Bush osiřel. Prezidentovi muži jsou pryč

Tomáš Rákos
31. 8. 2007 19:30
Prezident USA přišel o spolupracovníky. Uvnitř GRAFIKA

Washington - Stává se to zpravidla každému americkému prezidentovi: najednou zjistí, že je bez lidí, kteří mu pomohli k prvním úspěchům.

Blíží se konec vlády a poradci mizí jeden za druhým. Zažil to Ronald Reagan i Bill Clinton.

George W. Bush jde v jejich stopách. Zda ale konec své funkce "válečný prezident" zvládne stejně jako jeho předchůdci, je ve hvězdách.

Texaská mafie je pryč

V sobotu 1. září se Bush probudí poprvé bez tzv. "texaské mafie". Tento okruh lidí ho oddaně doprovázel z postu texaského guvernéra až do Bílého domu.

Jako poslední prezidenta opustili shodou okolností klíčoví spolupracovníci, poradce Karl Rove a ministr spravedlnosti Alberto Gonzales.

Ne každý s tvrzením Bushových stoupenců o tom, že jde o běžnou výměnu spolupracovníků, souhlasí.

"Pracuje teď s lidmi, kteří mu nejsou slepě oddáni. Není to pro něj lehké," soudí historik zabývající se prezidentským úřadem Robert Dallek.

 

"Bushův mozek" a "architekt" Rove chystá paměti a rád by prý trávil víc času s rodinou.

Pravděpodobnější je však verze, že nechce prezidenta doprovázet až do konce.

Šance na protlačení nových zákonů jsou v nepřátelsky naladěném Kongresu minimální. Navíc hrozí, že ze skříně na administrativu vypadne několik schovaných kostlivců v podobě několika afér.

Ať už jde o pochybné propuštění státních zástupců či prozrazení agentky CIA Valerie Plameové, jejíž manžel byl odpůrcem irácké invaze.

Politicky by to mohlo Bushovi pomoct, soudí George C. Edwards z texaské Univerzity A&M.

Oba odcházející muži byli kontroverzními politickými hráči. "Gonzales podkopával respekt prezidenta i celé administrativy," řekl Los Angeles Times o odstupujícím ministru spravedlnosti Edwards.

Irácká válka není "Íran-kontras"

Ani Reagan s Clintonem nekončili své druhé volební období v klidu.

Alberto Gonzales byl právní hradbou Bílého domu, říkají kritici. Po tlaku demokratů rezignoval.
Alberto Gonzales byl právní hradbou Bílého domu, říkají kritici. Po tlaku demokratů rezignoval. | Foto: Aktuálně.cz

Administrativa prvního jmenovaného se v roce 1987 rozpadala pod tíhou skandálu "Írán-kontras". Reagan ale nakonec dokázal svůj odkaz zachránit dvojicí americko-sovětských summitů a podpisem smlouvy o kontrole zbraní, jež pomohla ukončit studenou válku. 

To samé platí o Clintonovi. Poslední rok v roli prezidenta vrcholil skandál ohledně jeho vztahu se stážistkou Monikou Lewinskou.

Výsledek? Clinton odcházel s 60% podporou veřejnosti a končila - podle mnohých "úspěšná" - mise v bývalé Jugoslávii. Měl za sebou také zásadní pokus o dosažení míru na Blízkém východě.

Neuspokojivý vývoj irácké války, ještě komplikovanější vztahy mezi Izraelci a Palestinci, a hlavně rekordně nízká obliba u voličů zatím napovídají, že Bush v rukávu závěrečné eso nemá. 

Kenneth M. Duberstein - poslední šéf štábu prezidenta Reagana - varuje, že na pozdvihnutí Bushovy administrativy je už pozdě. "Bush už byl zničen," řekl listu Los Angeles Times.

 

Právě se děje

Další zprávy