Šance na ukrajinské příměří je. Putin teď nepotřebuje válku

Martin Novák Martin Novák
10. 12. 2014 6:00
Analýza: Únava na obou stranách, zima a složité provedení velkých ofenzív dávají šanci trvalejšímu klidu zbraní.
Tank separatistů nedaleko Doněcka.
Tank separatistů nedaleko Doněcka. | Foto: Reuters

Analýza – Únava na obou stranách, zima a klesající ruská ekonomika dávají naději, že příměří na východě Ukrajiny tentokrát vydrží déle než jen několik hodin a dní.

Nikdo teď pravděpodobně nemá zájem na nějaké velké ofenzívě.

Vladimir Putin podporu separatistům určitě poskytovat nepřestane, ale je možné, že události posledních týdnů ho rovněž přimějí spokojit se s tím, co proruští povstalci mají v rukou v tuto chvíli.

Velké vojenské operace by si žádaly nasazení ruských vojáků a ruské techniky, což by bylo stále složitější utajit.

V důsledku sankcí a prudkého poklesu cen ropy se ruská ekonomika dostává do vážných potíží, které i Kreml musel připustit. Úplnou a dlouhotrvající izolaci od Evropy a USA bude Rusko těžko překonávat.

"Putin zvolil novou strategii. Nechce už tlačit na nezávislost separatistických republik, ale spokojí se s jejich autonomií uvnitř Ukrajiny," píše ruský list Novaja Gazeta s odvoláním na své zdroje z Kremlu.

Podle Nové Gazety má uklidnění na východě Ukrajiny na starosti Putinův blízký poradce Vladislav Surkov, obvykle pověřovaný úkoly, které jsou pro prezidenta velmi důležité.

"Otázka, zda zavládne či nezavládne příměří, závisí na jediném. Zda Putin bude souhlasit. Podle mého názoru sankce vedou správným směrem, a když minulý týden Putin jednal v Moskvě s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem, bylo viditelné, že už není tak tvrdý a neústupný jako dříve. Bude to ale chtít udělat tak, aby neztratil doma tvář, a domnívám se, že ruští vojáci zůstanou na východě Ukrajiny ještě dlouho, velmi dlouho," řekl Aktuálně.cz ukrajinský politolog Jurij Lukjanov, který na východ země často jezdí.

Ukrajinská vláda v posledních měsících udržuje pozice, které jí zajišťují kontrolu nad přístavem Mariupol a nad stále velkými částmi Doněcké a Luhanské oblasti. Poslední měsíce šlo Kyjevu hlavně o to, nic neztratit, než něco navíc získat.

Ukrajina sice nechce, ale potřebuje energie z Ruska. Této závislosti se nelze zbavit. Proto po dlouhých jednáních a zaplacení dluhu Gazprom v úterý obnovil po půl roce dodávky plynu a  Kyjev teď bude těžko válčením riskovat, že se kohoutky znovu uzavřou.

Totéž platí o elektřině. Ukrajinský státní podnik Ukreněrgo ji musí nakoupit také v Rusku, protože není dost uhlí. A i to budou muset Ukrajinci koupit od separatistů, přestože to premiér Arsenij Jaceňuk minulý týden důrazně odmítal.

"Nevidím jinou možnost než začít s nimi mluvit a koupit uhlí, které je na jejich území. Například Slavjanská tepelná elektrárna potřebuje právě uhlí, které se těží jenom tam," řekl Alexandr Kichtenko, gubernátor části Doněcké oblasti kontrolované Kyjevem.

Proruští povstalci sice ovládají rozhodně menší území, než si zpočátku na jaře představovali, ale také oni řeší problém, jak přežít zimu a udržet ekonomiku jakž takž v chodu.

Foto: Aktuálně.cz

Na nabídku úterního dne klidu přistoupili velmi rychle, stejně tak - i přes dřívější ostrá prohlášení - přistoupili na obnovení mírových rozhovorů v Minsku.

Separatisté mají velké ztráty na životech, a pokud by chtěli bojovat dál a dobýt další území, prudce by se zvýšily. Navíc by se ocitli v roli těch, kdo střílí rakety a granáty na obydlená města, pokud by chtěli dobýt Mariupol, Slavjansk nebo Kramatorsk.

Dosud těžili propagandisticky z toho, že to je ukrajinská armáda, kdo dobývá a ostřeluje.

Otázkou týkající se dodržování klidu zbraní však je, nakolik vedení separatistických republik všechny své ozbrojence kontroluje.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ale v úterý pro všechny případy řekl novinářům v Moskvě, že "cesta ke stabilnímu klidu zbraní je ještě dlouhá."

 

Právě se děje

před 27 minutami

Bilbao a Dublin přišly o zápasy ME, nahradí je Sevilla a Petrohrad s Londýnem

Bilbao a Dublin přišly o pořádání zápasů letního fotbalového mistrovství Evropy, protože nemohly vzhledem ke koronavirové situaci garantovat přítomnost diváků na tribunách. Evropská fotbalová unie UEFA po dnešním zasedání výkonného výboru oznámila, že Bilbao nahradí Sevilla a dublinské duely převezmou Petrohrad a Londýn.

Bilbao a Dublin měly hostit po třech zápasech základní skupiny E, v níž hrají Španělsko, Švédsko, Polsko a Slovensko, a také každý jedno z osmifinálových utkání. Sevilla je mezi pořadatelskými městy odloženého Eura nováčkem a bude hostit všechny čtyři duely původně plánované do Bilbaa.

Petrohrad, který už měl schválenou organizaci tří duelů skupiny B a jednoho čtvrtfinále, převezme tři dublinské zápasy ze základní skupiny. Londýn byl už před změnami nejvytíženějším městem ME a ke třem duelům "české" skupiny D, plánovanému osmifinále, oběma semifinále a finále si přibere i osmifinále z Dublinu.

Výkonný výbor UEFA dnes také jednal o Mnichovu, třetím z původních dvanácti měst, které nemohlo unii do stanoveného termínu zaručit fanoušky v hledišti. Bavorská metropole nicméně o celkem čtyři zápasy nepřišla, neboť na červen počítají tamní úřady se zlepšením koronavirové situace a minimálně 14.500 diváky v Allianz Areně.

Dalšími pořadateli turnaje, který se loni nekonal kvůli pandemii koronaviru, jsou Glasgow, Řím, Baku, Budapešť, Bukurešť, Kodaň a Amsterodam. Všechna tato města už dříve přislíbila, že během turnaje alespoň zčásti stadiony zaplní.

Česká reprezentace odehraje první dva zápasy v základní skupině D proti Skotsku a Chorvatsku 14. a 18. června v glasgowském Hampden Parku a 22. června se střetne s Anglií v londýnském Wembley.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil devětačtyřicetiletou policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska, ale ve Francii pobýval legálně a měl čistý trestní rejstřík.

Další zprávy