Londýn - Vyléčíme téměř každou nemoc. Nové objevy a výzkumy přinášejí většině pacientů naději. Proč si však medicína nedokáže ani v 21. století poradit s rizikem, kterému čelí ženy při porodu?
Podle nové analýzy prestižního lékařského časopisu Lancet umírá ročně při porodu kolem půl milionu žen.
Dalších dvacet milionů se pak potýká s komplikacemi způsobenými neodborně a mnohdy ilegálně provedenou interupcí, informuje britská BBC.
Zaručený recept? Miliardy dolarů
Plán Mezinárodní zdravotnické organizace snížit do roku 2015 tato čísla o 75 procent je podle expertů nereálný.
Viceprezidentka organizace s názvem Mezinárodní rodinná péče Ann Starrsová ale upozorňuje: Zdraví matek má podle ní velký vliv na další životy dětí a tím pádem na celou společnost. Je proto chybou, pokud vlády tomuto problému nevěnují dostatečnou pozornost.
"Bohužel, stejně jako před dvaceti lety, umírá ročně kolem půl milionu rodících žen a dalších deset až dvacet milionů onemocní v důsledku neodborně provedených potratů," řekla BBC. Pokud se to má změnit, potřebují zdravotnické organizace pomáhající v rozvojovém světě finanční pomoc ve výši minimálně šesti miliard dolarů, dodala.
Příchod na svět
Žena jako kontejner na děti
Editor časopisu Lancet a lékař Richard Horton se domnívá, že hlavním důvodem katastrofálních statistik, které se za posledních dvacet let v ničem nezměnily, je přetrvávající vnímání ženy jako "kontejneru na děti a nic víc".
Profesor Ken Hill z harvardské univerzity byl zděšen zjištěním, že v letech 1990 až 2005 počet žen, které přišly o život v průběhu porodu, klesl pouze o jedno procento. Hlavním důvodem jsou nevyhovující poměry ve zdravotnictví v zemích rozvojového světa, především subsaharské Afriky.
Potraty: na východě boom
V časopise nechybějí ani výsledky studie věnující se potratům.
Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že mezi lety 1995 a 2003 klesl počet provedených potratů o sedmnáct procent. Počty nebezpečných potratů, prováděných mnohdy buď ilegálně, nebo v nevyhovujícím prostředí, se nemění.
Statistiky uvádějí, že z osmdesáti milionů nechtěných těhotenství končí potratem asi čtvrtina. Z toho v západní Evropě připadá na tisíc těhotenství dvanáct potratů, v Africe a Asii 29 a ve Východní Evropě dokonce 44.
V Mexiku zlegalizovali potraty. Co bude dál?
Nejvyšší potratovost je v rámci Evropy podle statistik v zemích bývalého Sovětského svazu a v Rumunsku.
V České republice byl počet uměle přerušených těhotenství loni nejnižší od roku 1957, kdy u nás byla interrupce uzákoněna.
Zatímco před dvaceti lety připadalo na ženy v produktivním věku 40 interrupcí na tisíc obyvatel, nyní je to čtyřikrát méně. Podle lékařů je pokles dán zejména častějším používáním antikoncepce.