V Egyptě se rodí dítě co 23 sekund. V Česku co 5 minut

Martin Novák Martin Novák
5. 4. 2007 0:00
Bude každý čtvrtý člověk na planetě z Afriky?
V Evropě se rodí dětí málo...
V Evropě se rodí dětí málo... | Foto: Reuters

Káhira/Praha - V průměru každých třiadvacet sekund se v Egyptě narodí jedno dítě. Tento údaj zveřejnil tamní statistický úřad.

"Počet Egypťanů se za posledních třicet let zdvojnásobil," konstatoval ředitel Egyptského statistického úřadu Abú Bakr Gendí.

Dnes je Egypťanů už přes 76 miliónů. Nejen Egypt, ale i další africké země tak v současnosti vytvářejí ostrý kontrast k Evropě, kde je naopak porodnost malá.

...v Africe hodně.
...v Africe hodně. | Foto: Reuters

V České republice se loni narodilo téměř 106 tisíc dětí, což znamená v průměru jedno dítě přibližně každých pět minut. Země tak patří k těm s nejnižším růstem populace jak v Evropské unii, tak i celkově ve světě.

Přelidněnost kontra vymírání

Oba dva "tábory" - jak ten rychle přibývající, tak ten vymírající - čekají problémy.

Země s velkým podílem neúrodné pouštní půdy už teď trpí přelidněností. V oblasti kolem metropole Káhiry dnes žije téměř dvacet miliónů lidí.

Při historicky vůbec prvním sčítání v dějinách země v roce 1882 bylo Egypťanů dohromady jen sedm miliónů.

Papež Benedikt XVI. nedávno prohlásil, že jej malá porodnost v Evropě  velmi znepokojuje.
Papež Benedikt XVI. nedávno prohlásil, že jej malá porodnost v Evropě velmi znepokojuje. | Foto: Reuters

Podle nové statistiky je v Egyptě ročně půl miliónu svateb, rozvodem končí jen desetina z nich.

Český statistický úřad (ČSÚ) uvádí, že v České republice končí rozvodem v posledních letech každé druhé manželství. Loni bylo v Česku 53 tisíc svateb a přes 31 tisíc rozvodů.

Právě v nejchudších zemích Afriky je nejvyšší porodnost a demografové už delší dobu upozorňují, že v budoucnosti musí Evropa počítat s ještě větším proudem imigrantů z černého kontinentu.

Ten nebude schopen poskytnout novým generacím podmínky pro obživu.

Každý čtvrtý z Afriky?

Populace států, jako jsou Mali, Čad, Niger a mnoha dalších se do poloviny století ztrojnásobí. Uganda, která má dnes 28 miliónů obyvatel, jich bude mít už za dvě desetiletí 56 miliónů.

Dnes je každý sedmý člověk na světě z Afriky, kolem roku 2050 už to bude každý čtvrtý.

V Evropě se sice prodlužuje délka života, ale s výjimkou Francie porodnost stoupá ve všech zemích pomalu, nebo dokonce klesá.

Stejný problém ale mají vedle Ruska, Rakouska nebo Německa i některé asijské státy. V Japonsku připadá na jednu ženu 1, 25 narozených dětí, což je méně než v České republice (loni to bylo podle ČSÚ 1,33 narozených dětí na ženu).

Vůbec nejnižší porodnost je podle dostupných údajů momentálně v Jižní Koreji. Klesla na 1,08 narozených dětí na ženu. Přitom ještě v roce 1970 to bylo 4,53 dětí.

Blahobyt a vysoká životní úroveň, které země v posledních letech dosáhla, přinesla prudký propad porodnosti.

Na seveu Izraele porodnost prudce stoupla. V důsledku války s Hizballáhem. Na snímku nástup izraelských vojákyň v Jeruzalémě den po uzavření příměří.
Na seveu Izraele porodnost prudce stoupla. V důsledku války s Hizballáhem. Na snímku nástup izraelských vojákyň v Jeruzalémě den po uzavření příměří. | Foto: Martin Novák

Sousední Čína se už před mnoha lety rozhodla nežádoucí nárůst obyvatel snížit drastickým zákonem. Takzvanou politikou jednoho dítěte, která povoluje každému rodičovskému páru pouze jednoho potomka.

O podobném kroku se uvažuje také v Íránu, ale na stole je návrh počítající s maximem dvou potomků.

Kde porodnost zvyšuje válka

Zajímavý trend zveřejnili izraelští lékaři. Počet těhotných žen, žijících na severu Izraele, se oproti minulým rokům zvýšil o více než třetinu.

Jde o důsledkem války mezi izraelskou armádou a libanonským hnutím Hizballáh loni v létě. Sever Izraele byl tehdy pod palbou: mnoho lidí oblast opustilo nebo se schovávalo v bytech a sklepech.

Deník Jerusalem Post ale uvádí, že nejde o zas tak mimořádnou událost. Porodnost se prý v Izraeli zvyšovala v minulosti vždy po každé válce, kterou židovský stát prošel.

 

Právě se děje

před 15 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 17 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 37 minutami

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

před 1 hodinou

Potřebujeme evropské peníze hlavně na infrastrukturu, shodli se lídři Visegrádu

Premiéři zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se shodují, že čerpání peněz z evropského fondu obnovy musí být flexibilní a spravedlivé. Nemůžeme být trestáni za úspěchy, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci po jednání předsedů vlád ve Varšavě.

Státy jižní Evropy podle Morawieckého potřebují peníze na boj s nezaměstnaností, jiné, například ty ze střední Evropy, na rozvoj infrastruktury. "Musíme mít prostředky na infrastrukturu, výstavbu silnic, železnic, mostů, energetickou a internetovou infrastrukturu, digitalizaci. Proto je flexibilita pro nás velmi důležitá. To je to, o čem jsme mluvili a na co budeme mít stejný názor v Bruselu," řekl.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se tam 17. července poprvé po pěti měsících protikoronavirových opatření osobně setkají, aby jednali o unijním rozpočtu na léta 2021-27 a fondu obnovy ekonomik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy