Němci uspěli s žalobou vlády kvůli klimatu. Svou vlastní podal i spolek v Česku

Dominika Perlínová Helena Truchlá Dominika Perlínová, Helena Truchlá
Aktualizováno 1. 5. 2021 10:29
Ve středu podal spolek Klimatická žaloba ČR žalobu na českou vládu. Jejím cílem je dokázat, že úřady dostatečně nechrání práva občanů a neplní své mezinárodní závazky ve vztahu ke klimatu. Samotná organizace se odvolává na více než 600 podobných žalob, které probíhají nebo proběhly po celém světě. Vybrali jsme ty nejdůležitější.
Dobytek v Brazílii - Porto Velho. Vědci na experimentální vládní farmě v západní Amazonii zkoumají travní semeno a vzorky půdy v souvislosti s produkcí mléka nového plemena krav. Jejich práce má přispět k dlouhodobému boji za záchranu pralesů.
Dobytek v Brazílii - Porto Velho. Vědci na experimentální vládní farmě v západní Amazonii zkoumají travní semeno a vzorky půdy v souvislosti s produkcí mléka nového plemena krav. Jejich práce má přispět k dlouhodobému boji za záchranu pralesů. | Foto: Reuters

Farmář versus stát

V Pákistánu se s pomalou reakcí vlády na ochranu klimatu rozhodl bojovat farmář Ashgar Leghari. Tvrdil, že úřady selhaly a on tím přišel o své živobytí. Vláda totiž podle něj nedodržovala ani vlastní politické cíle, jako byla národní politika ke změně klimatu z roku 2012 nebo rámec pro uplatňování zákonů o klimatické změně na roky 2014 až 2030.

Pákistánský soud v roce 2018 rozhodl, že vláda svým váháním porušila jeho práva, a nařídil zřízení takzvané Komise pro změny klimatu, která bude postup vlády monitorovat.

Vyhraný soudní spor teď v zemi inspiroval i další aktivisty. Tamní soudy například udělily teprve sedmileté dívce právo podat skrze svého právníka na stát žalobu kvůli těžbě uhlí. Ta teď probíhá.

 

Právě se děje

Další zprávy