Konec tolerance. Poláci válčící na Ukrajině míří před soud

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
12. 12. 2014 6:49
Až pět let vězení hrozí prvnímu Polákovi, který bojuje na straně proruských separatistů v Donbasu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava - Státní zastupitelství v jihopolském městě Bílsko-Bělá začalo vyšetřovat případ místního obyvatele, který je podezřelý z trestného činu kvůli službě ve vojenském útvaru na území Ukrajiny.

Za své aktivity by mohl být postaven před soud, přičemž by mu hrozilo pět let vězení.  

Podle listu Rzeczpospolita jde o první případ vyšetřování Poláka kvůli účasti v bojových operacích na východě Ukrajiny.

Deník s odvoláním na zdroj z Agentury vnitřní bezpečnosti Polska uvedl, že se jedná o 29letého aktivistu nacionalistické organizace Tábor velkého Polska (Obóz Wielkiej Polski) z města Živec. Tato polská nacionalistická struktura pravidelně kritizuje vojenskou operaci Kyjeva na východě Ukrajiny.

Státní zástupkyně Malgorzata Borkowská listu Rzeczpospolita potvrdila, že justiční orgán obdržel podnět k vyšetřování. Podle jejích slov se týká "působení polského občana v řadách zahraničních ozbrojených útvarů na území Ukrajiny".

Upřesnila, že vyšetřování začalo už v listopadu.

Nejsem žoldák, ale novinář

Podle polského zákona je služba v zahraniční armádě či vojenské organizaci zakázána a za porušení hrozí trest odnětí svobody od tří měsíců do pěti let.

Server onet.pl uvedl, že Polák na stránkách ruské sociální sítě Vkontakte tvrdil, že "není žoldák“ a že se pro službu rozhodl "z ideologických důvodů, aby podpořil Rusy".

"Nebudu přeci sedět doma u počítače, když Západ útočí na zemi, která je mi blízká," napsal. Představoval se přitom jako novinář ze serveru pl.novorossia.today, který je prý spravovaný z Ruska.

Na starosti měl mít přípravu stránek separatistů.

Server dziennikzachodni.pl uvedl, že muž, který se zřejmě stále nachází v Donbasu, prokuraturu v Bílsko-Bělé kontaktoval. Prý jí tvrdil, že jako novinář dobrovolně pomáhá policejním složkám takzvaného Novoruska, nikoli vojenským útvarům či armádě, a že se tudíž nedopouští porušování zákona.

Obviněni budou i další Poláci

Polské tajné služby se podle tamních médií chystají předat také prokuraturám ve Štětíně a Katovicích podklady k případům Poláků, kteří bojují na straně ozbrojenců na východě Ukrajiny.

Agentura PAP uvedla, že bylo pravděpodobně zahájeno vyšetřování již dvou polských občanů.

Dalším by údajně mohl být muž, o němž ve svém filmu před časem informoval britský novinář spolupracující s prokremelskou televizí Russia Today.

Zveřejnil tehdy kopii cestovního pasu 46letého Poláka, který tvrdil, že bojuje proti "fašistům z Kyjeva” a že za svou službu nedostává žádné peníze.

Mluvčí Agentury vnitřní bezpečnosti Maciej Karczyński prohlásil, že jsou "sledovány veškeré informace týkající se eventuální účasti polských obyvatel v bojích na Ukrajině".

Nejmenovaný zástupce agentury listu Rzeczpospolita řekl, že její příslušníci  spolupracují s ukrajinskou tajnou policií, aby informace ověřili.

Informace o účasti Poláků v bojích na východě Ukrajiny byly podle něj součástí propagandistické války. Separatisté i média, která je podporují, například tvrdili, že v Polsku se školili bojovníci z Majdanu a že Polsko vysílá žoldáky na pomoc ukrajinské armádě. Polské ministerstvo zahraničí však tyto spekulace důrazně popřelo.

V řadách separatistů bojují i Češi

Svou příslušnost k separatistickým jednotkám už přiznalo i několik Čechů. Chloubou ozbrojenců se nedávno stal Čech, který se označuje jako "dobrovolník Ben“.

Video, na němž se samopalem v rukou vypráví, že jej do tzv. Novoruska přivedlo přesvědčení, že "separatisté nejsou teroristé“, koluje na serverech vzbouřenců.

V minulosti o své příslušnosti k separatistům veřejně mluvil učitel tělocviku z Brna a voják v záloze Ivo Stejskal, který v bojích na východě Ukrajiny zřejmě padl.

České zpravodajské služby odhadují počet Čechů bojujících na Ukrajině do třiceti, ve skutečnosti jich ale prý může být i víc.

Armáda se k otázce, zda by mohli být trestně stíháni, zatím odmítá vyjadřovat.

Přístup politiků, kteří se specializují na bezpečnost, je nejednoznačný. Zatímco část má za to, že "jde o kriminální živly a že by podle toho měli být souzeni", další tvrdí, že záleží na "motivaci“ jednotlivců bojujících v cizině. Mají přitom za to, že konečné slovo by musel mít ve výkladu zákonů soud.

 

Právě se děje

Další zprávy