"Slyšel jsem, jak mi lékaři řežou kosti." Do Severní Koreje se vrací hrozba hladomoru

Martin Novák Martin Novák
1. 2. 2018 6:22
Ve druhé polovině 90. let zemřel kvůli hladomoru až každý desátý Severokorejec. Kvůli tvrdým sankcím hrozí, že se situace bude opakovat.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un v obchodě v Pchjongjangu.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un v obchodě v Pchjongjangu. | Foto: Reuters

Washington/Soul - Za aplausu stojících amerických kongresmanů zvedl Či Sen-ho nad hlavu své dřevěné berle. Potřebuje je k pohybu, protože v Severní Koreji přišel o jednu nohu pod kolenem a jednu ruku nad zápěstím.

Berle mu vyrobil jeho otec, kterého vedení KLDR později popravilo za pokus uprchnout do Číny.

Americký prezident Donald Trump pozval pětatřicetiletého muže, který teď žije v Jižní Koreji, na své poselství o stavu unie. Chtěl ho ukázat jako svědka krutostí severokorejského režimu.

"Žádný režim na světě neutlačuje obyvatele tak brutálně, jako to činí diktatura v Severní Koreji," řekl americký prezident při představování Či Sen-hoa.

Severokorejec je jedním z lidí, kteří svět seznámili s následky katastrofálního hladomoru, který postihl KLDR v druhé polovině 90. let. Zahraničí kvůli izolaci země o tragédii, která se tam odehrávala, nevědělo.

Severokorejský uprchlík Či Sen-ho zdraví kongresmany poté, co o něm ve svém poselství o stavu unie promluvil Donald Trump.
Severokorejský uprchlík Či Sen-ho zdraví kongresmany poté, co o něm ve svém poselství o stavu unie promluvil Donald Trump. | Foto: Reuters

Celé rodiny umíraly kvůli nedostatku potravy. Dokonce i matka Či Sen-hoa hladu a vysílení podlehla.

Sám Či se snažil získat prostředky tak, že z důlních vozíků kradl uhlí, aby ho prodal nebo vyměnil za potraviny. Vyčerpáním ale usnul na kolejích a jeden z vozíků mu přejel ruku a nohu. Skončil v nemocnici, kde mu obě končetiny lékaři amputovali. Kvůli nedostatku anestetik byl při plném vědomí.

"Slyšel jsem, jak mi řežou kosti," vypověděl nyní.

Každý desátý zemřel

Severní Korea se musela vyrovnat se záplavami v roce 1995 a s obdobím ničivého sucha o dva roky později. Předtím ji ještě zasáhlo ukončení sovětské pomoci po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.

Kombinace těchto faktorů způsobila hladomor, během kterého zemřelo až deset procent populace země.

Severokorejci o tomto období v současnosti moc nemluví. Není ale Severokorejce, kterého by se éra hladomoru nějak nedotkla.

Do té doby relativně dobře fungoval veřejný distribuční systém. Najednou se ale situace změnila a Severokorejci museli být odkázáni jen sami na sebe, což pro ně byla obrovská změna. Nebyli na to připraveni, potvrdila Aktuálně.cz koreanistka Nina Špitálníková, která v KLDR byla dvakrát na studijním pobytu.

Sankce tlačí na Severokorejce

V roce 2006 se Či Sen-ho dostal přes řeku do Číny a odtud do Jižní Koreje. Jeho otci se to nepodařilo. Severokorejští vojáci ho zadrželi, zemřel na následky mučení při výsleších.

Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) v současnosti znovu v Severní Koreji hrozí hlad a podvýživa v důsledku tvrdých mezinárodních sankcí. Poté co vůdce Kim Čong-un i přes zahraniční protest provedl jaderné zkoušky a testy balistických raket.

Ačkoliv se sankce netýkají humanitárních dodávek, na ty má vliv například omezení vývozu paliva do KLDR nebo přerušení dopravních spojení.

"Banky, přepravní společnosti a vůbec všechny firmy, které dodávají do Severní Koreje zboží humanitární spotřeby, jsou opatrné. Nechtějí být obviněny z porušování sankcí," řekl zástupce ředitele UNICEF Umar Abdi.

Podle jeho informací je bezprostředně ohroženo 60 tisíc severokorejských dětí. Počet obětí hladomoru před dvěma desetiletími se odhaduje na půl milionu až milion lidí.

Podívejte se na severokorejské propagandistické videozáběry:

Diktátor Kim Čong-un reaguje na Donalda Trumpa, který hrozí zničením totalitní Severní Koreje. Mladí se hromadně hlásí do jeho lidové armády. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy