Ukrajinští separatisté ukázali novou posilu: Bena z Česka

Jiří Just Jiří Just
19. 11. 2014 5:30
"Ja z Čech," říká na videu maskovaný muž s kalašnikovem na klíně. "Naši politici říkají, že separatisté jsou teroristé. My ale víme, že to není pravda," tvrdí.
Video:

Kyjev (od našeho spolupracovníka) - Divoký východ Ukrajiny nepřestává lákat bojovníky z ciziny. A nejen z Ruska, odkud pochází většina zahraničních ozbrojenců.

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Separatisté zveřejnili video, na kterém je maskovaný muž s kalašnikovem na klíně. Říká si Ben - a pochází z České republiky.

"Ja z Čech," říká lámanou ruštinou, během níž občas přechází do češtiny. Na východní Ukrajinu údajně přijel poté, co v televizi viděl záběry z kyjevského Majdanu a tragický požár v Oděse.

Kdy se přidal k ozbrojencům, ale není jasné.

Čech mezi samopaly

V České republice se podle svých slov zabýval byznysem. Podrobněji o své profesi hovořit nechtěl.

"Naši politici říkají, že bojovníci Novoruska, separatisté, jsou teroristé. My ale víme, že to není pravda," tvrdí český ozbrojenec na kameru.

Okolo něj je spousta zbraní, hlavně samopaly Kalašnikov.

Na otázku, zda je v Česku hodně takových "opozičních sil", jako je on, maskovaný Čech na videu odpovídá: "Mezi normálními lidmi je to tak padesát na padesát. Padesát procent pro Evropskou unii, padesát procent pro Novorusko."

Video bylo zřejmě natočeno začátkem listopadu na doněckém letišti. Čech se mohl - jako příslušník diverzního oddílu praporu Somali (Somálsko – pozn. redakce) - podílet na napadení kolony ukrajinské obrněné techniky.

Pod palbu z pancéřovek a kulometů se dostaly tanky a obrněné vozy ukrajinské armády, které vezly zásoby obráncům starého a nového terminálu. Jednoho obrněnce se separatistům podařilo poškodit. Jen zázrakem nikdo z osádky při útoku nepřišel o život, ani nebyl zraněn.

Na Kyjev

V Doněcké oblasti bojuje v uniformě proruských rebelů minimálně ještě jeden Čech – Oldřich Grund. Devětatřicetiletý muž žil dlouhá léta v Petrohradu, kde pracoval se stavební technikou.

Letos na jaře se přidal k separatistům, kteří obsadili ukrajinský Slavjansk. Tam přesedl z bagru do samohybného minometu Nona.

Na internetu se poté objevil snímek, na kterém Grund pózuje před obrněncem s nápisem "Na Kyjev".

Českému separatistovi se podařilo v červenci probít z ukrajinskou armádou obklíčeného Slavjansku. Za to byl vyznamenán tehdejším velitelem separatistů Igorem Strelkovem-Girkinem křížem za statečnost v boji a dýkou.

Podle posledních informací by měl Grund velet jednotce, která se nachází ve městě Ždanivka ležící asi 40 kilometrů od Doněcka.

Dva padlí

Méně štěstí měli na východě Ukrajiny dva další Češi – Ivo Stejskal z Brna a Vojtěch Hlinka ze Žatce. V boji s vládními silami padli v polovině srpna v Doněcké oblasti.

Jejich smrt začátkem října oficiálně potvrdil velitel praporu Somali, který si říká Givi.

"Byli u mě tři Čechoslováci"
"Byli u mě tři Čechoslováci" | Video:

"U mě byli tři Čechoslováci, kteří k nám přijeli bojovat. Bohužel dva z nich zemřeli. Ve Sněžném," uvedl šéf ozbrojenců.

Proruští separatisté údajně posmrtně vyznamenali Stejskala a Hlinku svým georgijevským křížem 4. stupně.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy