Kde skončily zbraně pro Irák? Možná v Turecku

rak, Reuters
3. 9. 2007 12:22
Pentagon vyšetřuje, kam mizí americké zbraně

Bagdád/Washington - Do Iráku míří další inspekce. Tentokrát vysílá do válečné zóny kontrolora americké ministerstvo obrany.

Bývalý tříhvězdičkový generál Claudie M. Kicklighter má za úkol prošetřit, kam mizí zbraně určené pro irácké policisty a vojáky.

Za misí stojí stížnosti z Turecka, které od začátku roku opakovaně posílá do Washingtonu vzkazy, že zbraně pro Irák končí jinde, než si Pentagon přál.

Ankara poukazuje na sériová čísla pistolí údajně zabavených zločincům a ozbrojencům PKK (Kurdské strany pracujících), kteří usilují na jihu země o nezávislost.

Ačkoli Pentagon konkrétní důkazy zatím neviděl, je americký ministr obrany celou věcí velmi znepokojen.

Svědčí o tom i Kcklighterovy cestovní plány. "V Iráku zůstane, dokud budou problémy přetrvávat," řekl mluvčí ministerstva Geoff Morrel.

Turecko znepokojují hlavně zbraně dodané do Iráku v letech 2004 a 2005.

Potřebu rychle vybavit vznikající irácké bezpečnostní složky provázely závažné nedostatky ve vedení dokumentace. Výcvik tehdy vedl současný vrchní velitel mnohonárodnostních sil v Iráku (MNF I) David Petraeus.

Podle něj bylo vyzbrojování mnohem důležitější než vedení důkladných záznamů.

Robert Gates je podle svého mluvčího zprávami o černém trhu se zbraněmi pro irácké policisty a vojáky znepokojen.
Robert Gates je podle svého mluvčího zprávami o černém trhu se zbraněmi pro irácké policisty a vojáky znepokojen. | Foto: Reuters

Další otazník: kontrakty

Ztracené zbraně nejsou jedinou věcí, která Pentagon trápí. Zpráva o Kicklighterově odjezdu přišla ve stejnou dobu jako oznámení o obvinění 20 zaměstnanců armády z podvodu.

Až mnohamiliónové úplatky měli dostávat poté, co upřednostňovali vybrané dodavatele v Kuvajtu a Iráku. Šlo o běžné služby, jako je praní prádla či nákup balených vod.

Pentagon jmenoval dva kontrolní panely, jež mají rozsáhlou kriminální činnost objasnit. Vyšetřovatelé teď zpětně zkoumají 18 tisíc smluv za 3 miliardy dolarů, staré až pět let.

Celkem bylo z podvodu v souvislosti s iráckou válkou obviněno už 76 lidí.

"Podle všeho jde o závažný problém, zejména co se týče obchodních partnerů v Kuvajtu. Nevím, jak popsat rozsah, ale je podstatný," řekl agentuře Reuters Pete Geren z amerického ministerstva obrany.  

 

Právě se děje

Další zprávy