Ukrajinští separatisté ukázali novou posilu: Bena z Česka

Jiří Just Jiří Just
19. 11. 2014 5:30
"Ja z Čech," říká na videu maskovaný muž s kalašnikovem na klíně. "Naši politici říkají, že separatisté jsou teroristé. My ale víme, že to není pravda," tvrdí.
Video:

Kyjev (od našeho spolupracovníka) - Divoký východ Ukrajiny nepřestává lákat bojovníky z ciziny. A nejen z Ruska, odkud pochází většina zahraničních ozbrojenců.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Separatisté zveřejnili video, na kterém je maskovaný muž s kalašnikovem na klíně. Říká si Ben - a pochází z České republiky.

"Ja z Čech," říká lámanou ruštinou, během níž občas přechází do češtiny. Na východní Ukrajinu údajně přijel poté, co v televizi viděl záběry z kyjevského Majdanu a tragický požár v Oděse.

Kdy se přidal k ozbrojencům, ale není jasné.

Čech mezi samopaly

V České republice se podle svých slov zabýval byznysem. Podrobněji o své profesi hovořit nechtěl.

"Naši politici říkají, že bojovníci Novoruska, separatisté, jsou teroristé. My ale víme, že to není pravda," tvrdí český ozbrojenec na kameru.

Okolo něj je spousta zbraní, hlavně samopaly Kalašnikov.

Na otázku, zda je v Česku hodně takových "opozičních sil", jako je on, maskovaný Čech na videu odpovídá: "Mezi normálními lidmi je to tak padesát na padesát. Padesát procent pro Evropskou unii, padesát procent pro Novorusko."

Video bylo zřejmě natočeno začátkem listopadu na doněckém letišti. Čech se mohl - jako příslušník diverzního oddílu praporu Somali (Somálsko – pozn. redakce) - podílet na napadení kolony ukrajinské obrněné techniky.

Pod palbu z pancéřovek a kulometů se dostaly tanky a obrněné vozy ukrajinské armády, které vezly zásoby obráncům starého a nového terminálu. Jednoho obrněnce se separatistům podařilo poškodit. Jen zázrakem nikdo z osádky při útoku nepřišel o život, ani nebyl zraněn.

Na Kyjev

V Doněcké oblasti bojuje v uniformě proruských rebelů minimálně ještě jeden Čech – Oldřich Grund. Devětatřicetiletý muž žil dlouhá léta v Petrohradu, kde pracoval se stavební technikou.

Letos na jaře se přidal k separatistům, kteří obsadili ukrajinský Slavjansk. Tam přesedl z bagru do samohybného minometu Nona.

Na internetu se poté objevil snímek, na kterém Grund pózuje před obrněncem s nápisem "Na Kyjev".

Českému separatistovi se podařilo v červenci probít z ukrajinskou armádou obklíčeného Slavjansku. Za to byl vyznamenán tehdejším velitelem separatistů Igorem Strelkovem-Girkinem křížem za statečnost v boji a dýkou.

Podle posledních informací by měl Grund velet jednotce, která se nachází ve městě Ždanivka ležící asi 40 kilometrů od Doněcka.

Dva padlí

Méně štěstí měli na východě Ukrajiny dva další Češi – Ivo Stejskal z Brna a Vojtěch Hlinka ze Žatce. V boji s vládními silami padli v polovině srpna v Doněcké oblasti.

Jejich smrt začátkem října oficiálně potvrdil velitel praporu Somali, který si říká Givi.

"Byli u mě tři Čechoslováci"
"Byli u mě tři Čechoslováci" | Video:

"U mě byli tři Čechoslováci, kteří k nám přijeli bojovat. Bohužel dva z nich zemřeli. Ve Sněžném," uvedl šéf ozbrojenců.

Proruští separatisté údajně posmrtně vyznamenali Stejskala a Hlinku svým georgijevským křížem 4. stupně.

 

Právě se děje

Další zprávy