Ukrajinský generál pro Aktuálně.cz: Vrchol války teprve bude

Jan Gazdík Jan Gazdík
10. 12. 2014 10:10
Prezident Porošenko se přestal zajímat o ukrajinské vojáky v zajetí, tvrdí v exkluzivním rozhovoru Volodymyr Ruban. Šéf centra, které se věnuje výměně zajatců.
Dobrovolníci ukrajinského praporu v Kyjevě
Dobrovolníci ukrajinského praporu v Kyjevě | Foto: Reuters

Kyjev/Praha - Krutost a absurdnost války na Ukrajině se příští rok na jaře ještě vystupňuje. V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl Volodymyr Ruban, generálplukovník v záloze, někdejší pilot stíhačky a aktivní účastník protivládních protestů na Majdanu.

Ruban teď stojí v čele Ukrajinci velmi respektovaného Centra dobrovolníků důstojnického sboru, které se věnuje výměně válečných zajatců.

Aktuálně.cz: Jaká je bilance válečného roku 2014 na Ukrajině?

Volodymyr Ruban: Za celou dobu této regulérní války - a o nic jiného nejde - naše Centrum dobrovolníků důstojnického sboru osvobodilo více než pět set ukrajinských vojáků, které zajali proruští separatisté.

Na Ukrajině se výměnou zajatců zabývá i zpravodajská služba SBU, jejich statistika je ale nedůvěryhodná, zkreslená a nekorektně vedená.

Každý týden vykazují výměnu až dvou set zajatců. Což je ale mimo jakoukoliv realitu.

Celkem Ukrajina podle našich pozorování a statistik vyměnila se separatisty něco kolem tisíce zajatců. Tito Ukrajinci byli doslova a do písmene pro své rodiny a vlast zachráněni.

A.cz: Kolik lidí v této válce zahynulo?

Jde o jednu z nejsložitějších otázek tohoto konfliktu.

Podle oficiálních ukrajinských údajů padlo či zahynulo tři a půl tisíce Ukrajinců. Doněčtí separatisté mluví o dvaceti tisících... minimálně.

Do tohoto čísla zahrnují celkové ztráty vojáků, domobranců, ale i civilistů.

A.cz: Jaké jsou mezi Ukrajinci ohlasy na vaši práci?

Špatné i dobré. Představitelům ukrajinského státu se nelíbí, když jim říkáme pravdu. Jsou na ni alergičtí, a nemluví proto o mně a našem centru moc dobře.

Avšak výsledky naší práce hovoří samy za sebe. Hovoří o tom, že ji - nehledě na rizika s ní spojená a mimořádné obtíže - děláme dobře.


A.cz: Pokud události na Ukrajině sleduji dobře, tak se mezi lidmi těšíte velkému respektu a autoritě. Platí to stále i o vašem prezidentu Porošenkovi?

Když jsme spolu hovořili v srpnu, tak jsem se domníval, že máme Porošenkovu podporu. Ale spletl jsem se. To, jak se prezident v poslední době chová a co říká, svědčí o opaku.

A.cz: Kdy vám tedy bylo při výměně zajatců nejhůř?

Když jsme s velitelem separatistů Bezlerem, jemuž se tu přezdívá Běs (Démon), vyměnili jednu ženu z věznice SBU za sedmnáct našich vojáků.

Výměně předcházelo dva a půl měsíce velmi složitého vyjednávání. A když se zadrhlo, musel jsem dokonce vystoupit v televizi a vytknout prezidentu Porošenkovi, že ho naši ukrajinští zajatci nezajímají, že se jimi nezabývá.

Nakonec se ale výměna uskutečnila. Ale jak říkám - stálo nás to hodně nervů a vypětí. Problém je nyní i v tom, že prezident Porošenko se o naše zajatce přestal zajímat. Prostě tuhle nepříjemnost odsunul stranou.

Takže v zajetí proruských separatistů zůstává stále šest set padesát ukrajinských vojáků. Asi si nadělám dost nepřátel následujícím konstatováním: pokud by náš prezident a vláda opravdu chtěli, tak mohlo být těch šest set padesát mužů dávno na svobodě.

Generál Volodymyr Ruban v televizní debatě.
Generál Volodymyr Ruban v televizní debatě. | Foto: Externí

S doněckou stranou jsem v kontaktu, takže vím, že jsou připraveni je propustit. Na Ukrajině - a konkrétně u jejího prezidenta - však není politická vůle naše zajaté krajany osvobodit. A přitom stačí pouze jedno - chtít.

Jakmile se Porošenkovi zachce, budou ti lidé volní. Jenomže prezident na ně jednoduše zapomněl a věnuje se raději všemu možnému. Avšak o vojáky, kteří bojovali za celistvost Ukrajiny a byli při tom zajati, ani náhodou.

A.cz: A kdy jste byl naopak šťasten? Pokud je to tedy při vaší práci vůbec možné.

V mojí práci není šťastných chvil. Dokonce i v takových momentech, kdy vidíme radost plačících matek, které objímají navrátivší se syny ze zajetí. Slzy těchto matek nejsou slzami štěstí. Jsou to slzy nezměrného hoře. Jde o slzy kruté a nepřirozené války.

A.cz: A ohlasy či názory obyčejných lidí?

Co na to říci? Zachraňujeme jejich blízké. Jsou nám vděčni. Neděláme to kvůli penězům. Téhle války si jako voják nemohu vážit. Nenávidím ji.

Jde o nesprávný konflikt. Všichni důstojníci, kteří pracují v našem Centru dobrovolníků - a je jich okolo šedesáti -, jsou přesvědčeni o tom, že jde o nepřirozenou a vyumělkovanou válku, která by neměla vůbec být.

A.cz: Na co se soustředíte v nadcházející zimě a v příštím roce?

Aby všichni ukrajinští zajatci uvítali nový rok doma mezi blízkými.

A.cz: Máte prognózu dalšího vývoje války na Ukrajině?

Bude pokračovat. A jarní válečná kampaň bude ještě agresivnější, než jsme tomu byli dosud v Doněcku či Luhansku na Donbasu svědky. Dokazuje to chování ukrajinské vlády, ukrajinské armády, ale i doněckých vůdců a jejich armády.

A.cz: Vystupňuje se tedy podle vás i ruská podpora separatistům?

O tom, že existuje, je bezpředmětné polemizovat. A Moskva může svou podporu separatistům vystupňovat či utlumit během několika málo hodin. A vždy podle toho, jak jí to bude vyhovovat.

Vždyť nejde o nic jiného než soudobý a velmi dynamický boj ve všech jeho podobách. Ruská armáda je schopna do osmi hodin obsadit libovolné letiště v zemích bývalé Jugoslávie či jiného státu - tohle si uvědomte.

 

Právě se děje

Další zprávy