Kolumbijské guerilly předají Chávezovi tři rukojmí

Roman Gazdík
19. 12. 2007 14:28
Je mezi nimi i viceprezidentská kandidátka
Kolumbijci proti únosům FARC demonstrovali v Bogotě. Přinesli plakáty s podobiznami unesených.
Kolumbijci proti únosům FARC demonstrovali v Bogotě. Přinesli plakáty s podobiznami unesených. | Foto: Reuters

Havana - Partyzáni z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) propustí 3 ze 45 zadržovaných politických rukojmích.

Informovala o tom kubánská tisková agentura Prensa Latina.

Propuštěna bude bývalá viceprezidentská kandidátka Clara Rojasová a její malý syn Emmanuel. Toho v džungli počala s jedním ze svých únosců.

Třetí osobou je  bývalá poslankyně Consuela Gonzálezová.

Chávez stále ústřední postavou.

Jednotky FARC v komuniké oznámily, že rukojmí budou předáni venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi nebo "kterékoliv osobě", kterou Chávez pověří.

"Vypadá to, že se jedná o hezký vánoční dárek, především pro příbuzné zadržených," komentoval Chávez zprávu dle kolumbijského deníku El Tiempo.

A co kdybyste to byli vy? ptali se v Bogotě lidé demonstrující proti únosům FARC.
A co kdybyste to byli vy? ptali se v Bogotě lidé demonstrující proti únosům FARC. | Foto: Reuters

Právě venezuelský vůdce byl do konce listopadu prostředníkem v jednáních o výměně všech zadržovaných politických rukojmích mezi FARC a kolumbijskou vládou.

Prezident Kolumbie Álvaro Uribe jej však z této role náhle odvolal, což mezi oběma zeměmi způsobilo vážnou politickou roztržku.

Podle kolumbijské senátorky Piedad Córdobové, která Chávezovi v jednáních s FARC pomáhala, stojí za akcí guerill právě jejich pokračující iniciativa.

Osvoboďte i Betancourtovou, žádá Sarkozy

Gonzálezová a Rojasová byly guerillami vybrány zřejmě ze zdravotních důvodů.

Špatným zdravím podle všeho trpí i nejznámější z rukojmích: francouzsko-kolumbijská občanka a exkandidátka na kolumbijskou prezidentku Íngrid Betancourtová.

Tu však přes naléhání francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho partyzáni zatím propustit nehodlají. Sarkozy z jejího osvobození učinil jeden z nejdůležitějších bodů své zahraniční politiky. 

Elysejský palác nynější oznámení FARC přivítal, zdůraznil však, že je nutné osvobodit i ostatní rukojmí, mezi nimi právě Betancourtovou.

Mohla odjet, zůstala s Betancourtovou

Bývalá senátorka Rojasová a její syn se během svého nedobrovolného života v džungli stali symbolem utrpení stovek unesených Kolumbijců. Vůdce FARC Manuel Marulanda tvrdil, že malý chlapec nepatří guerillám o nic méně než  matce, a tak jej vychovávali především partyzáni.

Čtyřiačtyřicetiletá Rojasová byla unesena společně s Betancourtovou 23. února 2002, když se přes varování policie během své politické kampaně vydaly do města San Vicente del Caguán, které se nacházelo na území ovládaném FARC.

Přestože jí bylo partyzány umožněno odjet, rozhodla se Rojasová zůstat v zajetí se svou politickou družkou, s níž blízce spolupracovala už od roku 1991.

Íngrid Betancourtová na videu pořízeném v pralese v říjnu 2007.
Íngrid Betancourtová na videu pořízeném v pralese v říjnu 2007. | Foto: Reuters

Consuela González de Perdomo byla unesena 1. září 2001 v sousedním okrese Huila.

Demilitarizovaná zóna nutná

Vedle osvobození rukojmích guerilly v komuniké zdůraznily, že k jednání o výměně rukojmích za přibližně 500 vězněných bojovníků FARC stále vyžadují demilitarizovanou zónu o velikosti New Yorku

Odmítají vládní návrh "lživého mírového vyjednavače Carlose Restrepa", který počítal s menší oblastí, v níž by se nacházelo pouze málo příslušníků bezpečnostních složek.  

 

Právě se děje

Další zprávy