Turisté prchají z Keni. V zemi jsou i desítky Čechů

Zdeněk Mihalco, Hana Vorlíčková
2. 1. 2008 19:30
Nepokoje vyhání návštěvníky z východoafrického safari
Násilnosti začaly ve městě Kisumu na západě země a v metropoli Nairobi
Násilnosti začaly ve městě Kisumu na západě země a v metropoli Nairobi | Foto: Reuters

Praha/Nairobi - Ve východoafrické Keni, kde se šíří nepokoje mezi zastánci a odpůrci tamního prezidenta, pobývají desítky českých turistů.

Během čtyř dnů tu při povolebních násilnostech zemřelo asi 300 lidí. Turisté z Česka jsou ale podle zástupců největších českých cestovních kanceláří v bezpečí.

Keňu ročně navštíví až milion zahraničních turistů. Patří k nejoblíbenějším cílům afrických safari a cestovní kanceláře pořádají také pobytové zájezdy k moři.

U moře je bezpečno

Násilnosti se nerozšířily do míst, která zákazníci největších českých cestovních kanceláří navštěvují. Cestovky proto zatím neruší ani připravované zájezdy.

"Situaci monitorujeme. Nyní máme v Keni padesát lidí a všichni jsou v pořádku. Další let do Keni je plánován na sobotu," řekl Tomáš Brejcha, ředitel marketingu Čedoku.

S konkurenční Firo-tour je teď v Keni šedesát lidí.

"Pokud se situace v Keni nezmění, to znamená, že se nepokoje nerozšíří do míst, kam naši klienti létají, plánujeme další let na tuto sobotu. V opačném případě nabídneme našim klientům alternativní dovolenou," řekl ředitel Firo-tour Roman Fisek.

Také podle zástupců českého ministerstva zahraničí jsou všichni čeští turisté v bezpečí. Ministerstvo už nicméně vydalo upozornění, aby Češi vzhledem k bezpečnostním rizikům zvážili cestu do Keni a vyhýbali se oblastem zejména na západě země.

Hrozí zemi genocida?

Násilí v Keni propuklo koncem minulého týdne, kdy byly oznámeny výsledky voleb. Velmi těsně v nich vyhrál současný prezident Mwai Kibaki. Opozice je okamžitě označila za zmanipulované a vyzvala k protestům.

Prezident teď obvinil vůdce keňské opozice Railu Odingu z odpovědnosti za to, že potyčky přerostly v etnické násilí.

Pozorovatelé varují, že situace v Keni začíná připomínat počátek genocidy ve Rwandě, kde před čtrnácti lety zemřelo asi 800 tisíc lidí.

Konec safari znamená ekonomický propad

Turistický průmysl je důležitou součástí keňské ekonomiky. Turismus znamená pro zemi příjem ve stovkách milionů dolarů ročně, což je asi 15 procent HDP Keni.

Návštěvníky láká především pozorování divokých zvířat, národní parky v okolí keňských pohoří a pláže na pobřeží Indického oceánu.

Pětatřicetimilionovou Keňu loni navštívil až milion zahraničních turistů. Po Egyptě, Tunisku a Jihoafrické republice je Keňa čtvrtou nejnavštěvovanější zemí Afriky.

Podle světových agentur však už cizinci začali kvůli násilnostem odjíždět. Vláda se přitom snaží zajistit jejich bezpečnost. Vojáci doprovázejí turistické autobusy, zejména cestou na letiště v Mombase, která leží na pobřeží Indického oceánu.

Odliv turistů bude znamenat růst nezaměstnanosti a násilnosti vyvolají i další ekonomické ztráty. Už nyní přitom Keňa patří mezi třicet nejchudších zemí světa.

Ze dna světových ekonomických tabulek začala díky ekonomickému růstu šplhat v posledních třech letech. Loni růst podle odhadů přesáhl 7 procent HDP.

Zahraniční pozorovatelé chválili především relativně úspěšné reformy a privatizaci, zkvalitňování legislativy i boj vlády proti terorismu. Důvěra zahraničních investorů, díky kterým si Keňa vysloužila označení "africký tygr", se nyní rozplývá.

 

Právě se děje

Další zprávy