reklama
 
 

Živě: Přišli jsme o desítky miliard, připustil Medveděv

Aktualizováno 10. 12. 2014 21:00
reklama
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
20:55

Slabý kurz rublu poškozuje ruskou ekonomiku, která v důsledku západních sankcí už přišla o desítky miliard dolarů. Řekl to dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv. Upozornil přitom, že sankce poškozují i ty země, které sankce na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi uvalily.

"Naše ekonomika pravděpodobně ztratila desítky miliard dolarů," odpověděl Medveděv na otázku k dopadům sankcí. Ruský ministr financí Anton Siluanov již v listopadu odhadl, že ztráty, které Rusku způsobují sankce spojené s ukrajinskou krizí představují zhruba 40 miliard dolarů (téměř 900 miliard Kč) ročně.

16:21

Gerasimov potvrdil, že napomoci k vyřešení konfliktu v Donbasu má ruská vojenská mise, kterou vede zástupce vrchního velitele ruských pozemních vojsk generál Alexandr Lencov.

Mise podle něj na Ukrajině působí na žádost náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Viktora Muženka. "Jejím úkolem je znesvářeným stranám poskytovat pomoc a podporu společně s OBSE," řekl. "Hlavním cílem je ale zastavit ostřelování obytných čtvrtí, kde jsou zabíjeni nevinní civilisté."

16:15

Západ sklidil z úst náčelníka generálního štábu ruské armády Valerije Gerasimova tvrdou kritiku.

Státy Severoatlantické aliance (NATO) podle generála utiskují Rusko ve všech strategických směrech a jejich cílem je zablokovat jeho vojenský, technický a hospodářský rozvoj.

Zvláštní pozornost věnoval Gerasimov americkému projektu protiraketového štítu, který má uchránit evropské spojence USA před íránskými balistickými raketami.

Rusko s plánem Pentagonu nesouhlasí a žádá záruky, že prvky americké protiraketové obrany nebudou namířeny proti Rusku s cílem oslabit jeho odstrašující sílu.

15:13

Evropská unie plánuje zákaz investic na Krymu, napsal EUobserver. "Situace na východě Ukrajiny nadále budí silné obavy. Bude-li to nezbytné, je Evropská rada připravena přijmout ve vztahu k protiruským sankcím další kroky," cituje ze zprávy Bruselu.

15:12

Svolat rusko-americký summit o globálních problémech lidstva a bez předběžných podmínek navrhuje Moskvě a Washingtonu bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov. V komentáři pro list Rossijskaja gazeta exprezident SSSR napsal, že obdobnou vrcholnou schůzku by Rusko mělo uspořádat i s Evropskou unií.

 

Ukrajinská krize podle Gorbačova vyhrotila mezinárodní situaci do krajně znepokojivého stavu. "Úsilí o řešení situace na východě Ukrajiny je neúměrné oproti nebezpečí, které nám všem hrozí," varuje třiaosmdesátiletý ruský politik, který za podíl na ukončení studené války obdržel v roce 1990 Nobelovu cenu za mír.

Michail Gorbačov Foto: Reuters
14:49

Moskva má rovněž v plánu vybudovat most přes Kerčský průliv, který odděluje Krym od zbytku Ruska.

14:46

Rusko se nevzdalo plánů na vybudování přímého železničního spojení na Krym. Chce ho postavit i v případě, kdy by se vztahy s Ukrajinou zlepšily.

"Musíme vytvořit železniční síť na ruském území, bez ohledu na budoucnost vztahů Ruska a Ukrajiny," prohlásil ministr dopravy Maxim Sokolov s tím, že trať by měla být dokončena nejpozději v roce 2019.

13:17

Ukrajinská armáda prodlouží klid zbraní, který vyhlásila na včerejšek. Řekl to mluvčí ministerstva obrany Andrij Lysenko.

13:14

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v rozhovoru pro ruské televize přiznal, že sankce Evropské unie činí ekonomice země velké problémy. "Ztratili jsme kvůli sankcím desítky miliard dolarů," řekl Medveděv.

Soči 2014, skoky na lyžích: ruský premiér Dmitrij Medveděv Soči 2014, skoky na lyžích: ruský premiér Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters

Kontaktní skupina zabývající se řešením ukrajinské krize dospěla k dohodě o odpoutání vojsk v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny a o výměně zajatců. Ruské agentuře TASS to dnes řekl stálý představitel Ruska při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Andrej Kelin. Členy kontaktní skupiny jsou zástupci Kyjeva, Moskvy, povstaleckých "lidových republik" a rovněž představitelé OBSE, která v jednání působí jako prostředník.

 Povstalci podle vzbouřenecké agentury Novorossija pojedou do Minsku se čtyřmi základními požadavky. Kromě vzájemného odpoutání vojsk a výměny zajatců jde o odvolání hospodářské blokády, kterou vůči povstaleckým územím vyhlásil Kyjev. V jejím důsledku ukrajinské banky ze svých poboček na Donbasu stáhly hotovost a správa sociálního zabezpečení zastavila výplatu sociálních dávek a penzí.

 Čtvrtým požadavkem je obnovení platnosti zákona o rozsáhlé autonomii, který ukrajinský prezident Petro Porošenko nejprve podepsal, ale později odvolal. Důvodem byly místní volby, které v listopadu separatisté uspořádali v Doněcké a Luhanské oblasti přes protesty Kyjeva.

Válka na východě Ukrajiny
12:27

Proruští separatisté a zástupci ukrajinské a ruské vlády dnes uspořádají videokonferenci přes Skype, na které domluví detaily o mírových jednáních v Minsku. Měli by se shodnout na datu konání schůzky v běloruské metropoli, kde se bude jednat o trvalém příměří a vytvoření demilitarizovaných zón bez těžkých zbraní. První příměří začalo platit 5. září, ale nebylo dodržováno. Od včerejška, kdy ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil „den klidu zbraní“, intenzita bojů výrazně poklesla.

11:55

Separatisté využili vyhlášeného klidu zbraní k intenzivnímu přeskupení sil. Podle zpráv k němu dochází zejména u Doněckz a měst Horlivka a Jasynuvata.

11:02

Ruský premiér Medveděv se vyjádřil i k anexi poloostrova.

"Krym je ruský osud," citovala ho agentura Reuters.

Rusko - Dmitrij Medveděv Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters
10:50

Evropa na sankcích tratí více než Rusko. Je o tom přesvědčen premiér Dmitrij Medveděv.

"Naše ekonomika ztratí desítky miliard dolarů. Evropská ekonomika, podle expertů, přijde jen letos o 40 miliard eur a příští rok pravděpodobně o 50 miliard eur," prohlásil v rozhovoru pro ruské televize. "Sankce nepřinášejí zisk nikomu, nejsou nezbytné a k ničemu nepovedou," dodal.

Obdobný názor zastává i ministr zahraničí Sergej Lavrov, který už v úterý řekl, že Moskva kvůli restrikcím Západu nezmění svůj postoj k Ukrajině.

10:43
Aktuálně.cz

Krutost a absurdnost války na Ukrajině se příští rok na jaře ještě vystupňuje. V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl Volodymyr Ruban, generálplukovník v záloze, někdejší pilot stíhačky a aktivní účastník protivládních protestů na Majdanu.

Ruban teď stojí v čele Ukrajinci velmi respektovaného Centra dobrovolníků důstojnického sboru, které se věnuje výměně válečných zajatců.

Generál Volodymyr Ruban Generál Volodymyr Ruban v televizní debatě.
10:39

Ostřelování armádních pozic podle Kyjeva pokračuje. "Pokrok je patrný, ale střelba neutichá. Dnes bylo zaznamenáno deset incidentů," řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Zda bude dohoda o klidu zbraní dál platit, není známo.

10:09

Mezinárodní měnový fond odhaduje, že Ukrajina bude v nadcházejících týdnech potřebovat mimořádnou pomoc ve výši nejméně 15 miliard dolarů. V jiném případě zemi hrozí finanční kolaps, napsal list Financial Times.

MMF se už koncem března dohodl s Ukrajinou na poskytnutí dvouletého úvěru ve výši 17 miliard eur.

Z evropských zdrojů by Ukrajina měla v podobě půjček a záruk celkem získat nejméně 11 miliard eur: tento balík zahrnuje tři miliardy z rozpočtu EU, další půjčku tři miliardy eur od Evropské investiční banky a pět miliard eur od Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

09:50
Aktuálně.cz

Únava na obou stranách, zima a klesající ruská ekonomika dávají naději, že příměří na východě Ukrajiny tentokrát vydrží déle než jen několik hodin a dní. Nikdo teď pravděpodobně nemá zájem na nějaké velké ofenzivě.

Vladimir Putin podporu separatistům určitě poskytovat nepřestane, ale je možné, že události posledních týdnů ho rovněž přimějí spokojit se s tím, co proruští povstalci mají v rukou v tuto chvíli.

Tank separatistů nedaleko Doněcka. Tank separatistů nedaleko Doněcka. | Foto: Reuters
09:33

Pod přísným utajením jednal v úterý branný výbor ruské Státní dumy o postavení ruských "dobrovolníků", kteří se zapojili do bojů na východní Ukrajině.

Podle dobře informovaného ruského listu Vedomosti bylo jednání, jehož program údajně předem neznali ani sami členové výboru, věnováno statusu ruských vojáků v Donbasu a pomoci rodinám pozůstalých.

09:16

Ukrajinská vláda odhaduje, že HDP se letos propadne o sedm procent.

Ekonomiku země podle Kyjeva drtí především válka v Donbasu. Nejenže "protiteroristická operace" stojí armádu nemalé peníze, konflikt na východě Ukrajiny paralyzoval těžký průmysl.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 10. 12. 2014 8:10

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama