Keňská opozice odvolala protest. Po zásahu policie

gaz, Reuters
3. 1. 2008 13:16
Země je v krizi, vláda odmítá zahraniční vyjednavače
Do parku Svobody se demonstranti nedostali.
Do parku Svobody se demonstranti nedostali. | Foto: Reuters

Nairobi - Policie v Keni, zmítané vlnou povolebního násilí, dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, které do hlavního města Nairobi svolal neúspěšný prezidentský kandidát Raila Odinga. Protest byl poté odvolán.

Podle agentury Reuters policie proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla.

Příslušníci ozbrojených složek zabránili lidem vstoupit do parku Svobody, čili Uhuru, v těsné blízkosti parlamentu. Právě tam se měla velká opoziční demonstrace konat.

Několik stovek Odingových příznivců, kteří sem začali proudit hned po východu slunce, se proto usadilo v ulicích. Když je policie rozháněla, zpívali národní hymnu.

"Máme tu teď diktaturu," citovala Reuters jednoho z demonstrantů Juliuse Akeche. "Scházíme se, celé Nairobi je na cestě do parku Uhuru," doplnil ho James Ngare, jiný příznivce opozice.

Odinga původně vyzval "milion lidí", aby jej podpořil v protestech proti volbám, ve kterých jej na konci prosince těsně porazil současný prezident Mwai Kibaki.

Pochybnosti o výsledcích

Podle mezinárodních pozorovatelů byly volby zmanipulované, objevily se dokonce zprávy, že v některých částech země Kibaki obdržel více než sto procent hlasů.

S překvapivým prohlášením přišel ve středu i šéf volební komise Samuel Kivuitu. Ačkoliv dříve označil za vítěze voleb Kibakiho, včera oficiální výsledky voleb popřel.

Demonstrující zpívali hymnu a byli ovešeni listy.
Demonstrující zpívali hymnu a byli ovešeni listy. | Foto: Reuters
  

"Nevím, jestli Kibaki volby vyhrál," řekl v rozhovoru pro keňský deník The Standard Kivuitu s tím, že na něj byl vyvinut velký tlak, aby zveřejnil výsledky rychle. Pochybnosti vyjádřili i jiní volební komisaři. 

Keňský generální prokurátor Amos Wako dnes navíc vyzval k nezávislému prověření sčítacího procesu:

"Je nezbytné, aby někdo, na kom se shodnou všechny strany, ať už to bude nezávislá osoba či orgán, co nejdříve provedl řádné sečtení platných a potvrzených volebních certfikátů," řekl Wako v prohlášení odvysílaném v televizi. 

Násilnosti

V povolebních potyčkách, které mají podle očitých svědectví charakter etnických čistek, už zahynulo 300 lidí. Na 70 tisíc opustilo své domovy. Opozice i vláda obviňují druhou stranu z genocidy.  

Čtěte také: Turisté prchají z Keni. V zemi jsou i desítky Čechů

Čtvrteční opoziční demonstraci v obavě z dalších násilností vláda zakázala a vyzvala Odingu, aby se ve středu zúčastnil mezistranických jednání. Ten však odmítl.

Opoziční vůdce požaduje během tří měsíců nové volby a sestavení přechodné vlády.

Krize má negativní vliv na keňskou ekonomiku. Místní měna shilling padá a turisté ruší plánované dovolené. Turismus zemi každoročně přináší 800 milionů dolarů.

Opoziční předák Raila Odinga rozděluje zemi.
Opoziční předák Raila Odinga rozděluje zemi. | Foto: Reuters

V Keni se nyní nacházejí desítky Čechů. Podle cestovních kanceláří se však násilnosti nerozšířily do míst, která jejich zákazníci navštěvují. Cestovky proto zatím neruší ani připravované zájezdy.

Na oba znepřátelené tábory vyvíjejí tlak zahraniční politici. Americká ministryně zahraničí volala jak Odingovi, tak Kibakimu a vyzvala je, aby "udělali všechno v zájmu politického usmíření".

Na čtvrtek byla ohlášena návštěva ghanského prezidenta Johna Kufuora, který předsedá Africké unii, vláda však zatím zahraniční zprostředkovatele odmítá. Kufuor tak zatím čeká.

Čtěte také: V Keni hrozí genocida. Jako ve Rwandě

 

Právě se děje

Další zprávy