Washington - Spojené státy přesouvají ke Korejskému poloostrovu letadlovou loď USS Carl Vinson.
Národní bezpečnostní rada mezitím vypracovala pro amerického prezidenta Donalda Trumpa několik scénářů, které mají všechny jediný cíl.
Reagovat na severokorejskou jadernou hrozbu a omezit možnosti tamního diktátora Kim Čong-una rozpoutat válečný konflikt. Od příměří, které v roce 1953 ukončilo korejskou válku, se armády USA a Severní Koreje nikdy nestřetly.
"Byly tam incidenty v demilitarizované zóně na hranici obou Korejí. Například když severokorejský voják napadl toho amerického sekerou. Ale ne žádné vážné přestřelky," řekl Aktuálně.cz koreanista Petr Bláha.
NBC: existují i plány útoku
Podle americké televizní stanice NBC ale plány, které teď dostal na stůl americký prezident, s možností "přestřelky" počítají.
NBC s odkazem na své zdroje z Bílého domu uvádí, že návrhy obsahují návrat amerických jaderných zbraní do Jižní Koreje.
Jako jedno z krajních opatření je pak zvažován i úder přímo na severokorejského vůdce Kim Čong-una s cílem připravit ho o život.
USA stáhly své jaderné zbraně z Korejského poloostrova před pětadvaceti lety. Trump ale teď říká, že jeho předchůdci nereagovali na severokorejské zbrojení dost rozhodně.
Od roku 2006 provedl Pchjongjang pět testů jaderných náloží a bezpočet zkoušek raket středního a krátkého doletu.
"Máme za sebou dvacet let diplomacie a sankcí, které nevedly k ukončení severokorejských zbrojních programů," cituje NBC nejmenovaného představitele amerických zpravodajských služeb.
Čínský faktor
Nová americká vláda tlačí na Čínu, aby svého severokorejského spojence umravnila.
Devadesát procent veškeré obchodní výměny KLDR připadá právě na Peking, který může chování nejmenší země světa s atomovými zbraněmi výrazně ovlivnit.
Ze setkání Donalda Trumpa a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na konci minulého týdne na Floridě ale nevzešlo žádné prohlášení o dohodě nebo spolupráci.
"Těžko říci, zda může Severní Korea v případě krize počítat s podporou Číny. Pekingu na jedné straně vyhovuje, že takový režim v KLDR existuje. Na druhé straně se ale Číňanům nelíbí, že na jejich výtky v minulosti Severní Korea několikrát nereagovala," poznamenává český koreanista Petr Bláha.
Japonsko a Jižní Korea se navíc bojí, že případný vojenský útok na KLDR by je citelně zasáhl. Severokorejská armáda je schopná udeřit jak na Soul, tak Tokio a způsobit oběma zemím velké ztráty na životech.
Nedávný americký útok v Sýrii má ale odezvu i na Korejském poloostrově.
"Je to neskrývaná agrese proti suverénnímu státu. Je to hořká lekce o tom, že imperialistické agresi se ubrání jen ten, kdo je sám silný," uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí KLDR.
"Severokorejci jsou určitě ve střehu. Trump naznačuje, že bude dost nekompromisní. Budou si dávat větší pozor," míní koreanista Bláha.
"Američané říkají, že zasáhnou, když Kim Čong-un překročí určitou mez. Otázka je, co je tou mezí," uzavírá Bláha.