Britové zahájili odsun z Basry. Opustili palác

bh
3. 9. 2007 0:10
Je osa Washington - Londýn v troskách?

Londýn/Washington - Vojenská osa Washington - Londýn se rozpadá. Britové, hlavní partneři Američanů ve spojeneckých silách v Iráku, se totiž zřejmě již za měsíc stáhnou z jihoirácké Basry.

S odvoláním na zdroje z britského ministerstva obrany to v neděli napsal list Sunday Times. Po odchodu více jak pěti tisíc Britů by měla být celá neklidná a nebezpečná oblast svěřena irácké vládě.

Že má Sunday Times dobré zdroje, dokázal nedělní večer. Agentura Reuters informovala, že Britové už zahájili odsun. Jednotka o pěti stovkách mužů opustila opevněnou základnu v paláci v centru Basry.

"Vojáci odcházejí," potvrdil agentuře zdroj z britského ministerstva vnitra. Dočasně budou sdílet základnu s dalšími Brity, která je ovšem mimo ohnisko dění - leží za městem u letiště.

Zprávu, která de facto znamená konec britské přítomnosti od invaze v roce 2003, potvrdilo BBC i irácké ministerstvo vnitra.

Jak udržet bezpečnost?

Experti pochybují, že po odchodu Britů bude irácká vláda schopná zvládat výbušnou situaci v Basře.

"Lze si jen těžko představit, že by se velení předávalo již za měsíc. Dobře to ukazuje vzrůstající rozdíly v přístupu USA a Británie," citovaly Sunday Times Fredericka Kagana, jednoho z předních amerických vojenských analytiků.

Foto: Aktuálně.cz

Informace o stažení Britů přitom přicházejí současně s kritikou ze strany britské generality.

Generál Tim Cross, exvelitel Britů v Iráku, řekl listu Sunday Mirror, že Wahington "fatálně chyboval" a někdejší šéfdiplomat USA Donald Rumsfeld "ignoroval kritické ohlasy".

Rumsfeld? Intelektuální bankrotář

Také Mike Jackson, někdejší vrchní velitel britské armády, popsal Rumsfelda jako "intelektuálního bankrotáře".

Stažení vojáků má ještě další důsledek. Znamená, že se premiér Gordon Brown podvolil tlaku opozice. Jak konzervatici, tak liberálové totiž současnou politiku v USA kritizují a požadují odchod britských jednotek.

Americké velení nicméně stále zdůrazňuje, že demokratizace Iráku probíhá podle plánu. Nové hodnocení stavu věcí by měl za týden podat v americkém Kongresu generál Davis Petraeus, vrchní velitel mnohonárodnostních sil v Iráku (MNF-I).

 

Právě se děje

Další zprávy