vedoucí osobností, označovanou jako 'Boss'," řekl soudce. A nešlo podle něj o malý obchod s drogami, ale velkou operaci.

Krejčíř jakoukoliv vinu od počátku popírá. "Doufám, že lidé stojící za spiknutím proti mně budou jednoho dne zpytovat svědomí," prohlásil v úterý krátce před vynesením verdiktu.

"Veřejnost mě nenávidí a po všech těch senzačních příbězích ji za to nemohu vinit. Ale neznají mě," dodal s tím, že "deset procent z nařčení může být pravdivých", ale veřejným nepřítelem je hlavně kvůli médiím. A že řešením by bylo, kdyby byl po smrti.

Krejčíř chtěl psychiatra, psychologa a lékaře

Původně měl soud výši trestu oznámit už loni 11. listopadu, ale termín se z nejrůznějších důvodů posouval. Krejčíř se o to snažil i během pondělí a úterý, ale marně.

Soudce Colin Lamont odmítl všechny požadavky, které Čech vznesl - mimo jiné předvolání psychiatra, psycholožky a lékařky, protože se cítí být nemocný.

Krejčíř u soudu tvrdil, že se na jeho zdraví podepsaly i poslední více než dva roky za mřížemi. Svůj stav odmítl upřesnit s tím, že nezná odbornou terminologii. Kromě lékařů žádal předvolání ředitelů obou věznic, v nichž dosud pobýval.

Vynesení trestu je podle něj neregulérní, protože soudce zamítá jeho žádosti a stále panují "jisté rozpory". V pondělí Lamonta označil za zaujatého, v úterý tvrdil, že jím soudce zjevně opovrhuje.

Vinen. Čekalo se jen na výši trestu

Radovan Krejčíř se už druhý den hájil sám. V úterý si postěžoval, že se nemohl spojit se svým advokátem, aby zjistil, zda přijde k soudu. Zatímco v pondělí komunikoval se soudcem v angličtině, v úterý hovořil prostřednictvím tlumočnice.

Uprchlý Čech podle soudu unesl a mučil Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy údajně Krejčířova pervitinu, určeného pro trh v Austrálii.

"Krejčíř se rozhodl vysmívat se našemu justičnímu systému," napsal jihoafrický deník The Citizen. Přerušení pondělního jednání kvůli bombové hrozbě list označil za součást taktiky Krejčíře oddalovat rozhodnutí. Šlo o planý poplach, policejní psi žádnou výbušninu neobjevili.

Fascinuje mě, jak lidé z podsvětí dokážou ovlivňovat vysokou politiku a veřejné mínění, popisuje novinář Jaroslav Kmenta. Z Radovana Krejčíře se podle něj stal gangster mezinárodního formátu. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 40 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy