Lima - Dosud neznámý indiánský kmen, který minulý týden z letadla vyfotili ochránci domorodců z organizace Funai, může snadno zmizet ze zemského povrchu. Stačí, aby přišel do kontaktu třeba s obyčejnou chřipkou.
Běžnou nemoc, s níž si však indiáni nebudou schopni poradit, by mohli chytit například od dřevařů. Právě ti jsou často prvními zástupci civilizace, na které domorodé obyvatelstvo narazí.
Vláda peruánského státu Madre de Dios proto oznámila: Uděláme všechno proto, abychom objevený kmen ochránili a zamezili pronikání těžařů dřeva na domorodá území.
Neznámý kmen
"Neurčili jsme, jestli jsou tam tři různé skupiny, nebo pouze jedna nomádská, která byla nuceně vystěhována," řekl agentuře Andina o vyfotografované skupině poradce tamní regionální vlády Marco Túlio Valverde.
"Jenom loví, sbírají a rybaří. Nefarmaří, ale znají oheň," doplnil.
Na pořízených snímcích jsou vidět červeně a černě pomalovaní domorodci, kteří míří na letadlo luky a šípy.
Čtěte také: První obrázky: Tito indiáni nikdy neviděli okolní svět
Úřady teď chtějí ve spolupráci s neziskovými organizacemi zřídit monitorovací systém, který by bránil narušitelům v přístupu do oblasti.
Federální peruánská vláda tam navíc vyšle expedici, která bude mít za úkol zkoumat vliv těžařů na indiánské obyvatele.
Kritika od ekologů
Podle ředitele organizace na ochranu domorodých kmenů Survival International Stephena Corryho jde o "první pozitivní krok". Peruánská vláda ale musí jednat rychle, jinak prý hrozí, že se tito indiáni stanou "prvními vyhynulými národy 21. století".
K "respektu" vůči primitivním kmenům na brazilsko-peruánské hranici Limu vyzvala i mezinárodní indiánská asociace CIPIACI.
Peruánskou politiku v Amazonii předtím kritizoval Carlos Meirelles, účastník expedice, která kmen vyfotografovala. Kvůli ničení životního prostředí v Peru už podle něj přešly nejméně dvě indiánské skupiny do brazilského státu Acre.