Co všechno "požírá" Česko. Čtyřicetiletý časosběr odhalil proměnu krajiny

bb jzu bb, jzu
20. 4. 2021 10:48
Společnost Google přidala před několika dny do své mapové aplikace Google Earth novou funkci. Firma ji zprovoznila s pomocí 24 milionů satelitních snímků, které se pořizovaly každoročně od roku 1984 do roku 2020. Cílem nového nástroje je především přiblížit změny klimatu, které řada lidí vnímá abstraktně.
Jak se posledních 36 let měnila česká krajina | Video: Google Earth, Aktuálně.cz

Na časosběrných záběrech lze ale také postřehnout některé změny, které se udály v krajině bývalého Československa a následně České republiky. Lze na nich vidět, jak postupuje těžba v povrchových dolech v hnědouhelné pánvi na severozápadě Čech a vznik jezer na místech vytěžených lomů.

Patrné je také, jak se změnila krajina při stavbě Pražského okruhu na jihu metropole, kde vznikla obří mimoúrovňová křižovatka před soutokem Berounky a Vltavy. Záběry dokazují i odlišné polní hospodaření v Česku a Rakousku nebo změnu krajiny po napadení lesů kůrovcem v Jeseníkách nebo bývalém vojenském újezdu Libavá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy